2021 YILI HALKA ARZLAR

COVID-19 ile geçen 2020’de dünyanın en çok kazandıran 5. borsası olan Borsa İstanbul’da yeni halk arzlara odaklandı.Halka arzlar yeni yıla damga vuracak Özellikle ocak ayında başlayacak halka arzlar yıl boyunca devam edecek. Yerli ve yabancı yatırımcıların gözü yeni halka arzlarda dikti.
2021 yılında yeni halka arz edilecek şirketler ve firmalar hangileri ? Ne zaman halka arz edilecekler ? Halka arz fiyatları ne kadar ? Hangi aracı kurumlardan halka arz edilecekler İşte 2021 yılında halka arz edilmesi beklenen firmalar.

2022 HALKA ARZ TAKVİMİ

 

 

2021 YILI HISSE ONERILERI
HALKA ARZ

HALKA ARZ OLAN ŞİRKETLER

ŞİRKET ADIHİSSE KISA ADI
AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİAYDEM
BAŞKENT DOĞALGAZBASGZ
BİOTREND ENERJİBIOEN
BMS ÇELİK HASIR BMSCH
ÇAN-2 TERMİKCANTE
E-DATA TEKNOLOJİEDATA
GALATA WİND ENERJİGWİND
GEN İLAÇGENIL
IŞIK PLASTİKISKPL
KALEKİMKLKİM
KÜTAHYA ŞEKER FABRİKALARIKTSKR
MANAS ENERJİMANAS
MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZ. A.Ş. MTRKS
NATURELGAZNTGAZ
OYAK YATIRIMOYYAT
PENTA TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİPENTA
QUA GRANİTE QUAGR
SELVA GIDASELVA
TUREKS TAŞIMACILIK TUREX
TÜRK İLAÇ VE SERUMTRILC
Ünlü&CoUNLU
VBT YAZILIMVBTYZ
ZİRAAT GYOZRGYO

 

2021 Halka Arz Beklenen Tüm Şirketler

ŞİRKET ADIHİSSE KISA ADI
ULUSAL FAKTORİNGULSFA
ÇAVUŞOĞLU DEMİR ÇELİKCAVDC
DOĞU ARAS ENERJİARASE
DESTEK FİNANS FAKTORİNG DSTKF
ELİTE NATUREL 
GİRİŞİM ELEKTRİK 
GELECEK VARLIKGLCVY
İHLAS HABER AJANSIİHAAS
İŞBİR SENTETİKISSEN
HEDEF HOLDİNGHEDEF
KAYSERİ ŞEKER 
KIZIL BÜK PROJESİ 
KONYA KAĞIT SANAYİ VE TİCARET A.Ş 
Pamukova Elektrik 
ORÇAYORCAY
EGEPOL HASTANESİEGEPO
ŞEKER GYOSEGYO
TAPTİ OKSİJEN ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİTNZTP
YCL HOLDİNG 
YEO TEKNOLOJİYEOTK

EKONOMİ DE BORSA BALONU NEDİR?

2021 YILINDA HALKA ARZ OLACAK ŞİRKETLER HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ

Aydem Enerji’nin iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, ağustos ayı ortasında halka arz için SPK’ya başvurdu. Şirket; Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde toplamda 25 yenilenebilir enerji santrali işletiyor.

AYDEM ENERJİ ORANSAL MI HALKA ARZ OLUYOR?

Qua Granite halka arz oluyor

SPK’nın onay verdiği Qua Granite 5-6 Nisan tarihlerinde talep toplama işlemi gerçekleşecektir. Talep 10.00-13.00 saatleri arasındadır. Halka arz fiyatı ise 16.46 liradır. Toplam halka arzda dağıtılacak lot sayısı 24.000.000’dır.

