Altın 2020 yıl sonuna kadar tekrar rekor kırabilir

Citigroup, emtia görünüm raporunda altının yıl sonuna kadar rekora tırmanabileceği belirtildi.

Citigroup Inc.’in dördüncü çeyrek emtia görünümü raporunda altın fiyatlarının ABD seçim riskinden dolayı yıl sonuna kadar önceki zirvesini kırmasının beklendiğini belirtildi.

Değerli metal piyasasının 2020 ABD başkanlık seçimleriyle ilgili belirsizliği normalden az fiyatladığı belirtilen raporda, “Bu altının fiyatı ve volatilitesi için dördüncü çeyreğin sonunda sıra dışı bir hızlandırıcı unsur olabilir.” dendi.

Ancak AakashDoshi’nin de aralarında bulunduğu analistlerin 22 Eylül tarihli raporunda ABD seçimleri öncesi ya da sonrasında altın işlemleri ya da fiyat volatilitesi için tarihi olarak net bir kalıp olmadığı uyarısında bulunuldu.

Raporda Demokratların başkan adayı Joe Biden’ın zaferinin altyapı yatırımlarından dolayı gümüş için destekleyici olacağı ifade edildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın yeniden seçilmesi ya da sonuca itiraz edilmesi durumunda altın için destekleyici olabileceği ve altın/gümüş rasyosunda bir sıçramaya neden olabileceği söylendi.

Raporda, ABD faizlerinin düşük kalması ve piyasaların birkaç yıl boyunca faiz artırımı olmayacağını fiyatlamasından dolayı altının orta vadede yükselmesi için güçlü bir ihtimal olduğu belirtildi.

Citi, Comex altın fiyatlarının 2021’de ons başına ortalama 2,275 dolar olacağı yönündeki son tahminini yineledi.

Gümüş fiyatlarının gelecek 3 – 4 ay içerisinde onsu 30 doların üzerine çıkabileceği, 6 – 12 aylık vadede ise 40 dolara yükselebileceği tahmini yer aldı.

2021 yılında altın fiyatları ne olur?

Vatandaşların altın fiyatları ne olacak ile ilgili sorularına yanıt olabilecek uzman tahminleri gelmeye devam ediyor. CreditSuisse altın fiyatları ile alakalı rekor zirveye iten faktörlerin meydana getirdiği duruma dikkat çekti. Bununla birlikte bankanın 2021 yılı altın tahmini yükseltildi. 2021 yılı altın fiyatları ile ilgili olarak gelecek yıl için altın fiyatı tahminini ons başına 2,500 dolar olarak güncelledi.

2021 yılında altın fiyatları tahmini ile alakalı banka analisti FahadTariq tarafından hazırlanan notta; zayıflayan doların, yaygın enflasyon beklentilerinin ve düşen ABD Hazine tahvil faizlerinin altındaki yükselişi destekleyeceği belirtildi. 2021 yılında altın tahminleri yanı sıra mücevher için altının talebinin de destek sağlayacağı aktarıldı. Vatandaşlar seneye altın fiyatları ne kadar olacak konusunu araştırıyor. Bankanın 2021 yılı için bir önceki tahmini ise ons başına 1,800 dolar seviyesinde idi.

GÜNLÜK HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK ALTIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK DOLAR YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TEMEL BORSA BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.