2020’de Hisse Senedi İşlemlerini Öğrenmenin 6 Harika Yolu

Hisse senedi alım satımının temellerini öğrenmek için ilk adımlarını atan yeni başlayanlar, çok sayıda kaliteli eğitim kaynağına erişebilmelidir. Tıpkı bisiklete binmek gibi, deneme ve yanılma, ilerlemeyi sürdürme yeteneği ile birleştiğinde, sonunda başarıya ulaşacaktır.

Hisse senedi alım satımının en büyük avantajlarından biri ömür boyu sürmesidir. Yatırımcıların becerilerini geliştirmek için yılları vardır. Yirmi yıl önce kullanılan stratejiler bugün hala kullanılmaktadır.

image 19

Hisse Senedi Ticareti Nedir?

İlk önce, hisse senedi ticaretini hızlıca tanımlayalım. Hisse senedi ticareti, halka açık şirketlerin hisselerini alıp satmaktır. 100 hisse satın aldığınızda, birisi size 100 hisse satıyor. Benzer şekilde, hisse senetlerinizi satmaya gittiğinizde, birinin onları satın alması gerekir. Satıcılardan daha fazla alıcı varsa (talep), hisse senedi fiyatı yükselecektir. Tersine, alıcılardan daha fazla satıcı varsa (çok fazla arz), fiyat düşecektir.

Yeni Başlayanlar Olarak Hisse Senedi İşlemlerini Öğrenmenin 6 Harika Yolu

Hisse senedi ticareti yapmayı öğrenmek isteyen yeni başlayanlar için, “Nasıl başlayabilirim?” sorusuna verilecek on harika yanıt burada.

1.Yatırım Hesabı Açın

Borsada işlem yapabilmek için ilk önce yatırım hesabına sahip olmanız gerekir. Aracı kurumlardan yatırım hesabı açabilirsiniz.

Borsaya girişi limitiyle alakalı herşey

2.Kitap Okuyun

Kitaplar zengin bilgi sağlar ve web’de satılan derslerin, seminerlerin ve eğitim DVD’lerinin maliyetleriyle karşılaştırıldığında ucuzdur. Kitaplarda bu konuda çok tecrübeli insanların deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Birçok yerli ve yabancı kitap var bu konuda.

Borsaya yeni başlayanlar için kitap ve film tavsiyeleri

image 20

3.Akıl Hocası yada Tecrübeli Arkadaş Bulun

Borsaya yeni yatırım yapıyorsanız bu konuda tecrübeli birini bulmanız size çok faydası olacaktır. Öğrenim süreniz kısalır öğrenme hızınız artar. İyi bir akıl hocası soruları yanıtlamaya, yardım sağlamaya, faydalı kaynaklar önermeye ve piyasa zorlaştığında moralinizi korumaya faydası olur. Geçmişteki ve şimdiki tüm başarılı yatırımcıların ilk günlerinde akıl hocaları olmuştur.

4. Başarılı Yatırımcıları İnceleyin

Geçmişten büyük yatırımcılar hakkında bilgi edinmek, borsa olan oyuna bakış açısı, ilham ve takdir sağlar. En iyiler arasında Warren Buffett (aşağıda), Jesse Livermore, George Soros, Benjamin Graham, Peter Lynch, John Templeton ve Paul Tudor Jones bulunmaktadır.

image 21

5. Günlük Borsa Haberlerini Takip Edin

Her gün borsayı rastgele takip ederek ve haberleri okuyun. Borsa ve ekonomi dilini öğrenmenizi sağlayacaktır. Bunu yaparken ulusal gazete ya da kanalları takip edin. Sosyal medyada kim olduğunu bilmediğiniz, tanımadığınız insanlara inanarak yatırım yapmayın. Paranızı onlara emanet etmeyin.

6. Seminerleri, Çevrimiçi Kursları veya Canlı Dersleri Araştırın

Seminerler, borsa ve belirli yatırım türleri hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Çoğu seminer, pazarın belirli bir yönüne ve konuşmacının yıllar içinde kendi stratejilerini kullanarak başarıyı nasıl bulduğuna odaklanacaktır. Bazı seminerler ücretsiz olarak verilmektedir, bu da faydalı bir deneyim olabilir.

Trade Stratejileri

Hisse senedi alım satımında için birçok strateji vardır. En yaygın strateji satın almak ve saklamaktır. Hisse senetlerini satın alırsın, sonra onları yıllarca elinde tutarsın. Tam tersi strateji, günlük alım satım olacaktır; bu, hisse senedi satın aldığınızda, piyasa kapanmadan aynı gün önce onları satmanızdır.

Her stratejinin avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, sık sık işlem yaptığınız için günlük trade pahalı olabilir.