Detaylar için tıklayınız

BMS ÇELİK HASIR

Henüz halka arz tarihi ve fiyatı hakkında net bilgi henüz yok. Halka arz da 15.000.000 lot satış yapılacak. Bu şirket halka arzında eşit olarak yatırımcılarına dağıtacak.Şirket borsada #BMSCH koduyla işlem görecek.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ…

Tureks Turizm halka arzı eşit dağıtımlı olacak

Halka arz için talep toplama tarihi 30-31 Mart’ta olup  28.00 TL fiyatla halka arz olacak. 22.500.000 lot halka arz olarak dağıtılacak. Tureks Turizm halka arzı  herkese eşit dağıtım olacağı belirtildi. 

Detaylı bilgi için tıklayınız

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş 

Halka arz için talep toplama tarihi 1-2 nisanda olup  12.00 TL fiyatla halka arz olacak. 7.419.980 lot halka arz olarak dağıtılacak.

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş oransal mı eşit olarak mı dağıtım olacak?

Bütün yatırımcıların merak ettiği bir diğer soru ise halka arz şekli. Matriks bilgi dağıtım hizmetleri yatırımcılara eşit olarak dağıtımı yapılacaktır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

MERCAN KİMYA EŞİT DAĞITIMLA HALKA ARZ OLUYOR

Halka arz tarihi henüz belli değil .  Talep toplama tarihi de henüz bilinmiyor. Şirketin lot sayısı 20 milyon olacak. Ek satışın olmayacağı belirtirmiştir. Fiyatı ise değişken  fiyatla toplanacak. Mercan Kimya borsa da #MERCN koduyla işlem görecektir. Eşit dağıtımlı halka arz olacak.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş halka arz oluyor

Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş halka arzının tarihiyle alakalı herhangi bir tarih yok.  Toplamda yatırımcılara 14.000.000 lot dağılacaktır. Sabit fiyattan halka arz olacak. Fiyatın ne kadar olduğu henüz açıklanmadı.

Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş fiyatı sabit olmakla beraber yatırımcılara dağıtım şekli oransal olacaktır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Türk İlaç ve Serum Sanayi halka arzı onaylandı

Battal Holding iştiraki Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. ‘yi halka arz etmek için 20.01.2021 tarihinde SPK’ya başvurmuştu. Sermaye Piyasası Kurulu 18 Şubat toplantısında şirketin Halka Arzına onay verdi. 

Türk İlaç ve Serum Sanayi şirketinin halka arzında 23.450.000 lot arz edilecek. Halka arz sabit fiyat ile gerçekleştirilecek. Sabit fiyat 10 lira olacak. Halka arz ise oransal yapılması planlanıyor.

Talep toplama tarihleri 25-26 Şubat. Borsada işleme 05.03.2021 tarihinde başladı.

DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

GALATA WİND ENERJİ

Galata Wind Enerji A.Ş, halka arz edilecek.
 
Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şöyle denildi:

”Şirketimiz bağlı ortaklılarından Galata Wind Enerji A.Ş, esas sözleşmesinin sermaye piyasası mevzuatına uyumunun sağlanması amacıyla gerekli onayı almak üzere bugün Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapmış ve hisselerinin halka arz edilmesi çalışmalarını başlatmıştır. Faaliyet sonuçları konsolide finansal tablolarımızda elektrik üretimi ve ticareti bölümünde sunulan Galata Wind Enerji A.Ş, yeşil ve yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi yapmaktadır. Portföyünde, tamamı YEKDEM kapsamında olan toplam 269 MW kurulu güce sahip, 3 adet Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) ve 2 adet Güneş Enerjisi Santrali (GES) bulunmaktadır. Galata Wind Enerji A.Ş, 2021 yılında bir yandan yenilenebilir enerji kaynakları tarafında yeni projeler ile yurt içinde ve yurt dışında büyümeyi hedeflemekte, bir yandan da dağıtık ve alternatif enerji teknolojilerine yönelerek katma değeri yüksek alanlarda yeni iş alanları yaratmayı planlamaktadır.”

