AYI VE BOĞA PİYASASI NEDİR?

“AYI” VE “BOĞA” KAVRAMI NEDİR?

Ayı piyasası nedir? neden  ayı piyasası nedir? Boğa kavramı nereden çıktı? Bu yazımızda borsa da kullanılan ayı ve boğa kavramı sözcüklerinin ne anlama geldiğini açıklayacağız.

image 186

Yatırım yapmak için piyasaya yeni adım atmış kişiler, bu tür terimleri duyunca ne anlama geldiğini merak eder, hemen araştırmaya başlıyorlar. Peki nedir ayı eğilimi gösterdi yada piyasaya boğalar hakim oldu ne anlam ifade ediyor?

“AYI” VE “BOĞA” KAVRAMI

Ayı piyasası kavramı, bir ayının avına saldırdığı anda pençelerini aşağı doğru kaydırarak saldırmasının benzetmesidir. Bu nedenle düşen hisse senedi fiyatlarına sahip piyasalara ayı piyasası denir. Ayı piyasası gibi, boğa piyasası da, boğaların boynuzları ile her şeyi yukarı kaldırmasının benzetmesidir.

AYI EĞİLİMİ    

  Bir piyasa ayı eğilimine girdiğinde, bunun ne kadar devam edeceği kesin olarak bilenemiyor. Yalnızca,herkes fiyatların düşmeye devam edeceği konusunda hemfikirdir.Çok uzun sürmesi ise ciddi borsa çöküşlerine sebebiyet verebilir.

Piyasada ayı eğilimi hakimken,birçok yatırımcı işlem yapma konusunda çekinirler. Bu zamanda hisseler değer kaybına uğrar. Bu sebeple yatırımcılar hisse alımı konusunda tereddüt yaşamaktadır.

BOĞA EĞİLİMİ

Fiyatların iyimser seyrettiği ve genel olarak yükselişin hakim olduğu piyasa tipi, boğa piyasası olarak adlandırılır.Bu eğilim hakim olduğunda yatırımcılar hisse alımına geçer. Aynı şekilde piyasaya boğalar hakim olduğunda da fiyatlar aşırı yükselişe geçer. Eğer uzun vadeli bir yatırımcıysanız ve piyasanın genel trendi boğa eğilimindeyse elinizdeki hisse senetlerinden güzel bir kazanç elde etmeniz mümkündür.

AYI TUZAĞI NEDİR?

Ayı tuzağı, fiyat hareketlerinin yükseliş trendi( boğa piyasası) sona ermiş de düşüş başlamış yani ayı piyasasına girilmiş şeklinde yanlış algılanması sonucu oluşan durumu anlatır.Uzun vadeli yükselen trend içindeki kısa vadeli düşüş trendi ayı tuzağı, uzun vadeli alçalan trend içindeki kısa vadeli yükseliş ise boğa tuzağıdır.

BOĞA TUZAĞI NEDİR?

Boğa tuzağı,ayı tuzağının tam tersidir. Düşen fiyatların aniden yukarı doğru sıçraması sonucu yatırımcıların ayı piyasasından Boğa piyasasına geçildiği düşünmesi ve alım yapması sonucu fiyatların tekrar geri çekilmeye başlamasına boğa tuzağı denir.