BORSA HAKKINDA TEMEL BİLGİLER

Bu yazımız borsaya yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların bilgisi gereken temel bilgiler hakkında.

Borsa tanımı, hisse senedi nedir, borsada hesap nasıl açılır, borsaya giriş limiti ne kadar, aldığımız hisseler nerede tutulur, borsada hangi günler işlem yapılabilir, borsada para nasıl kazanılır, borsa riskli midir gibi temel sorulara cevap vereceğiz bu yazımızda.

Borsa Ne Demek

Borsa, aracılar sayesinde alıcı ile satıcının karşılaştığı bir pazar olarak tanımlanabilir. Taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçları, belli kurallar çerçevesinde el değiştirmektedir.

Ama bu sırada alıcı ile satıcının yüz yüze gelmesine gerek duyulmamaktadır. Taraflar yapmak istedikleri işlemlere göre emirlerini aracılara iletmekte, böylece alım – satım gerçekleşmektedir.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklara verilen isimdir. Bir diğer deyişle, bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından biri olarak da görülür. Hisse senetleri aynı zamanda bir mülkiyeti ya da ortaklığı temsil eder. Hisse senetlerinin standart bir getirileri yoktur ve şirketin bilanço kazancına, yatırım kararlarına göre değeri farklılık gösterir.

Hisse Senetleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Hisse senedi yatırımı için minimum ya da maksimum bir sınır yoktur.
  • Hisse senedi fiyatları üzerine etkili olan faktörlere hakim olmanız gerekmektedir.
  • Spekülatif hisseler yüksek kazanç getirir evet fakat aynı zamanda yüksek oranda risk içeren hisselerdir.
  • Borsaya başlamadan bir miktar yatırım deneyiminiz olduğundan emin olmalısınız.
  • Hiç bilmediğiniz bir sektör yerine; hakim olduğunuz veya mutlaka fikriniz olan sektörlere ait hisseleri seçmelisiniz.

Hisse senetleri rahatlıkla nakde çevrilebilir; yani likit bir enstrümandır.

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa yatırım hesabı açmak için kendinize bir aracı kurum seçmeli ve hesabınızı oluşturmalarını talep etmelisiniz. Bir bankadan bu hesabı açtırabileceğiniz gibi doğrudan aracı kuruma başvurunuzu yaparak da işlemlerin yapılmasını isteyebilirsiniz. Hesabınız açıldıktan sonra birikimlerinizi hesabınıza yatırmalı ve hesabın aktif hale gelmesini beklemelisiniz. Hesabınız aktif olduktan sonra da internet üzerinden istediğiniz yatırım işlemleriniz yapmaya başlayabilirsiniz.

Borsaya Giriş Limiti Ne Kadar?

Borsaya giriş için minimum bir limit bulunmamaktadır. Tabi yeni yatırım yapacak olan yatırımcıların ilk başlarda yüklü yatırım yapmamasını tavsiye ederiz. Fakat yine de belirtmekte fayda olarak gördüğümüz bir husus var; o da sizlerin aracı kurum olarak seçtiğiniz banka ya da kuruluşlara bağlıdır. Çünkü bazı bankalar 500 lira altında işlem yaptırmazken bu durum bazı aracı kurumlar için geçerli değildir ve minimum limitleri yoktur.

Aldığımız Hisse Senetleri Nerede Tutulur, Saklanır ?

Aldığımız hisseler Takasbank’ta saklanır.

Takasbank Nedir?

Borsada gerçekleşen işlemlerin nakit ve kıymet takası, Borsa’da alım satımın yapıldığı işlem gününü izleyen ikinci işgünü, İMKB Takas ve Saklama Bankası A. Ş. (Takasbank) nezdinde yapılmaktadır. Takasbank, Borsada gerçekleştirilen alım satım işlemlerinden doğan menkul kıymetlerin teslimi ve bedellerinin ödenmesine ilişkin taahhütlerle ilgili takasın yapıldığı ve BIST’da alım satımı yapılan menkul kıymetlerin fiziken saklanması zorunlu olan merkezi saklama kuruluşudur.

Payların kupon kesim işlemleri ile kuponların ilgili şirkete teslim edilerek yeni senetlerin alınması veya temettülerin tahsili de Takasbank tarafından yapılmakta ve daha sonra Bankaların Takasbank nezdindeki hesaplarına aktarılmaktadır.

