AYLIK HİSSE ÖNERİLERİ OCAK 2021

2021 yılı Ocak ayı için aracı kurum AYLIK HİSSE ÖNERİLERİ’ni sizin için paylaşıyoruz.

2021 Ocak Hisse Önerileri / Şeker Yatırım

7 Hisseden Oluşan Portföy Önerileri

Strateji

Global tarafta Ocak’ta aşı dağıtım ve uygulamalarına ilişkin gelişmeler, Covid-19’un mutasyona uğrayıp uğramayacağı ve mutasyon oluşması durumunda mevcut aşıların etkili olup olmayacağı piyasalar tarafından takip edilecek. Aşı uygulamalarının başlaması sonrası ekonomilerde toparlanmanın güçleneceği beklentisiyle Ocak’ta Global risk alma iştahının güçlü kalması beklenir. Global ekonomik toparlanmanın güçlenmesiyle EM’lere yönelik fon akımlarının yeni yılla birlikte güç kazanması ve EM’lerin pozitif ayrışması beklenmektedir. Ortodoks politikalara geçiş sonrası TL varlıkların EM’lere yönelik fon akımından en fazla yararlanabilecek grupta olmasını ve TL varlıklarda son iki ayda oluşan rallinin Ocak’ta da devam etmesi beklenmektedir.

ABD ve AB yaptırım risklerinin ortadan kalmasıyla yurtiçi piyasalar için önemli risk kalmaması da bu beklentiyi desteklemektedir. Ay içinde BIST’te sınırlı kar satışları yaşanabilir. Ancak kar satışlarının yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve endeksin yeni zirveler test ederek yükselişine devam edeceğini düşünüyoruz. TL’deki oynaklığın azalması ve CDS’lerdeki düşüşün devamı durumunda halen makul değerlemelere sahip olan bankacılık endeksinin pozitif ayrışarak BIST’teki yükselişe öncülük edeceğini düşünüyoruz. BIST’in Ocak atında 1.400-1.590 aralığında geniş bir bantta dalgalanması ve 1.440’e gerilemelerin kademeli yeni alım, 1.580’e yükselişlerin ise kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Portföy Önerileri
Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50’den %45’e, döviz ağırlığını %25’ten %20’ye düşürürken
hisse senedi ağırlığını %25’ten %35’e yükseltiyoruz.
Şirket Raporları
Migros MGROS için hedef fiyatımız 49,20 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Turkcell TCELL için hedef fiyatımız 23,15 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

2020 YILI KAZANDIRAN HİSSELER İÇİN TIKLAYIN

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50’den %45’e, döviz ağırlığını %25’ten %20’ye düşürürken hisse senedi ağırlığını %25’ten %35’e yükseltiyoruz.

AYLIK HİSSE ÖNERİLERİ

2021 Ocak Hisse Önerileri / Gedik Yatırım

Aylık Teknik Öneriler

Her ay başında düzenli olarak yayınladığımız Aylık Bülten’lerde «Teknik Takibimizde Olan Hisseler»i paylaşmaktayız . Bu kapsamda yapılan hisse seçiminde teknik dinamikler baz alınmakta olup, belirtilen işlem koşullarının gerçekleşmesi durumunda ilgili hisselerin aylık bazda BİST 100’e kıyasla aylık getirilerinin daha yüksek olacağı öngörülmektedir.

Teknik takibimizde olan hisseler için uygun alım aralıkları, hedef fiyat ve zarar kes seviyeleri tamamen teknik analiz dinamikleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Piyasa koşullarındaki genel değişimlerin bu hisseleri de BETA’ları oranınca etkilemesi beklenebilir.

Bu Teknik Analiz Bülteni’nde, bu ay için hazırladığımız Aylık Bülten’de yer alan hisseler ilişkin yapılan teknik analizler yer almaktadır.

2021 YILI TEMETTÜ TAKVİMİ TIKLAYIN

AYLIK HİSSE ÖNERİLERİ

Geçen hafta gelen alımlarla yılı son 2 ayın zirvesinden
noktalayan hissede son dönemde işlem hacmindeki
artış dikkat çekiyor.
 Hissede aşağıda kısa ve orta vadeli hareketli
ortalamaların üzerinde kalındığı sürece yükseliş
potansiyeli korunacaktır.
 Hissede kısa vadede teknik olarak 23,04–23,26 fiyat
aralığı alım için uygun seviyeler olup 22,66 seviyesi olası
düşüşler için stop loss olarak kullanılabilir. Yukarı yönlü
hareketlerde ise direnç olarak 23,94 seviyesi izlenebilir.

