1 YENİ HALKA ARZ DAHA… ESCAR HALKA ARZ OLUYOR.

Filo kiralama şirketi Escar’dan halka arz başvurusu

Escar halka arza hazırlanıyor. Filo kiralama sektöründe faaliyetlerini sürdüren Escar halka arz için SPK’ya başvurdu. 

Escar halka arz için SPK'ya başvurdu!
Yeni halka arz haberleri gelmeye devam ediyor. Son olarak Filo kiralama şirketi Escar halka arz için çalışmalarına resmen başladı. Escar, paylarının yaklaşık yüzde 20’lik bölümünün halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurduğunu duyurdu. 
 

Filo kiralama şirketi Escar paylarının yaklaşık yüzde 20’lik bölümünün halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre Escar, 2020 yılını 317,1 milyon TL gelir ve 78,3 milyon TL net kârla kapattı. Şirketin bir önceki yıl toplam gelirleri 301,2 milyon TL ve net kârı ise 26,5 milyon TL olarak gerçekleşmişti.

2001 yılında kurulan Escar, ulusal ve uluslararası kurumsal şirketlere filo kiralama hizmeti veren Escar’ın toplam 4.300 araçlık filosu ve 210 adet kurumsal müşterisi bulunuyor.

Operasyonel araç kiralama sektörü 40 milyar TL’ye yaklaştı

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) bağımsız araştırma şirketi Nielsen’e yaptırdığı araştırmaya göre, operasyonel araç kiralama sektörü 2020 yılında Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 9,4’üne denk gelen 57 bin 500 adet aracı satın alarak filosuna kattı. Aynı dönemde, sektörün aktif büyüklüğü 39,6 milyar lira oldu. Geçtiğimiz yıl pandemi koşulları nedeniyle 2019 yılına oranla sektör bir miktar küçülse de, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan çekinenlerin de etkisiyle sektör küçülmesi yüzde 5,6’da kaldı. Geçtiğimiz yıl sektörün filosunda bulunan araç sayısı ise 263 bin adet olarak gerçekleşti.

Raporda yer alan verilere göre, 2020 yılında Türkiye’deki operasyonel kiralamaların yüzde 52,2’sini 30- 42 ay süreli sözleşmelerin oluşturduğu görüldü. İkinci olarak en çok tercih edilen operasyonel kiralama süresi yüzde 18,3 ile 43 ay ve üzeri sözleşmeler olurken, 18-30 aylık sözleşmeler yüzde 17,9 oranında tercih edildi.

Escar Filo hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.