2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLEN ŞİRKETLER

2020 yılında kaç şirket halka arz edildi, halka arz edilen şirketler hangileri, yatırımcılarına ne kadar kazandırdı ?

2020 Yılında Halka Arz Edilen Şirketler

2017’de üç, 2018’de dokuz, 2019’da altı şirket halka arz olurken 2020’nin sekiz ayında da altı şirket yüksek taleple borsaya kote edildi.

Piyasalarda halka arz hareketi başladı. ARD Grup Bilişim, Bayrak Taban Sanayi, Fade Gıda Dinamik Isı Yalıtım,  Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş,veKontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik halka arz edilmesiyle 2020’nin 10 ayında toplam 6 şirket, borsaya açıldı.

Borsada açığa satış yasak olduğundan birçok hissede balon fiyatlar oluştu, yatırım yapacak hisse bulmak zorlaştı. Halka arzlara yoğun talepte söz konusu. Halka arz edilen gıda şirketine de teknoloji şirketine de aynı yoğun talep söz konusu. Bu durumun yeni arzlar için iştahı artırdığını belirtiyor ve yıl sonuna kadar yeni arzların gelmesini bekliyor.

AYI VE BOĞA PİYASASI NEDİR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ORTA UZUN VADELİ HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ARD GRUP BİLİŞİM

image 136

5.30 TL fiyattan satışa sunulan7.5 milyon lota gelen talep 128 milyon oldu. Yani arz olunandan 17 kat fazla talep geldi. Ard Bilişim 3 ay sonra 37,4 liraya ulaştı. Değeri yaklaşık %700 arttı.

ARD BİLİŞİM DÜNYA DEVLERİYLE ÇALIŞIYOR

Alanındaki icraatlarıyla kamu ve özel sektörün gözde yazılımcısı olarak öne çıkan, dünya devi firmalarla aktif ve etkili bir şekilde çalışan ARD Bilişim, Bilişim, Sağlık, Savunma, Danışmanlık, Enerji ve İnşaat alanlarında faaliyet gösteren Ard Grup Holding iştiraki. Ar-Ge çalışmalarına büyük ağırlık veren, Hacettepe Teknokent bünyesinde teknoloji ve Ar-Ge faaliyetleri sürdürmekte olan Şirket, Tesis Güvenlik Belgesi (MİLLİ GİZLİ/NATO GİZLİ) ve SPICE (TS ISO\IEC 15504) Seviye II (dünya standartlarında yazılım geliştirme kalite belgesi) standartlarına uygun olarak geliştirdiği inovatif yazılım ve projelerle, uluslararası arenada da tanınırlığı yüksek, aranılan bir firma.

HUKUK ALANINDA BÜYÜK İMZA

Hukuk alanında Ulusal Hukuk Ağı Projesi (UHAP), Otomatik Ceza Muhakemeleri Kanunu Avukat Atama Sistemi (OCAS), Adli Yardım Atama Sistemi (AYAS), Uzlaşma Atama Sistemi (UZAS), Baro Yönetim Sistemi (BAROTEK), İcra Takip Sistemi (İCRATEK), Karar ve İçtihat Akıllı Arama Motoru Yazılımı (KARARTEK), Büro Yönetim Sistemi (BÜROTEK), Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Sistemi (MAKBUZTEK) ve Mesleki Dayanışma Sistemi (VEKİLTEK) ARD Bilişim imzalı projelerden bazıları.

‘SAĞLIK’TA SAYILI FİRMALAR ARASINDA 

ARD Bilişim, aynı zamanda Sağlık alanında,Sterilizasyon Takip Sistemi (3MSTS) başta olmak üzere uluslararası 3M Global Sağlık Hizmetleri’nin Türkiye’deki yazılım tedarikçisi olarak faaliyet gösteren sayılı Türk firmalarından biri.

Hukuk ve sağlıktaki çözümlerin yanı sıra, lojistik ve depo süreç yönetimi, izlenebilirlik teknolojileri, RFID, IOT, BPM, ERP, CRM, biyometrik tanımlama ve siber güvenlik alanlarında da kurumsal projeler gerçekleştiren ARD Bilişim’in başarıları bunlarla da sınırlı değil. 

GÜVENLİKTE KRİTİK ÇÖZÜMLER

Bilişim alanında sunucu, veri depolama, bilişim altyapısı ve veri güvenliğinin yanında biyometrik çözümlerde, parmak izi, parmak damar izi ve yüz tanımlama teknolojileri, IoT kamera ve sensörler ile Video Analitik ve Görselleştirme platformları kullanılarak başta anakara ve sınır güvenliği olmak üzere, kamu binaları, kampüsler, havaalanları, şehir ve halk güvenliği alanlarında kurumsal ve endüstriyel projeler yürüten ARD Bilişim, iç ve dış ortam alan güvenliği kritik seviyedeki kurum ve kuruluşlar için de “Akıllı Çevre Güvenlik Sistemleri” çözümleri üretiyor.