GALATA WİND ENERJİ HAKKINDA

image 31
GALATA WİND ENERJİ HALKA ARZ

Galata Wind Enerji A.Ş. Haziran 2012 yılında Doğan Holding iştiraki olarak devralınmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklı, çevreye duyarlı elektrik enerjisi üreterek, yıllık yaklaşık 300.000 ton karbon salınımının düşmesini sağlayan Galata Wind , Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. Hedefimiz Yenilebilir enerji kaynaklarını doğru kullanarak enerjide ülkemizin dışa bağımlılığını azaltırken, çevreye duyarlı, güvenilir ve sürdürülebilir bir iş modeli ile tüm Türkiye’nin elektrik sağlayıcısı olmak.

GALATA WİND ENERJİ HALKA HALKA ARZ

BİOTREND ENERJİ

Doğtaş ve Kelebek markalarıyla mobilya sektöründe yatırımlarına devam eden Doğanlar Yatırım Holding BioTrend’in halka arzını 2021’de yapacak. Holdingin yönetim kurulu başkanı Davut Doğan, “Halka arzdan önce yabancı ortaklık yapmayı planlıyoruz” dedi.

Mobilya, inşaat, enerji ve perakende sektöründe faaliyet gösteren Doğanlar Yatırım Holding, bu yılı 1.4 milyar lira ciro ve 2 bin 200 kişilik istihdamla kapatacak. Doğtaş ve Kelebek markalarıyla mobilya sektöründe yatırımlarına devam eden holding, 2021 yılında enerji sektörünün ön planda olduğu bir büyüme hedefliyor.
Holding, yıllık 120 MW üretim kapasitesi olan BioTrend’i halka açmak üzere hazırlıklara başladı. Aracı kuruluşlarla görüşmeler yürüttüklerini söyleyen Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, “2020 yılı bilançosu çıktıktan sonra halka arza hazır olacaklarını söyledi. Nisan ayında borsada olma planı yaptıklarını belirten Doğan, halka açılmadan önce yabancı ortaklığı gündeme alacaklarını söyledi. Doğan, “Halka arz öncesi şirketin hisselerinin bir kısmını yabancılara satma planımız var. Yabancı ortaklı bir yapıyla yatırımcıların karşısına daha güçlü çıkacağız” dedi.

“2021’de sektörün lideri olacağız”

Türkiye genelinde 15 farklı bölgede atık gazından elektrik üretimi yapan BioTrend, evsel atığın yaklaşık yüzde 25’ini işler hale getiriyor. 185 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan şirketin sektörde önemli bir büyüklüğe ulaştığını belirten Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biyoenerjide halen sektörün en büyük ikinci şirketiyiz. 2021’de ise birinci sırada yer alarak lider olacağız. Halka arzdan elde edeceğimiz gelirlerin yüzde 100’ünü şirkete kaynak olarak aktaracağız. Yeni kaynakla enerji alanında şirket satın almaları yapacağız. Bu şekilde portföyümüzü büyüteceğiz.”
Şirketin büyüme stratejisi Türkiye ile sınırlı değil. Yurtdışı pazarlar da projeksiyona dahil edilmiş durumda. Hedefte ise Afrika ve Balkanlar var. Çalışmaların pandemi nedeniyle aksadığını söyleyen Doğan, “Enerji ve inşaat için Senegal’i Türkiye’den sonra gelişebileceğimiz ikinci ülke ilan etmiştik. İki ayrı proje için teklif vermiştik. Ancak pandemi nedeniyle teklif süreci ilerleyemedi. Şimdi yeniden süreci hızlandırıyoruz. Önümüzdeki yıl hem inşaat hem de enerjide projelerimize başlayacağız.”

Kosova’nın çöpüne talip

Holding, odağına aldığı enerjide önemli bir atılıma hazırlanıyor. 2012 yılında yenilenebilir enerji üretim alanında faaliyet göstermeye başlayan holding, çevreci kaynaklarla üretim yapıyor.
Çöpgazı, biyokütle, atıktan türetilmiş yakıt kaynakları üretim için kullanılıyor. Bu kaynakların dünyada en yoğun bulunduğu bölgeleri takibe aldıklarını söyleyen Doğan, “Karadağ’ın orman atıklarına ve Kosova’nın çöpüne talibiz” dedi.

