2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLMESİ BEKLENEN ŞİRKETLER

2020 yılının son aylarına gelirken Borsa İstanbul’da halka arzlar devam ediyor. Peki halka arz edilecek şirketler,  halka arz şirketlere ne kazandırır, Halka arz nedir, neden yapılır? 2021 YILI HALKA ARZ TAKVİMİ

BioTrend Enerji halka arz oluyor

DOMİNO’S PİZZA HALKA ARZ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Peker Holding halka arz

IŞIK PLASTİK HALKA ARZ FİYATI BELLİ OLDU

1 ) ARZUM EV ALETLERİ

Arzum Ev Aletleri, ek satış dahil yüzde 47.51 payın halka arzı için SPK’ya başvurdu.

Arzum Elektrikli Ev Aletleri halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurduğunu duyurdu. Şirket açıklamayı KAP’a yaptı.

Arzum’un internet sitesinde yayınlanan taslak izahnameye göre, şirkette SDA International SARL’a ait 13.3 milyon TL nominal değerli toplam 13.3 milyon adet pay halka arz edilecek. Söz konusu payların sermayeye oranı ise %41.31 olacak.

Arzum açıklamasına göre, halka arzda lider aracı kurum olarak Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler AŞ yetkilendirildi. SPK’ya iletilen taslak izahname şirketin “arzum.com.tr” ve Yapı Kredi Yatırım’ın “ykyatirim.com.tr” adresli internet sitelerinde yayımlandı.

Açıklamada verilen bilgilere göre, Kolbaşı Ailesi’nin çoğunluk hissedar olduğu Arzum, gıda hazırlama, pişirme ve kızartma, içecek hazırlama, temizlik, kişisel bakım, ütü olmak üzere 6 ürün kategorisinde 250’den fazla ürününü iç piyasada satışa sunmanın yanı sıra 4 kıtadaki ülkelere ihracat gerçekleştiriyor.

İHA HALKA ARZ

2021 YILINDA HALKA ARZ EDİLMESİ BEKLENEN ŞİRKETLER

2 )KERVAN GIDA

image 132

KERVAN GIDA HALKA ARZ FİYATI İÇİN TIKLAYINIZ

Kervan Gıda halka arz için SPK’ya başvurdu

Türkiye’nin önemli yumuşak şeker üreticilerinden Kervan Gıda, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu. Şirket paylarının, 2020 yılında halka arz edilerek Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmesi planlanıyor.

Hali hazırda 85 ülkeye ürün ihraç eden ve ABD, İngiltere, Almanya ve Rusya’da satış şirketleri bulunan Kervan Gıda, Bebeto markası ile faaliyetlerine devam ediyor. Kervan Gıda, elde edeceği kaynağın büyük bir bölümü ile yurt dışı ve yurt içinde yeni yatırımlara ağırlık vermeyi planlıyor. Kervan Gıda, önümüzdeki üç yılda dünyada ilk beşe girmeyi hedefliyor.

Kervan Gıda da halka arz edilecek şirketler arasında

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla halka arz olacak kurumun, şirket paylarının 2020 yılında halka arz edilerek Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmesi planlanıyor. Halka arz sürecine OYAK Yatırım liderliğindeki konsorsiyumun aracılık edeceği Kervan Gıda’nın talep toplama tarihi ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

Hali hazırda 85 ülkeye ürün ihraç eden ve ABD, İngiltere, Almanya ve Rusya’da satış şirketleri bulunan Kervan Gıda, Bebeto markası ve geniş ürün gamı ile faaliyetlerine devam ediyor.

Biri İstanbul, ikisi Manisa Akhisar’da olmak üzere toplam 3 fabrika ve 70 bin metrekare kapalı üretim alanına sahip Kervan Gıda, Bebeto markası ile hali hazırda yüzde 19’luk pazar payı ile Türkiye’de pazar ikincisi. Bebeto markasına, Kervan Gıda’nın zincir marketler için ürettiği PL (PrivateLabel) ürünler ve büyük markalardan bazıları için ürettiği fason ürünler de eklendiğinde şirketin üretici pazar payı yüzde 47,8 seviyesine ulaşıyor.

Bu oranla Kervan Gıda, Türkiye’nin lider yumuşak şeker üreticisi konumunda. Yenilikçi ürünlere sürekli yatırım yapan Kervan Gıda; Helal gıda sertifikası, vegan ürün portföyü organik ürünlere verdiği önem ve OTC (reçetesiz satılan gıda takviyesi) ürün gamı ile değişen dünya trendlerine de uyum sağlıyor.

KERVAN GIDA -KRVGD- 04.12.2020 tarihinde 9 liradan halka arz edilmiştir.