Borsa çalışma günleri-saatleri

Borsa çalışma gün ve saatleri

Borsa İstanbul’da resmi tatiller ve hafta sonu hariç sabah 09:40 – akşam 18:05 arasında seanslar gerçekleşmektedir.

Borsa İstanbul Cumartesi ve Pazar günleri hizmet vermemektedir. Borsa İstanbul ayrıca Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ile 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 29 Ekim, 1 Ocak ve Arefe günlerinde hizmet vermez.

Borsanın temel mantığı nedir?

Temelde borsada para kazanma mantığı; fiyatı düşükken almak, fiyatı yükselirken satmak ve aradaki fiyat farkından para kazanmaktır. Hisse senedi seçimi, analiz yöntemleri, elde tutma ve elden çıkarma süresi ise her yatırımcıların zamanla oluşan kendi stratejileri çerçevesinde oluşmaktadır. Sıklıkla kullanılan hisse senedi yatırım stratejileri; vadeler, gelir beklentisi ve temettü tercihlerine göre değişebilmektedir.

Hisse fiyatları neye göre artıp azalır?

Hisse fiyatlarını etkileyen birçok unsur vardır. Medya, ünlü yatırımcıların görüşleri, doğal afetler, siyasi ve sosyal istikrarsızlıklar, küresel riskler ve arz-talep bu unsurlardan bazılarıdır. Tüm bunlar ve etrafta dolaşan bilgiler bir araya gelerek boğa piyasası (hisse fiyatlarının yükselişte olması) ve ayı piyasası (fiyatların düşüşte olması) gibi eğilimlere sebep olur. Alıcılar ve satıcılar da mevcut duruma bağlı olarak hareket eder. Satıcı sayısı alıcı sayısından çoksa hisse fiyatları düşmeye meyilliyken tam tersinde hisse fiyatları artar.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada para kazanmak hemen herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kimlerine bu oldukça basit ve kolay görünürken kimileri içinse tam bir tuzaktır ve ürkütücüdür. Aslında her ikisi düşünce şeklinin de pek sağlıklı olmadığını söylemeliyiz. Çünkü borsada para kazanmak da para kaybetmek de mümkündür. Belirleyici olan en önemli unsur ise yatırımcının kendisidir. Çünkü bilgisi ve deneyimi ile birlikte yatırımcının karakter özellikleri birçok şeyi doğrudan etkilemekte ve şekillendirmektedir. Bir yatırımcının borsada para kazanması için yapması gereken teknik anlamda basittir.

O da bir yatırım aracını aldığı fiyatın üzerinden satabilmektir. Yani, bir yatırım aracına 3 TL birim fiyat ödeyen yatırımcı, aynı yatırım aracını 5 TL’den satabiliyorsa aradaki 2 TL kârdır yani yatırımcı para kazanmış demektir. Bu teknik basitliği uygulamada da mümkün kılmak için yatırımcının borsa eğitimi alması, borsa tecrübesi kazanması, temel ve teknik analizler yapması, piyasa takibi yapması, yatırım piyasasına uygun bir psikoloji ve karakter özellikleri doğrultusunda hareket etmesi, mantıklı riskler alması ve doğru öngörüler ortaya koyması gerekir.

Borsa riskli bir yatırım aracı mıdır ?

Borsa riskli midir

Her yatırımcı kendi finansal durumunu iyi analiz etmeli ve tasarruflarının büyük kısmını riske etmemelidir. Kabul görmüş bir kural olarak yatırımcıların tasarruflarının yüzde 70’ini risksiz yatırım araçlarında yüzde 30’unu ise riskli olabilecek yatırım araçlarında değerlendirmesi tavsiye edilir.

Borsada spekülatif doğası gereğince riskli ya da riskli sayılabilecek yatırım araçları arasında yer almaktadır. Elbette sizin finansal durumunuz ve risk algınıza göre borsanın riskli olup olmadığı değişiklik gösterebilir. Yine de tasarruflarınızın büyük bölümünü riske atıyor olmanız kesinlikle borsanın size risk oluşturabileceğini unutmamanız gerekir.

GÜNLÜK HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK ALTIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK DOLAR YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TEMEL BORSA BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