GOLİVE YAZILIM HALKA ARZ

İNCEHESAP.COM

image 28

E-ticaret sitesi incehesap.com, 2021 yılında halka arza hazırlanıyor. Yabancı yatırımcılarla da görüştüklerini söyleyen İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, uygun koşulların sağlanması durumunda şirketin yüzde 100’ünü de satabileceklerini ifade ediyor.

E-ticaret sitesi incehesap.com, 2021 yılında halka arza hazırlanıyor. Yabancı yatırımcılarla da görüştüklerini söyleyen incehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, uygun koşulların sağlanması durumunda şirketin yüzde 100’ünü de satabileceklerini ifade ediyor.

Bilişim sektöründe uzun yıllar boyunca elde edilen bilgi ve tecrübe birikimiyle 2008 yılında kurulan incehesap.com, bilgisayardan cep telefonuna, gaming unsurlarından beyaz eşyaya kadar binlerce ürün sunuyor.

İNCEHESAP.COM HALKA ARZ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YABANCI YATIRIMCILARLA GÖRÜŞÜYOR

incehesap.com, Nurettin Erzen’in önerisiyle 2008 yılında bir aile şirketi olarak, tamamen kendi sermayeleriyle kuruldu. Bilişim sektöründe uzun yıllar boyunca elde ettikleri bilgi ve tecrübe birikimini, teknoloji odaklı bir e-ticaret sitesiyle yansıtma amacıyla yola çıkan Nurettin Erzen, bu iş modeline gelişen teknoloji ve pazarın dijitalleşeceğini öngörerek karar verdi ve harekete geçti.

Pandemiyle birlikte oldukça hızlı bir büyüme kaydeden şirket, 2021 yılında halka arza hazırlanıyor. Yabancı yatırımcılarla da görüştüklerini söyleyen İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, uygun koşulların sağlanması durumunda şirketin yüzde 100’ünü de satabileceklerini ifade ediyor.

2021‘DE SÜRPRİZ HALKA ARZLAR OLABİLİR

YCL HOLDİNG

YCL Holding Genel Müdürü Burak Öğün, şirket olarak birçok alanda yatırımlarını hızlandırdıklarını ve halka arz için gerekli çalışmaları başlattıklarını bildirdi.

Öğün, yaptığı yazılı açıklamada,  YCL Petrol ve Madencilik olarak antimuan dahil birçok farklı stratejik madene yatırım yapacaklarını belirtti.

Bu kapsamda ilk olarak savunma sanayinde ve yerli otomobilde kullanılacak antimuan madeninden uç ürünler elde edilebilecek bir yatırım sürecine girdiklerine işaret eden Öğün, “Bu bizim için bir başlangıç ve ilerleyen günlerde diğer stratejik metal üretimleri için madencilik yatırımlarımızı hızlandıracağız. Bu yatırımlarımızı taçlandırmak ve gerçekten tüm ülkeye bir katma değer sağlayabilmek için gerekli çalışmalarımızı tamamladıktan sonra şirketimizi halka arz etmeyi planlıyoruz. Bu konu ile ilgili en kısa sürede gerekli başvurularımızı yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Halka arz nedir ?

YCL Petrol ve Madencilik halka arz

N11

image 29
HALKA ARZ

Borsada halka arz rüzgarı devam ediyor.Online alışveriş sitesi olan n11 halk arz olmaya hazırlanıyor. Peki N11 ne zaman halka arz olacak? N11 talep toplama tarihi belli oldu mu? N11 halka arz fiyatı ne kadar ?

Doğuş Grubu ve Güney Kore’li SK Holdings, e-ticaret platformu n11.com’un olası halka arzı ve diğer seçenekleri değerlendirmek için Citigroup ve Bank of America ile anlaştı. Halka arz gerçekleşirse, Türkiye’de ilk kez bir e-ticaret platformu borsaya açılmış olacak. Ortakların şirkette hisse satışını da değerlendirdiği öne sürüldü.

Bloomberg’in haberine göre, Doğuş ve Güney Koreli ortağı, halka arzın ardından n11.com’da azınlık hissesi satışı seçeneğini de değerlendiriyor. Hisse satışının 2021’de olabileceği belirtildi.