3 )ÇAN KÖMÜR VE İNŞAAT
Odaş Elektrik Üretim, iştiraki Çan Kömür ve İnşaat’ın halka arz edilmesiyle ilgili temmuz ayında KAP’a yollandığı duyuruda, çalışmalar için Vakıf Yatırım’ın yetkilendirildiğini açıkladı.

ÇAN KÖMÜR İNŞAAT HALKA ARZ TARİHİ BELLİ OLDU MU TIKLAYINIZ

4 )AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ
Aydem Enerji’nin iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, ağustos ayı ortasında halka arz için SPK’ya başvurdu. Şirket; Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde toplamda 25 yenilenebilir enerji santrali işletiyor.

AYDEM ENERJİ HALKA ARZ HABERİ

5 ) BAŞKENT DOĞALGAZ
Torunlar GYO, mart ayında grup şirketi Başkent Doğalgaz’da halka arz planlarının sürdüğünü, piyasaların normalleşmesinin beklendiğini açıkladı.

6) LİMAK YATIRIM HOLDİNG
Şirket yetkili başta enerji olmak üzere diğer sektördeki şirketlerini sırayla halka arz etmeyi planladıklarını belirttiler.

7)ZORLU YENİLENEBİLİR ENERJİ
Zorlu Grubu; Zorlu Doğal, Zorlu Jeotermal ve Rotor şirketleri altında yer alan hidroelektrik, jeotermal ve rüzgâr yatırımlarının Zorlu Yenilenebilir Enerji olarak, tek bir şirket altında birleştirileceğini açıkladı. Kuruluşuyla ilgili gerekli onayların alındığı Zorlu Yenilenebilir Enerji’nin halka arzının 2021’in ilk yarısında tamamlanması öngörülüyor.

8)SELVA GIDA

İttifak Holding, bağlı ortaklığı Selva Gıda’nın halka arzına SPK’dan onay çıktı.

SELVA GIDA HALKA ARZ

9) ŞEKER GYO

Şekerbank’ın iştiraki Şeker GYO’nun halka arz başvurusu SPK tarafından uygun bulundu.

ŞEKER GYO HALKA ARZ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

HALKA ARZ EDİLECEK ŞİRKETLER yazımızı daha iyi anlamanız için biraz da teknik bilgileri verelim.

2020 Yılında Halka Arzlar Yatırımcının Yüzünü Güldürdü

3,14 liradan halka arz edilen Dinamik Isı (Dnısı) 14 lirayı gördü. Yakın zamanda 8,5 liradan halka arz olan Esenboğa Elektrik (Esen) 20 lirayı gördü.

Halka Arz Nedir?

Halka Arz; hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. Halka arz işlemi, şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır.

Şirketler farklı nedenlerle halka arz yöntemine başvurabilirler. Başarılı ve büyüme oranları yüksek olan şirketler faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla; finansal kaynak açığı olan şirketler ise banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler. Diğer taraftan yatırımcılar da, hisse senedi alarak borsada işlem gören şirketlerin değerlerine yatırım yapabilme fırsatı bulurlar. Halka arz özellikle uzun vadede olumlu sonuçlar doğuran bir yöntemdir.

Halka Arz Şirketlere Neler Kazandırır?

Halka arzın şirketlere yarattığı birçok avantaj bulunmaktadır.

  • Finansman sağlar

Şirketlerin finansman ihtiyacının karşılanmasını sağlayarak, bu kaynağın yeni yatırımlara dönüştürülmesi ya da borçlanmadan kaçınılmasını mümkün kılar.

  • Mali yapıyı güçlendirir

Şirketin borç/sermaye oranında olumlu etkiler yaratan halka arz, şirketin sermaye yapısını güçlendiriyor ve borç temininde kolaylık sunuyor.

  • Likidite sağlar

Hisse senedi fiyatlarının arz ve talebe göre şekillenmesi sayesinde şirket değerinin şeffaf bir biçimde belirlenmesi, haliyle aktif şirket değerlerinin bilinmesini mümkün kılıyor.

  • Prestiji arttırır

Halka arz edilen şirket, yüksek bir görünürlüğe kavuşuyor ve bilinirliği artıyor.

  • Kredibiliteyi arttırır

Halka arz edilen şirket, mali açıdan müşteriler ve tedarikçiler için bir güven ortamı yaratıyor.

  • Değer artışı sağlar

Halka açık şirketler, halka arz edilmemiş şirketlere göre daha şeffaf ve bilinirliği yüksek olduğu için bu şirketin değerlerine olumlu yansıyor.

HALKA ARZA NASIL BAŞVURURUM TIKLAYIN

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.