2022 YILI TEMETTÜ ŞAMPİYONLARI

2022 yılı temettü şampiyonları belli oldu. Bu sene temettü verimi yüksek olup listeye ilk defa giren şirketlerde var uzun süredir bu listede yer alan şirketlerde var

HİSSETEMETTÜ ORANI
EREGL11,0%
TTKOM10,2%
ISDMR9,2%
BASGZ9,1%
TBORG8,8%
KRDMA8,4%
KRDMB8,4%
ANGEN8,1%
EGSER7,6%
MEDTR7,6%
TTRAK7,5%
DOAS7,2%
TOASO7,2%
TURSG7,0%

 

Veriler https://temettuhisseleri.com/ alınmıştır.

 

Kâr Dağıtım Süreci Nasıl İşler?

  • Yılsonu finansal tablolarının yayınlanmasıyla, şirketin dağıtabilecek kârının olup olmadığı görülür
  • Yılın kârla kapanması durumunda, finansal sonuçların yayınlanmasından bir süre sonra şirket yönetim kurulu tarafından dağıtılabilir kârın ne şekilde değerlendirileceğine yönelik bir teklif yapılır.
  • Yılın kâr yerine zararla kapanması durumunda, genellikle, ilgili döneme ait bir kâr dağıtımı söz konusu olmamaktadır.
  • Yönetim Kurulu’nun kâr payına ilişkin teklif yapılacak Genel Kurul’da görüşülerek karara bağlanır.
  • Kâr payı dağıtımı nakden ya da hisse olarak karar verilen tarihte peşin ya da taksitli olarak ödenir.

 

6 ADIMDA TEMETTÜ SÖZLÜĞÜ

TEMETTÜ NEDİR?
Temettü, bir şirketin yıllık net dönem kârı üzerinden şirket ortaklarının pay alma hakkıdır. Yasal karşılıklar çıkarıldıktan sonraki dağıtılabilir kârdır. Temettü, her bir ortağın sahip olduğu hisse miktarına göre belirlenir.
KAÇ ŞEKİLDE DAĞITILIR?
Üç şekilde dağıtılabilir. Yatırımcıların elindeki hisse senedi sayısına karşılık gelen kâr, hisse senedi veya elden nakit olarak verilebilir. Üçüncü olarak, bu iki yöntemin karışımı uygulanabilir.
NASIL ALINIR?
Hissedarların temettü dağıtımına katılabilmesi için yapması gereken, dağıtımın yapılacağı günün sabahına kadar o şirketin hissesine sahip olmaktır.
TEMETTÜ ORANI NEDİR?
Kâr payı olarak dağıtılan tutarın ilgili dönemdeki toplam kârın yüzde kaçına karşılık geldiğini gösterir. “Dağıtılan temettü tutarı/ilgili yıla ait toplam net kâr” formülüyle hesaplanır.
TEMETTÜ VERİMİ NASIL HESAPLANIR?
(Dağıtılan temettü tutarı/piyasa değeri)x100 veya (Hisse başına temettü/hisse fiyatı)x100 formülüyle hesaplanır.
DAĞITIM SONRASI HİSSE FİYATI NE OLUR?
Şirket temettü dağıtımı yaptığında hisse fiyatı aynı oranda düşer. Örneğin, hissenin dağıtımdan önceki gün kapanış fiyatı 5 TL, dağıtılacak temettü 1 TL ise hisse fiyatı 4 TL (5 -1 = 4) olur. Yalnızca temettü dağıtımı için o hisseyi almak sağlıklı değildir. Ancak dağıtımın ardından şirkete güvenen yatırımcı dağıtılan nakit temettüyle tekrar aynı şirketten hisse alabilir. Bu da hisse fiyatını yeniden yükseltir.

 

TEMETTÜ DAĞITMIYORSA?

Şirketlerin düzenli temettü dağıtması ve yüksek temettü verimi sunması yatırım kriterleri içinde önemli bir yer tutuyor. Bu noktada, Yatırım Finansman’dan Serhan Gök, “‘Temettü dağıtmayan şirketler kâr etmeyen ya da kötü yönetilen ve ortaklarına zarar ettiren şirketlerdir’ demek doğru olmaz” uyarısında bulunuyor.

Gök, büyüme döngüsünün başında veya ortalarında olan, yatırım ve öz kaynak ihtiyacı yüksek şirketlerin faaliyetlerini kendi kaynaklarıyla finanse etme yolunu seçebileceğini, düşük ya da düzensiz temettü dağıtımlarıyla hayatını sürdürebileceğini vurguluyor.

Tera Yatırım’da Enver Erkan da temettünün şirketin politikasına bağlı olduğunun, kâr eden ve/veya düzenli temettü veren her şirketin temettü vermek zorunda olmadığının altını çiziyor.

Erkan, “Şirket o yılın kârını yatırım için kullanmak isteyebilir ve o yıla mahsus temettü ödemesi yapmaz” diyor. Hızlı büyüyen ve sermayeye ihtiyaç duyan şirketlerin de temettü dağıtmayabileceğine vurgu yapan Erkan, bu gibi yan faktörlerin göz önünde bulundurulmasını önemli olduğunu belirtiyor.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.