2012’de kurulan n11’in bünyesinde 115 binden fazla mağaza ve 14 milyondan fazla ürün bulunuyor.

2013 yılında hayata geçirilen n11.com, büyüyen e-ticaret pazarında hacmini artırması haricinde N11 Pro, N11faturam gibi servislerle ürün çeşitliliğini artırmaya çalışıyor.N11 HALKA ARZ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ŞEKER GYO

image 30

Şekerbank’ın iştiraki Şeker GYO’nun halka arz başvurusu SPK tarafından uygun bulundu.

Şekerbank iştiraki Şeker GYO’nun 31 Aralık 2020 tarihli finansal tabloları ile halka arz başvurusunun SPK tarafından uygun bulunduğunu duyurdu.

ŞEKER GYO HALKA ARZ HABERİ

BURSA KARTON HALKA ARZI

Bursa Karacabey’de faaliyet gösteren Bursa Karton’un 2021 yılı içerisinde halka arzı planlanmaktadır.

ÇAN KÖMÜR VE İNŞAAT

Odaş Elektrik Üretim, iştiraki Çan Kömür ve İnşaat’ın halka arz edilmesiyle ilgili temmuz ayında KAP’a yollandığı duyuruda, çalışmalar için Vakıf Yatırım’ın yetkilendirildiğini açıkladı.

ÇAN KÖMÜR VE İNŞAAT HALKA ARZ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İzdemir Enerji halka arz

İzmir Demir Çelik , bağlı ortaklığı İzdemir Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin halka arzı için çalışmaları hızlandırdığını ve aracı kurumlar ile görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

Bağlı ortaklığının halka arzı için geçen yıl Ocak ayında çalışmalara başlayan İzdemir, KAP’a yaptığı açıklamada koronavirüs salgını ve Ekim ayında İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle halka arz çalışmalarının yavaşladığına dikkat çekti. Şirketin KAP’a yaptığı açıklamada, “Bu konuya ilişkin çalışmalarımız devam etmekte olup henüz bağlayıcı karar alınmamasına karşın, çalışmaların hızlandırılması adına aracı kurumlarla görüşmeler yapılmaktadır” denildi.

İzdemir Enerji halka arz haberi

 

KONYA KAĞIT SANAYİ VE TİCARET A.Ş

Bera Holding A.Ş grup şirketlerinden Konya Kağıt San. ve Tic. A.Ş, esas sözleşmesinin tadili için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) müracaat etti.

KONYA KAĞIT SANAYİ HALKA ARZ HABERİ

Kızılbük Projesi Halka Arz Oluyor

Sinpaş GYO’ya ait Marmaris Kızılbük Projesi, Mart ayı sonunda halka arz için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Sinpaş GYO’nun Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, gerçekleşecek halka arz hakkında bilgiler verdi.

Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, yaptığı açıklamada 2020’yi satış şampiyonu olarak kapatıp, Kızılbük’te resort projelerinin halka arzı için Mart sonuna kadar yetişebileceğini duyurdu.

İHLAS HABER AJANSI

İhlas Haber Ajansı’nın halka arz için gerekli çalışmaları tamamlayan İhlas Yayın Holding gerekli başvurunun yapıldığını açıkladı.

BAŞKENT DOĞALGAZ


Torunlar GYO, mart ayında grup şirketi Başkent Doğalgaz’da halka arz planlarının sürdüğünü, piyasaların normalleşmesinin beklendiğini açıkladı.

EFELER ÇİFTLİĞİ TARIM VE HAYVANCILIK ANONİM ŞİRKETİ

Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş’nin halka arz çalışmalarının başlatılması yönünde karar aldığını duyurdu.

LİMAK YATIRIM HOLDİNG


Şirket yetkili başta enerji olmak üzere diğer sektördeki şirketlerini sırayla halka arz etmeyi planladıklarını belirttiler.

