ADRES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Türkiye’de adres sistemi değişecek. Eski sistem yerine vatandaşlara 9 haneli adres kodu verilecek. Peki adres kodu nasıl alınacak?

Artık açık adresler 9 haneli numaradan oluşacak ve açık adres verilirken tedirginlik ortadan kalkacak. Konuyla ilgili Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı açıklamalarda bulundu. Peki, adres kodu sorgulama nasıl yapılır?

İÇİNDEKİLER

ADRES KODU SORGULAMA NEDİR?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, “Vatandaşlar TC kimlik numarası ve açık adresini söylerken tedirgin oluyor. Bu projeyle 20-66-80-308 diyecek, dokuz rakam bu kadar, ‘adres kodu’ başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok” diyerek kargo ve gönderilerin geri dönmesi, adresi bulamama sorunların tarihe karıştığını ve kodlu adres sisteminde her adresin 9 haneli bir numarası olacağını belirtti. İlk adres kodları da verildi. Adres kodları, sadece kargo gönderilerinde değil, okul kaydı ve internet alışverişi gibi alanlarda da kullanılabilecek.

ADRES KODLARI NASIL ALINACAK?

Vatandaşlar adres kodlarını e-devlet üzerinden alacak. Kişiler adreslerini değiştirdiklerinde de aynı adres kodunu kullanmaya devam edebilecek.

Adres kodu henüz e-devlet üzerinden açılmadı fakat PTT Kargo kendi ara yüzünü oluşturdu, şuan test çalışmaları devam ediyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden TC kimlik numarası ve birkaç doğrulamayla cep telefonuna adres kodu gelebilecek.

HENÜZ TEST AŞAMASINDA

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, sistemin test aşamasında olduğunu söyledi. Sistem uygulanmaya başlandıktan sonra ilk etapta insanlara adres kodunuzu biliyorsanız adres kodunuzu da yazabiliriz, şeklinde seçenek sunulacak.

Sistem ilk olarak PTT Kargo ile başlanacak daha sonra özel kargo şirketleri de sisteme dahil olacak.

SUYUN NE GİBİ FAYDALARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