ALTIN FİYATI YÜKSELİR Mİ

Son zamanlarda altında yaşanan hareketlilik bütün vatandaşların aklına şu soruyu getiriyor altın fiyatları yükselecek mi düşecek mi ? Ağustos ayında ons fiyatı 2.075,11  dolar ile tarihi yüksek zirveye gelen altın bundan sonrası için ne olacak?

image 100

Hem yatırımcılarının hem düğün yapacak birçok insanın merakla araştırdığı altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi ? Bu soruya cevap vermek çok zor özellikle altın ons fiyatını etkileyen birçok etmenin bulunduğunu hesaba katarsak. Peki altın fiyatlarını neler etkilemektedir;

*Dolar endeksinde yaşanan gelişmeler

* Dünyadaki büyük ekonomilere sahip ülkelerde yaşanacak enflasyon oranları

*Merkez bankalarında yaşanan para ve faiz politikaları

*Küresel piyasalarda meydana gelen gelişmeler.

*Dünya borsalarında yaşanan gelişmeler  

*Dünyada meydana gelen terör olayları

*Ekonomik takvim verileri

*Arz ve talep dengesi

image 101

Bu tür faktörler altın fiyatlarında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunlarla beraber son dönemin en önemli gündemi olan Koronavirüs de yaşanan gelişmelerde dünya piyasalarına yön vermektedir. Bütün dünyada Koronavirüs için aşı çalışmaları devam etmektedir. Birçok ülke insanlar üzerinde deneme çalışmalarına başladı. Ülkemize de yurt dışından gelen aşılar ilk olarak gönüllü olan 1300’e yakın sağlık çalışanının üzerinde denenecektir.Bütün dünyaya bu aşının yapılması oldukça uzun zaman alacak gibi gözüküyor.

image 102

Piyasalar aşı çalışmalarını yakından takip etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) onaylayacağı bir patentli aşının altın fiyatlarında büyük dalgalanmalar oluşturabilecek düzeyde olduğu açıkça gözükür.

image 103

GRAM ALTIN

ALIŞ(TL)       471,64

SATIŞ(TL)     471,73

image 104

ÇEYREK ALTIN

ALIŞ (TL)       766,00

SATIŞ(TL)      773,60

image 105

ALTIN (ONS)

ALIŞ($)       1.944,15

SATIŞ($)     1.944,48

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.