ZORLU YENİLENEBİLİR ENERJİ


Zorlu Grubu; Zorlu Doğal, Zorlu Jeotermal ve Rotor şirketleri altında yer alan hidroelektrik, jeotermal ve rüzgâr yatırımlarının Zorlu Yenilenebilir Enerji olarak, tek bir şirket altında birleştirileceğini açıkladı. Kuruluşuyla ilgili gerekli onayların alındığı Zorlu Yenilenebilir Enerji’nin halka arzının 2021’in ilk yarısında tamamlanması öngörülüyor.

SELVA GIDA

İttifak Holding, bağlı ortaklığı Selva Gıda’nın halka arzına ilişkin esas sözleşme değişikliği SPK izninin alındığını duyuruldu. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Bağlı ortaklığımız Selva Gıda San.A.Ş.’nin halka arzına ilişkin olarak, Şirket esas sözleşmesinin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla 24.07.2020 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan izin başvurusunun, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 22.10.2020 tarihli 66/1307 sayılı toplantısında olumlu bulunduğu, SPK iznine ilişkin ilgili daire kararının 26.10.2020 (Bugün) tarihinde tebliğ alındığı, Bakanlık onayı için bugün Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapıldığı, Selva Gıda San.A.Ş.tarafından Şirketimize bildirilmiştir.”

SELVA GIDA HALKA ARZ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Peker Holding halka arz

İŞBİR SENTETİK

İşbir Sentetik Dokuma halka arza hazırlanıyor.

İşbir Holding, bağlı ortaklığı İşbir Sentetik Dokuma San. A.Ş.’nin halka arzı için Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş’nin yetkilendirildiğini KAP’a bildirdi

İşbir Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde bağlı ortaklığı İşbir Sentetik Dokuma San. A.Ş.’nin halka arzı için Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş’nin yetkilendirildiğini duyurdu.

İşbir Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Bağlı Ortaklığımız İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş.’nin halka arzına ilişkin olarak, 27.01. 2021 tarihinde Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. yetkilendirilmiş olup, bu kapsamda İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. ile Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. arasında “Halka Arz Aracılık Sözleşmesi” 27.01.2021 tarihinde imzalanmıştır” ifadelerine yer verildi ve 10.08.2020 tarihinde esas sözleşmesinin ilgili maddelerinin Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili tebliğ ve hükümleri doğrultusunda değiştirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunulduğu, söz konusu başvurunun 15.01.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’nca onaylandığı belirtildi.

IŞIK PLASTİK

Işık plastik halka arz

2021 yılında birçok şirket halka arz olacak . Bunların başında Işık Plastik geliyor.

Işık Plastik’te 3.22 milyon lira nominal hisse pay başına 16.1 liradan halka arz edilecek.

SPK’nın haftalık bülteninde yer alan bilgiye göre, 43.74 milyon lira olan mevcut sermayenin bedelli olarak 51.8 milyon liraya çıkarılacağı Işık Plastik’te 3.22 milyon lira nominal hisse halka arz edilecek. Halka arzda pay satış fiyatı 16.1 lira olacak.

Işık plastik halka arz detayları için tıklayın.

HALKA ARZ NEDİR ?

image 34
HALKA ARZ NEDİR

Halka Arz; hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. Halka arz işlemi, şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır. Şirketler farklı nedenlerle halka arz yöntemine başvurabilirler. Başarılı ve büyüme oranları yüksek olan şirketler faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla; finansal kaynak açığı olan şirketler ise banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler. Diğer taraftan yatırımcılar da, hisse senedi alarak borsada işlem gören şirketlerin değerlerine yatırım yapabilme fırsatı bulurlar. Halka arz özellikle uzun vadede olumlu sonuçlar doğuran bir yöntemdir.

Halka arz; birincil ve ikincil halka arz olmak üzere ikiye ayrılır. Daha öncesinde halka açık olmayan şirketlerin yaptığı halka arz işlemi, birincil halka arz; daha önceden halka arz edilmiş ancak ilkinde halka arz oranının düşük olması sebebiyle bu işlemin ikinci kez yapılması, ikincil halka arzdır.

