Airbnb halka arz başvurusu yaptı

Airbnb halka arz oluyor. Konaklama ve turizm denince ilk akla gelen şirketlerden Airbnb halk arz olmaya hazırlanıyor.Bugün paylaşılan bilgilere göre Airbnb, S-1 belgesini paylaşarak halka arz gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı.

Airbnb’nin uzun süredir beklenen halka arz başvurusu ile birlikte açıkladığı mali sonuçlar COVID-19’un etkilerini de ortaya koydu. Eylül’de sona eren 9 ayda Airbnb’nin hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 azalarak 18 milyar dolar oldu.

Yılın ilk 9 ayında Airbnb’ni cirosu geçen yılın aynı dönemindeki 3,7 milyar dolardan, 2,5 milyar dolara gerilerken, net zararı 323 milyon dolardan 697 milyon dolara çıktı.

31 MİLYAR DOLARDAN 18 MİLYAR DOLARA DÜŞTÜ

The Wall Street Journal, 2017’de değeri 31 milyar dolar olarak tahmin edilen Airbnb’nin salgın sonrası 18 milyar dolara kadar gerilediği görüşünde.

Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre Airbnb, halka arz ile 3 milyar dolar toplamayı bekliyor.

Paylaşılan bir diğer bilgi ise şirketin borsadaki sembolü ile ilgili oldu. Airbnb girişimi Nasdaq’da “ABNB” sembolü ile yer alacak. Hatırlatmak gerekirse Airbnb, halka arz gerçekleştireceğini ilk olarak geçtiğimiz yılın Eylül ayında duyurmuştu.

2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLEN ŞİRKETLER

ORTA UZUN VADELİ HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLECEK ŞİRKETLER İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.