BORSADA DÜK OLMAK NEDİR?

Borsanın kendine göre jargonu bulunmaktadır. Bundan önceki yazılarımızdan birçok terimin ne anlama geldiğini açıklamıştık. Bu yazımızda ise borsada dük olmak nedir? Neden böyle bir ifade kullanılır onu anlatacağız.

image 193
DÜK OLMAK NEDİR?

Borsada dük olmak düşeni kırmak anlamına gelmektedir. Bu terimi bir örnekle açıklamak istiyoruz. belirli bir süredir düşen bir hisse bir an gelir ve düşme eğilimini bırakır. Burada iki seçenek bulunur;

1) Dük olan hisse yükselme eğilimine geçer.

2) Dük olan hisse yatay harekete geçer.

Yani düşen hisse senedi dük olduktan sonra illaki yükselecek diye bir şey yoktur.Bir hisse senedinin grafiğine bakıp o hissenin dük olduğunu söylememiz için saatlik günlük grafiklerinden ziyade orta ve uzun vadeli grafiklerine bakmamız daha sağlıklı sonuçlar verebilmektedir.

HALKA ARZ TAKVİMİ

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.