Borsada Halka Arza Nasıl Başvurulur-Nasıl Katılabilirim?

Halka arza başvurma ya da katılma aracı kurum vasıta ile olur. Halka arza başvurmak için öncelikli olarak yatırım hesabınızın olması gerekir. Şirketin halka arz işlemleri tamamlandığında talep toplama tarihi belli olur. Talep toplama tarihi geldiğinde yatırım hesabınızdan normal hisse alıyor gibi almak istediğiniz hisseyi seçip, miktarını ve fiyatını girdiğinizde halka arza başvurmuş olursunuz. Hisse borsada işlem görmeye başladığında hissenizi hesabınızda görebilirsiniz.

Halka Arza Katılanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Şirketler için çok avantajlı ve dikkat edilmesi gereken bir süreç olan halka arz, yatırımcılar için de aynı riskleri taşıyor. Bu yüzden halka arzlara katılırken dikkat edilmesi gereken noktaların gözden kaçmaması çok önemli.

 • Halka arz edilmiş olan şirketin izahnamesi, şirket üzerine yapılan araştırma raporları, fiyat tespit raporu ve finansal tablolarının dikkatli bir şekilde, hatta bir uzman eşliğinde analiz edilmesi.
 • Şirketin sektördeki itibarının yanı sıra ortak olduğu şirket varsa birlikte incelenmesi, yönetim kadrosunun dikkatli bir şekilde araştırılması.
 • Yatırımcılardan halka arz aracılığı ile alınacak olan paraların hangi alanda ve ne niyetle kullanılacağının tespit edilmesi ve değerlendirilmesi.
 • Fiyattan önce sektördeki öncülüğü, yatırımlarının değeri ve mali performansının istikrarı değerlendirilerek hisse alımı tamamlanmalı.

Halka Arzın Yatırımcılara Avantajları Nelerdir?

Halka arzın avantajları hem yatırımcılar hem de şirket için ortak olabiliyor. İki tarafın da çıkarlarını korumaya yönelik düzenlenen borsa satışı neticesinde, riskli durumlar da ortadan kalkıyor. Halka arzın yatırımcılara avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fiyat avantajı sayesinde büyük şirketlerde bile hisse sahibi olmak,
 • Yatırım çeşitliliği sağlamak,
 • Riskin daha az getirinin daha da çeşitli olması,
 • Devamlı ve sürekli olarak doğru bilgi akışının sağlanması,
 • Denetim ve kontroller devam ederken nakit para imkanının da devam etmesi.

Halka arz neden yapılır?

Halka arz yapılmasının birçok nedeni olmasına rağmen öncelikli nedeni bu açılmanın şirkete sunacağı nakit kaynağıdır. Özel sahiplik altındaki şirketlerin yatırımcı bulmaları her zaman mümkün değildir. Bankalar ve kredi opsiyonlarıysa şirketleri faiz ödeme yükümlülüğü altına sokacaktır. Oysa halka arz yapılarak şirket kasasına nakit sağlanabilir. Şirket elde ettiği nakit fonu kullanarak büyüme yönünde adımlar atabilir, daha çok çalışan istihdam edebilir, yeni ürünler piyasaya sunabilir, hizmet kapsamını genişletebilir.

Özel bir şirketin penceresinden baktığımızda, şirketin belli bir noktaya ulaşmasıyla birlikte halka arz daima gündem maddelerindendir. Nitekim halka arz şirketler için yeni yatarımcılar ve fon genişlemesi, dolayısıyla büyüme anlamına gelir. 1990’lı yılların sonundan itibaren yatırımcıların birikimlerini hisse senetlerine yatırmaya başlamasıyla, halka arz iş dünyasının bel kemiği haline gelmiştir.

Elinde yeteri kadar birikimi olan kişiler milyon dolar değerine ulaşacağı şirketlere yatırım yaparak kârlı çıkma yarışında yer almak istediler. İngilizcede “Tech boom” olarak adlandırılan teknoloji bombasıyla birlikte 90’lı yılların sonundan itibaren şirketler için halka arz tam bir parıldayan altına dönüşmüştür. Kimi teknoloji şirketleri halka arz edilmelerinin ardından şirket gelirleri yüzde bin artış göstermeyi başardı. Böylelikle şirket büyümenin yanı sıra marka değeri ve şirket değerini de yüksekletmiş oldu.

