BORSA VE FİNANSLA İLGİLİ İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ 9 FİLM

Hem keyifli dakikalar geçirmenizi sağlayacak hem de finans ve borsa üzerine bilgi sahibi olmanıza katkıda bulunacak en iyi borsa filmleri. İyi seyirler.

1-Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

2014 yılının en çok ses getiren filmidir. Birçok oyun alan filmin başrolünde, Leonardo DiCaprio, dolandırıcı Jordan Belfort’u canlandırmaktadır. Jordan Belfort, genç ve hırslı bir adamken, nasıl bir dolandırıcıya dönüştüğü, edindiği serveti ve sonrasında nasıl bedel ödediğini gözler önüne sermektedir.

2-İç İşler (Inside Job)

BORSA VE FİNANSLA İLGİLİ İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ FİLMLER

2008 yılında ABD’de başlayan küresel finansal krizin nedenlerini anlatan bir belgeseldir. Ülkemizde de sevilerek izlenen bir belgesel olmuştur. 2011 yılında Oscar En İyi Belgesel Ödülü’nü almıştır. Cesur bir şekilde, finansal çöküşün getirdiği büyük yıkım gözler önüne serilmiştir. Cebi dolanlar ile boşalanların hikayesini anlatmaktadır.

3- Wall Street: Para Asla Uyumaz (Wall Street: Money Never Sleeps)

BORSA VE FİNANSLA İLGİLİ İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ FİLMLER

1987 yılında Wall Street adıyla tanıdığımız Gordon Gekko, 2010 yılında yine karşımıza çıkıyor. Wall Street: Money Never Sleeps ismi ile seri haline dönüştüren Oliver Stone’un tekrardan beyaz perdeye taşıdığı borsa filmidir. Bu film efsane broker Gordon Gekko’nun, sinema tarihine en büyük anti – kahraman olarak geçmesine neden olmuştur. Aldığı sert kararlar, kural tanımaz tavırlar ve hafızalardan silmeyen Gekko’nun 20 yıl sonra beyaz perdedeki hali yeni bir maceraya yelken açıyor.

4- Para, Güç ve Wall Street (Money, Power and Wall Street)

2008 yılı finansal çöküşünü konu alan diğer bir belgeseldir. 2012 yılının Nisan ayında 4 bölüm şeklinde yayınlanmıştır. Alınan önemli kararları, kaçırılan fırsatları ve dünyada milyonlarca insanın kaderini etkileyen hükümet ile Wall Street arasındaki ortaklığı konu almaktadır.

5- Büyük Açık (The Big Short)

BORSA VE FİNANSLA İLGİLİ İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ FİLMLER

Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling ve Steve Carell gibi dünyaca ünlü başarılı oyuncuların yer aldığı Büyük Açık (The Big Short), son dönemlerin en başarılı borsa konulu filmlerinden bir tanesi. Ayrıca 4 dalda Altın Küre ödülünde aday olarak gösterilmeyi başarmıştı.

Bir romandan uyarlanan filmimiz, dünya ekonomisinin çökmesini önceden anlayan 4 arkadaşı anlatıyor. Bu 4 arkadaş paralarını mantıklı kullanarak ya batacaklardır ya da acayip zengin olacaklardır.

6. Oyunun Sonu (Margin Call)

Kevin Spacey, Demi Moore gibi büyük isimlerin rol aldığı film, nefes kesici bir hikayeye sahiptir. Lehman Brothers’a gönderme yapan bir yatırım bankasının bir gecede yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Konut balonundan sonra yaşanan mortgage krizinin nasıl ortaya çıktığını, paranın toplam çıkarlarından dana önce olduğu anlatılmaktadır.

7. Kapıdaki Barbarlar (Barbarians at the Gate)

Herkesin büyük vurgunlar yaptığı, 80’li yılları konu alan bir filmdir. Her fırsatı serveti için kullanan J.R. Nabisco’nun CEO’su Ross Johnson, şirketin tüm hisselerini satın alarak sahibi olmaya çalışır. Hisseleri almak için yaptığı girişimleri konu alan, ihalelerin ve şirketler arasındaki gelgitlerin hikayesi anlatılmaktadır.

8.Kazanma Sanatı (Moneyball)

BORSA VE FİNANSLA İLGİLİ İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ FİLMLER

Ekonomide uygulanan oyuncu seçiminin istatistiksel yöntemlerle, spor dünyasını nasıl değiştireceğinden bahsedilmektedir. Oakland Athletics isimli beysbol takımının yöneticiliğini yapan Brad Pitt başrolü oynuyor. Pitt’in Yale mezunu Peter Brand ile istatistiksel testlerle takımı nasıl düzene soktuğunu konu alan bir filmdir.

9.  Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi (Capitalism: A Love Story)

BORSA VE FİNANSLA İLGİLİ İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ FİLMLER

Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi, Michael Moore tarafından yazılan ve oynadığı 2009 Amerikan belgesel filmidir. Film, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut ekonomik düzenin ve genel olarak kapitalizmin bir iddianamesini ortaya koyarken, 2000’lerin sonundaki mali kriz ve toparlanma teşvikine odaklanıyor.