BAYRAK TABAN SANAYİSİ

image 138

3,28 liradan halka arz edilen 15 gün sonra 10,20 liraya ulaştı. Değeri yaklaşık % 310 arttı.

BAYRAK EBT TABAN FAALİYET ALANI NE, ÜRÜNLERİ NELER?

İlk faaliyet alanı plastik eşya olan ve 1997 yılından bu yana plastik ayakkabı tabanı üreten şirket, net işletme sermayesi ihtiyacını karşılamak için halka arz oluyor. Bayraklı EBT Taban (BAYRK) ürünlerinin bazıları ise aşağıda özetleniyor:

  • Termoplastik taban,
  • Faylon taban,
  • E-TPU taban.

FADE GIDA

image 140

2,40 liradan halka arz edilen Fade Gıda 40 gün sonra 7,46 liraya ulaştı. Değeri yaklaşık %310 arttı.

FADE GIDA FAALİYET ALANI NE, ÜRÜNLERİ NELER?

1995 yılında 7 ton kurutulmuş domates üretimi ile faaliyetlerine başlayan Fade Gıda, zaman içinde üretim kapasitesini 2.964 tona çıkardı, 2019 yılı itibarıyla 1.457 ton kurutulmuş domates üretimi gerçekleştirdi. Başta AB ülkeleri ve ABD olmak üzere Kanada, İsrail, Brezilya ve Arjantin’e kurutulmuş domates ihracatı gerçekleştiren şirketin aynı zamanda yüzde 100 bağlı ortaklığı Hade Fidecilik ile fide üretim faaliyetleri bulunuyor.

DİNAMİK ISI

image 141

3,52 liradan halka arz edilen Dinamik Isı 40 gün sonra 15 liraya ulaştı. Değeri yaklaşık %425 arttı.

DİNAMİK ISIFAALİYET ALANI NE, ÜRÜNLERİ NELER?

1991 yılında İzmir’de kurulan Dinamik Isı, yalıtım, ambalaj ve plastik sanayi başta olmak üzere 22 farklı sektöre Polietilen ve Polistirenbazlı köpük ürün çözümleri tasarlayıp, geliştirip ve üretiyor. İzmir Tire’de yer alan 35 bin metrekarelik tesislerinde ürettiği ürünlerin, inşaat ve tesisat yalıtımı, ambalaj, iklimlendirme, otomotiv, mobilya, ayakkabı ve çanta, spor, sağlık ve eğlence gibi çeşitli sektörlere yurt içi ve yurt dışında satışını gerçekleştiriyor.

2016-2019 yılları arasında yaklaşık yüzde 23 yıllık bileşik büyüme oranı yakalayarak 61,4 milyon TL ciroya ulaşan Dinamik Isı, 2020 yılı ilk altı ayında 24,2 milyon TL ciro elde etti. Yeni ve katma değerli ürünleri sayesinde kârlılığını artırmayı başaran Dinamik Isı, 2017’de 6,1 milyon TL olan FAVÖK’ünü yüzde 64 artırarak 2019 yılında 10,1 milyon TL seviyesine getirdi. 30 Haziran 2020 itibarıyla net finansal borcu bulunmayan ve 5,5 milyon TL net nakit pozisyonunda olan Dinamik Isı’nın 17,5 milyon TL birikmiş kârı bulunuyor.

ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş

image 142

8,5 liradan halka arz edilen Esenboğa Elektrik 15 gün sonra 20,75 liraya ulaştı. Değeri yaklaşık %240 arttı.

ESENBOĞA ELEKTRİKFAALİYET ALANI NE, ÜRÜNLERİ NELER?

Naturel Enerjinin %100 bağlı ortaklığı olan Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş, 2015 yılında Türkiye’de Güneş Enerjisi Sektöründe büyük bir yatırımcı olmak ve yüksek kalitede EPC hizmetleri sunmak amacıyla uzmanlaşmış yönetim kadrosu ve personeli ile faaliyetine başlamıştır.

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş,  yurtiçinde  %100’üne sahip olduğu 33.79 MWp  kapasiteli toplam 30 adet Güneş Elektrik Santrali  ile  sektörde üretim tarafında da  yerini almış ve EPC faaliyetleri kapsamında özellikle öztüketim amaçlı Çatı Güneş Santrali kurulumları ile kendisine önemli bir yer edinmiştir.

“Yenilenebilir Enerjinin, özellikle Güneş Enerjisinin,  kısa sürede diğer geleneksel enerji kaynaklarının yerini alabileceğine inanan Esenboğa ve Naturel Enerji, daha temiz, daha yaşanabilir bir dünya için güneş enerjisine yatırım yapmaya var gücüyle devam etmektedir.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK

image 143

Son olarak Kontrolmatik Teknoloji 6,9 liradan halka arz olmuştur. 16,19 liradan işlem görmektedir.

2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLECEK ŞİRKETLER İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.