Acemiler-Yeni Başlayanlar- İçin Borsada Para Kazanma Tavsiyeleri-1

Borsada kazanmak için ilk önce borsanın temelini kavramanız gerekiyor. Yani yatırım yaptığınız şirkete ortak olduğunuzu bilmelisiniz. Doğru şirketi tercih etmek önemli.

Borsanın temel mantığı düşük fiyattan hisse senedini alıp yüksek fiyattan satmaktır. Günlük hayattaki alım satımdan farkı bulunmamaktadır. Borsada para kazanmak isteyenlere aşağıda altın kurallar verilmiştir. Yatırımcıların bu kuralları okumasının mutlaka faydası olacaktır.

DOĞRU ZAMANDA HİSSE SENEDİ ALMAK

image 11
DOĞRU ZAMANDA HİSSE SENEDİ ALMAK

Borsada para kazanmak için zamanlama çok önemlidir. Yatırımcılar satarken değil aslında alırken kazanırlar. İyi bir hisseyi düşük bir fiyatla alır ve sabrederseniz kazanan siz olursunuz.

Örneğin 2016 yılı 9. ayı sonunda yaklaşık 48 tl olan 1 lot Tüpraş hissesi 2017 yılı 10.ayı sonunda 114 tl oldu. Ayrıca aradaki zaman diliminde 1 lot için 6,22 tl temettü vermiştir. Bu yatırımı yapıp sabreden yatırımcı 13 ayda yaklaşık %140 lık bir kazanç sağlamıştır, temettü hariç.

UZUN VADELİ YATIRIM YAPMAK

Borsadan para kazanmak için uzun vadeli düşünmek gerekir. Hiç kimse bir ev yada arsa alıp birkaç gün içinde satmaya çalışmaz. Ayrıca uzun vadede elde edilen kazanç, kısa vadede elde edilen kazanca göre daha yüksektir. Genelde biraz sabırla bu yatırımlar iyi kazandırır. Aynen öyle de borsada iyi bir şirketin hisse senedi iyi bir alımla uzun vadede inanılmaz para kazandırabilir. Geçmişte bunun örnekleri çoktur ve gelecekte de olacaktır. Borsanın kısa vadede riskli ve dalgalı bir piyasa olduğu unutulmamalıdır.

Bir hisseyi 10 yıl süresince elde tutmayı düşünmüyorsanız onu 10 dakikalığına bile elde tutmayı düşünmeyin – Warren Buffet

RİSK TOLERANSINIZI BELİRLEYİN

image 12

Bu konuda ilk bilmeniz gereken nokta kredi, borç para ya da kısa sürede ihtiyacınız olan parayla yatırım yapmamanız gerektiğidir. Çünkü borsalar kısa vadede riskli ve dalgalı bir piyasalardır. Borsada yatırım yaptığınız parayı belli bir süre unutmanız gerekebilir bu yüzden risk toleransınızı belirlemeniz gerekir. Herkesin risk toleransı farklı olur kimi 100 tl riske edebilir, kimi 10.000 tl bu size kalmış.

KÜÇÜK MİKTARI BAŞLAYIN

image 13

Borsaya yatırım yapmaya başlarken başlangıç tüm paranızla yatırım yapmayın. Küçük miktar ile alım satıma başlayarak borsanın mantığını anlamaya çalışın.

KAVRAMLARI VE ANALİZ YÖNTEMLERİNİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN

image 14

Borsaya yatırıma başladığınızda bu alandaki kavramları ve analizleri de öğrenmeye başlamanız sizin için faydalı olacaktır. Temel analiz, aracı kurum dağılımı (AKD) gibi kavramları bilmenizde fayda var.

Temel borsa kavramları

SİZE MANTIKLI GELEN YATIRIMLARA YÖNELİN

image 15

Yatırım yapacağınız alana ilginizi olması önemli. Birçok ünlü yatırımcı ilgi alanınızda olan sektörlere yatırım yapmanızı öneriyor. Jim Rogers bu konuda; “herkesin bir şeyler hakkında bilgisi vardır. Arabalar, moda ya da her neyse. Siz de bir şeyler hakkında çok şey biliyorsunuz. Eğer hangi şey hakkında çok şey bildiğinizin henüz farkında değilseniz, geri çekilip günlük hayatınıza biraz uzaktan bakın,” diyor. 

DUYGULARINIZI KONTROL ETMEYE ÇALIŞIN

Borsada kazanmanın en önemli kuralı en son olarak geliyor. Borsa yatırımlarındaki karın önündeki en büyük engel kişilerin kendi duygularını kontrol edememesi ve sonucunda da mantıklı karar verememesidir. Hisseyi alırken hedef ve zarar-kes değerlerini belirlemeniz önemlidir. Bunu yaptıktan sonra duygusal düşünmekten vazgeçip tamamen analiz ve mantık ile hareket edilmelidir.

Nobel Ekonomi Ödüllü araştırmacı Daniel Kahneman’a göre, kayıplara kazançlardan 2 kat daha yoğun tepki veririz. 1000 TL kazanmak ne kadar mutlu hissettirse de 1000 TL kaybetmek bunun en az 2 katı kadar bir acı verir.

Herkese bol karlı günler 🙂