Ekim ayında tarihi zirvelerini test ettikten sonra aşı
haberlerinin etkisiyle kar satışlarına maruz kalan gıda
hissesinde, geçen hafta son 2 ayın zirveleri test edildi.
 Çarşamba ve Perşembe günkü yükselişlerde işlem
hacminin önceki günlere oranla yüksek kalmasını teknik
açıdan olumlu olarak yorumluyoruz.
 Hissede kısa vadede teknik olarak 11,82–11,94 fiyat
aralığı alım için uygun seviyeler olup 11,62 seviyesi olası
düşüşler için stop loss olarak kullanılabilir. Yukarı yönlü
hareketlerde ise direnç olarak 12,26 seviyesi izlenebilir.

AYLIK HİSSE ÖNERİLERİ

Artan faiz oranları ve yılın son ayında görülen geçici
kapanmaların sektöre yönelik karlılığı destekleyeceğine
yönelik beklentiler hisse fiyatlarını destekliyor.
 Hissede geçen hafta test edilen tarihi zirvelerin aşılması
durumunda yukarı yönlü hareketler hız kazanabilecek
olup yeni zirveler gündeme gelebilir.
 Hissede kısa vadede teknik olarak 7,46–7,57 fiyat
aralığı alım için uygun seviyeler olup 7,34 seviyesi olası
düşüşler için stop loss olarak kullanılabilir. Yukarı yönlü
hareketlerde ise direnç olarak 7,79 seviyesi izlenebilir.

2020 YILINDA HALKA ARZLAR NE KADAR KAZANDIRDI

 Hem pandeminin sektöre kattığı olumlu etkiler hem de
kur tarafında son dönemde görülen aşağı yönlü
hareketler yüksek Euro yükümlülüğü bulunan şirketi
temel açıdan desteklemektedir.
 Hissede kısa vadeli hareketli ortalamaların üzerinde
kalındığı sürece yükseliş potansiyeli korunacaktır.
 Hissede kısa vadede teknik olarak 42,64–43,04 fiyat
aralığı alım için uygun seviyeler olup 41,98 seviyesi olası
düşüşler için stop loss olarak kullanılabilir. Yukarı yönlü
hareketlerde ise direnç olarak 44,24 seviyesi izlenebilir.

AYLIK HİSSE ÖNERİLERİ

Birleşme işlemleri sonrası kar satışlarıyla karşılaşan
hisse, takip eden süreçte güçlü temellerinin de etkisiyle
yeni yukarı yönlü bir trend içinde kalmaya devam etti.
 Hissede yukarıda aralık ayı zirvelerinin aşılması
durumunda kazançlar ivmelenebilecek olup yukarıda
eylül ayı zirvelerine doğru yükselişler görebiliriz.
 Hissede kısa vadede teknik olarak 7,28–7,35 fiyat
aralığı alım için uygun seviyeler olup 7,17 seviyesi olası
düşüşler için stop loss olarak kullanılabilir. Yukarı yönlü
hareketlerde ise direnç olarak 7,56 seviyesi izlenebilir.

İŞ YATIRIM

Aylık hisse önerilerinin dışında iş yatırım Ereğli için hedef fiyatını güncelledi.

BİST HALKA ARZ TAKVİMİ 2021

İş Yatırım, Erdemir için hedef fiyatını 14,3 TL’den 18,5 TL’ye yükseltti, tavsiyesini ‘Al’ olarak sürdürdü.

İş Yatırım, Erdemir (#EREGL) için hedef fiyatını 14,3 TL’den 18,5 TL’ye yükseltti, tavsiyesini ‘Al’ olarak sürdürdü.

İş Yatırım’ın konuya ilişkin raporunda şu değerlendirme yapıldı:

“Çelik talebinde güçlü görünüm: Çelik sektöründe 2020 başlarında beklenen ve pandemi nedeniyle geciken toparlanma etkisini gösteriyor.

Çelik fiyatları, güçlü iç ve dış talep ile birlikte 4Ç20’de sağlam bir ivme yakaladı. Sıcak haddelenmiş çelik (HRC) fiyatının cari 4Ç20 ortalaması yıllık bazda %37, çeyreklik bazda %26 artışa işaret eden
625$/ton seviyesinde seyrediyor (4Ç19 ortalaması: 456$/ton, 3Ç20 ortalaması: 496$/ton). Son çeyrekte çelik fiyatlarında gözlemlenen güçlü artışı dikkate alarak 2020’de ortalama çelik fiyatındaki yıllık %2 küçülme tahminimizi %1 seviyesine revize ediyoruz. Benzer şekilde, 2021’in ilk yarısında çelik fiyatları bakımından eskisine göre daha iyi bir görünüm bekliyor, 2021 yılı için çelik fiyatlarındaki yıllık ortalama artış tahminimizi %17’den %28’e yükseltiyoruz. Öte yandan, şirket beklentilerine paralel şekilde yıllık bazda 8,5 milyon tonluk satış hacmine denk gelecek şekilde, 4Ç20 için 2,3 milyon tonluk konsolide satış hacmi beklentimizi koruyor, 2021 yılında ise Erdemir’in yıllık bazda %2 artışla 8,7 milyon ton satış hacmine ulaşmasını bekliyoruz.

