BORSA NE DEMEK? BORSA KELİME KÖKENİ VE BORSA TARİHİ

Borsa Nedir?

Borsa; ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdiği kurumsal piyasadır. Yani emtialar ve genel olarak hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerdir.Borsa ismi, Belçika’nın başkenti olan Brüksel’de para ticaretiyle uğraşan Van der Burse ailesinin, cephesi üç kese figürlü arma ile süslenmiş konağından gelmektedir.

image 187

Borsanın tarihi genel olarak 14. yüzyila dayanmakla beraber Milattan Önce 1200-1500 yillarina kadar gitmektedir. Roma ve Finikelilerin yazitlarindan elde edilen bilgilere göre, bu çagda yasayan insanlar, gerçeklestirdikleri panayirla ilk borsanın temelini atmislardir.

1487 yılında Avrupa’da Belçika’ya bağlı olan Anvers şehrinde ilk borsa kurulmuştur. 16. Yüzyıla gelindiğinde ise bu borsanın yerini Amsterdam Borsası almıştır. Borsa Tarihi ilk olarak eşya alım satımı ile başlamış ve devamında kıymetli madenlerden ticari senetlerin alım satımına başlanarak gelişme göstermiştir.

16. yüzyılda Paris ve Londra; 17. yüzyılda Berlin, Basel; 18. yüzyılda Viyana, New York;

19. yüzyılda Brüksel, Roma, Milano, Madrid, İstanbul ve Tokyo borsaları kurulmuştur.

Türkiye’de Borsa Tarihi

image 188

Türkiye’de ise Borsa Tarihçesi, bankacılık faaliyetlerinin başlaması ile aynı dönemlerde olmuştur. 1854 yılında Kırım Savaşı sonrasında Osmanlı’nın borçlanma ihtiyacı sebebiyle iç borçlanma tahvilleri çıkarılmaya başlamıştır. 1864 yılına gelindiğinde ise faaliyet alanı Osmanlı borçlanma tahvillerinin alım satımı olan bir dernek kurulmuş ve böylece borsanın temelleri atılmıştır. Galata Bankerleri denilen bir topluluk o dönemin Türk finans tarihinin ilk bankası olan İstanbul Bankası’nın kurulmasına ve ilk borsanın temellerinin atılmasına önemli katkıda bulunmuşlardır.

Türkiye’de borsanın resmi olarak kurulması ise Osmanlı’nın borçlu olduğu ülkelerin destekleri ile ortaya çıkmıştır. 1866 yılında İstanbul’da “Dersaadet Tahvilat Borsası” adı ile faaliyete geçmiş ve 1906 yılında çıkan bir tüzük ile “Esham ve Tahvilat Borsası” adını almıştır. Osmanlı döneminin sonuna kadar bu ad ile hizmet veren borsa Cumhuriyet dönemine gelindiğinde yine bir tüzük ile bugünkü yapısına benzer bir hal almıştır. 1929 yılında “Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsaları Kanunu” kabulü ile borsa faaliyetler düzenlenmiş ve “İstanbul Menkul Kıymetler Borsası” adını almıştır.

1938 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kapatılmış ve “Kambiyo, Esham ve Tahvilat Borsası” adı altında Ankara’ya taşınmıştır. 1941 yılına kadar Ankara’da hizmet veren borsa tekrardan İstanbula taşınmış ve 1981 yılına kadar Türk finansal sistemi açısından çok büyük role sahip olmadan işleyişini sürdürmüştür. İMKB şimdi ki adıyla BİST 26 Aralık 1985 yılında da resmi bir tören ile açılmıştır ve 3 Nisan 2013 tarihinde Borsa İstanbul ismi altında faaliyetlerine devam etmiştir.Borsa işlemlerinde, taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçları, belli kurallar çerçevesinde el değiştirilmektedir.

Borsa Nasıl Çalışır ? Borsada İşleyiş Nasıldır ?

Borsa alıcı, satıcı ve aracı kurumlardan oluşur. Hisse senedi alıcı, satıcı ve aracı kurum gibi elemanlar arasında el değiştirir. Bunlardan herhangi biri olmazsa borsadan söz edilemez. Bunun nedeni ise arz-talep ortamının yaratılamayacak olmasıdır.

Bu üçlü arasındaki işlemler, belli kurallara göre gerçekleşir. Aynı zamanda yüz yüze olmalarına da gerek yoktur. Yani işlemler, elektronik ortamda gerçekleşir. Alıcı ile satıcı, birbirinin adını bilmeden ellerindeki enstrümanın alım satımını yaparlar.

Fiziki bir buluşma olmaksızın gerçekleşen işlemlerde emirler, borsa bünyesinde bir havuzda toplanır. Burada emirler, kriterleri çerçevesinde eşleşirler. Eğer eşleşme olmazsa emir de gerçekleşmez.

Örneğin; siz XYZ hissesini 5 liradan almak istiyorsunuz. Satıcı dediğimiz kişi ise aynı hisseyi 5 liradan satmak için emir verdi. Bu iki emir birbiri ile eşleştiği zaman; siz hisseyi alırsınız satıcı da satmış olur.

Borsa Nasıl Öğrenilir?

image 189
Borsa nasıl öğrenilir

Borsa hakkında bilgi veren birçok basılı kitap bulunuyor. Bunları okumanızı öneririz. Kitaplar size piyasa hakkında en temel bilgileri verecektir. Yatırım araçlarından işlemlerin gerçekleşme şekline kadar tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Youtube gibi platformlar ise borsa hakkında bilgi edinebileceğiniz videolarla dolu. Bunları izleyerek, işlemleri nasıl yapacağınızı örneklerle öğrenebilirsiniz. Videolar size işlemlerin detayları hakkında bilgiler verecektir.

Videolardan bilgi edinirken dikkat etmeniz gereken şey, tüyo arayışına girmemenizdir. Eğer videoda size X hissesini alın satın tarzı bilgiler veriyorlarsa onlara uymamanızı öneririz. Film ve kitap isimleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Geldik en çok merak ettiğiniz konuya. Sonuçta piyasaya girme amacınız para kazanmak. Zaten herkes bu amaçla burada hareket ediyor. Dolayısıyla zor olması da çok normaldir. Peki, nasıl para kazanacaksınız ve neler yapmanız gerekiyor?

Borsadan para kazanmanın en temel mantığı; düşükten alıp yüksekten satmaktır. Elbette bunun için fiyatların ne zaman düşüp ne zaman yükseldiklerini bilmeniz gerekiyor.  Bunun için temel ve teknik analizi öğrenmeniz gerekir.

Eğer temel ve teknik analiz koşunda yeterince bilgili olursanız hisselerin hareketlerini daha iyi anlayabilirsiniz. Ne kadar donanımlıysanız o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz.

image 190
Borsadan nasıl para kazanılır