Bütün bunların haricinde büyük şirketlere yatırım yapmak büyük paralara ihtiyaç duyar. Milyon dolar hacmine sahip şirkete elinizde birkaç bin dolarla yatırım yapmak için kapılarını çalmak mantıklı değildir. Büyük miktarlarda yatırım yaptığınızdaysa nakit ihtiyacınız oluştuğunda şirketteki payınızı kısa sürede nakite çevirmeniz olanaksızdır. Hisse senetlerinin yardımıyla hem küçük miktarlarla yatırım yapabilir hem de şirketin kıymetli evraklarının borsada işlem görüyor olması nedeniyle kolayca elden çıkarıp, nakde dönüştürebilirsiniz.

Halka Arz Şartları Nelerdir?

Halka arz işleminin gerçekleştirilebilmesi için yerine getirilmesi gereken birtakım şartlar vardır.

 • Aracı kurumlar ile iletişime geçmek

Halka arz yapma amacı olan şirketlerin öncelikle aracı kurumlar ile iletişime geçerek bir aracılık sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir. Söz konusu kurum, halka arza yetkili bir aracı kurum olmak zorundadır. Sözleşmenin imzalanması ile birlikte halka arz işlemi gerçekleştirilmiş olur.

 • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile iletişime geçmek

Sermayesini halka açmak isteyen şirketler, Sermaye Piyasası Kurulu ile sözleşme imzalamak zorundadırlar. Böylece SPK’nın denetimi ve kararlarına tabi olurlar. Şirket, SPK mevzuatına uygun hale getirildikten sonra halka arz edilebilirler. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ile birlikte; aracı kurum, Sermaye Piyasası Kurulu’na ve Borsa İstanbul’a söz konusu şirketin halka arz işleminin başlatılması için başvuruda bulunur.

 • Şirket verilerinin Borsa İstanbul ve SPK uzmanlarınca incelenmesi

Şirketin merkez binası, genel faaliyetleri, piyasa değeri vb. özellikleri Borsa İstanbul ve SPK yetkilileri tarafından incelenerek bu kurumlara bilgi verilir. Bu verilerin uygunluğu kabul edildikten sonra şirketin halka arz işlemleri fiilen başlamış olur.

Halka Arz Şirketlere Neler Kazandırır?

Halka arzın şirketlere yarattığı birçok avantaj bulunmaktadır.

 • Finansman sağlar

Şirketlerin finansman ihtiyacının karşılanmasını sağlayarak, bu kaynağın yeni yatırımlara dönüştürülmesi ya da borçlanmadan kaçınılmasını mümkün kılar.

 • Mali yapıyı güçlendirir

Şirketin borç/sermaye oranında olumlu etkiler yaratan halka arz, şirketin sermaye yapısını güçlendiriyor ve borç temininde kolaylık sunuyor.

 • Likidite sağlar

Hisse senedi fiyatlarının arz ve talebe göre şekillenmesi sayesinde şirket değerinin şeffaf bir biçimde belirlenmesi, haliyle aktif şirket değerlerinin bilinmesini mümkün kılıyor.

 • Prestiji arttırır

Halka arz edilen şirket, yüksek bir görünürlüğe kavuşuyor ve bilinirliği artıyor.

 • Kredibiliteyi arttırır

Halka arz edilen şirket, mali açıdan müşteriler ve tedarikçiler için bir güven ortamı yaratıyor.

 • Değer artışı sağlar

Halka açık şirketler, halka arz edilmemiş şirketlere göre daha şeffaf ve bilinirliği yüksek olduğu için bu şirketin değerlerine olumlu yansıyor.

https://www.borsaistanbul.com/tr/sayfa/202/halka-arz-ve-borsada-islem-gorme

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.