Yüksek demir cevheri maliyetlerinin çelik fiyatlarındaki artışın gölgesinde kalacağını düşünüyoruz: Erdemir’in ana maliyet kalemi olan demir cevheri, Çin’in artan çelik üretim hacmi ve Brezilya’daki pandemi kaynaklı lojistik sorunlar sebebiyle 160$/ton seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

2021’in ilk yarısı boyunca artmaya devam edeceğini öngördüğümüz demir cevheri fiyatları düşünüldüğünde, demir cevheri maliyetlerinin yaklaşık bir çeyreklik gecikme ile yansıması sebebiyle 4Ç21’e kadar yüksek hammadde maliyetlerinin Erdemir’in marjlarını baskılamaya devam edeceğini tahmin ediyoruz. Ancak, çelik fiyatlarındaki hızlı artışın hammadde maliyetlerindeki artışı gölgede bırakacağını ve operasyonel karlılığı yükselteceğini öngörüyoruz. Bu varsayımlar dahilinde 2021 için ton başına FAVÖK tahminimizi 160$/ton’dan 186$/ton’a revize ediyoruz. Yeni tahminimiz 2020 beklentimiz olan 113$/ton’luk ton başına FAVÖK tahminimize göre yıllık bazda %64 artışa işaret ediyor.

AB’nin korumacı politikaları devam ediyor: Eurofer’in başvurusu üzerine Avrupa Birliği’nin 14 Mayıs’ta başlattığı antidamping soruşturması kapsamında, 7 Ocak tarihinde AB Türkiye’den yapılan sıcak haddelenmiş çelik ithalatına oranı şirket bazında %4,8 ve %7,6 arasında değişen geçici antidamping vergisi getirdi (Erdemir ve İsdemir için %5,4). Geçici vergiler, Komisyon’un soruşturması bitene kadar toplam 6 ay yürürlükte kalacak. Öte yandan Ticaret Bakanlığı, 9 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden yapılan sıcak haddelenmiş çelik ithalatına yönelik Türkiye’nin antidamping soruşturması başlattığını duyurdu.

Sonuç olarak, güçlü iç talep görünümü ve çelik fiyatlarındaki sert artış sonucu AB’nin korumacı politikalarının Erdemir üzerinde sınırlı etkisi olacağını düşünüyoruz. Ayrıca, AB’ye yapılan sıcak haddelenmiş çelik ihracatının düşeceğini hesaba katarak, 2021 yılında Erdemir’in konsolide satış hacminin %80’inden fazlasının iç pazara yapılan satışlardan oluşacağını tahmin ediyoruz.

Yüksek temettü potansiyeli önemli bir katalizör: 2021 yılında temettü kısıtlamalarının olmayacağı varsayımı ile, yeni satın alım kaynaklı nakit çıkışını da göz önüne alarak Erdemir’in %10 temettü verimi ile yüksek temettü ödeyen şirketler arasında yer alacağını düşünüyoruz.

AL tavsiyemizi yineliyoruz: Yeni tahminlerimiz ışığında Erdemir için hedef fiyatımızı hisse başına 14,3TL’den 18,5TL’ye yükseltiyor, AL tavsiyemizi yineliyoruz. Yeni hedef fiyatımız %25 yukarı yönlü potansiyele işaret ediyor. 2021 tahminlerimize göre Erdemir hisseleri, yurtdışı benzerlerine göre sırasıyla %38 ve %43 iskontoya işaret eden 6,9x F/K ve 3,6x FD/FAVÖK çarpanları ile işlem görüyor.

Değerlememize yönelik en önemli riskler, çelik fiyatlarında beklenenden daha aşağıda gerçekleşebilecek artış, demir cevheri fiyatlarındaki ilave yükselişler ve AB tarafından sıcak haddelenmiş çeliğe karşı getirilebiliecek ek önlemler olarak öne çıkıyor.”

KAYNAK

https://www.borsagundem.com/haber/is-yatirim-erdemirde-hedef-yukseltti/1542392

https://www.sekeryatirim.com.tr/Arastirma/ArastirmaRaporDosya/55348/sky-aylikbulten-ocak2021.pdf

https://gedik-cdn.foreks.com/yatirim/reports/files/000/005/543/original/TeknikAnalizBulteni_01.2021.pdf?1609740800

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.