BORSADA DÜK OLMAK NEDİR?

Borsada terimlerde bugün ne var?

Borsanın kendine göre jargonu bulunmaktadır. Bundan önceki yazılarımızdan birçok terimin ne anlama geldiğini açıklamıştık. Bu yazımızda ise borsada dük olmak nedir? Neden böyle bir ifade kullanılır onu anlatacağız.

image 193
DÜK OLMAK NEDİR?

Bu terim düşeni kırmak anlamına gelmektedir. Bu terimi bir örnekle açıklamak istiyoruz. belirli bir süredir düşen bir hisse bir an gelir ve düşme eğilimini bırakır. Burada iki seçenek bulunur;

1)   Hisse yükselme eğilimine geçer.

2)   Hisse yatay harekete geçer.

Yani düşen hisse senedi dük olduktan sonra illaki yükselecek diye bir şey yoktur.Bir hisse senedinin grafiğine bakıp o hissenin dük  olduğunu söylememiz için saatlik günlük grafiklerinden ziyade orta ve uzun vadeli grafiklerine bakmamız daha sağlıklı sonuçlar verebilmektedir.

2022 HALKA ARZ TAKVİMİ

Fiyat Kazanç Oranı F/K Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Fiyat kazanç oranı şirketin piyasa değerinin bir yıllık net kârına bölünmesiyle hesaplanır.

F/K= Piyasa Değeri / Toplam Kar

Örneğin F/K oranın 10 olması şirketin piyasa değerinin yıllık net kârının 10 katı olduğunu gösterir.

Borsada Tavan ve Taban Nedir?

Fiyat hareketlerine belli bir sınır getirmek ve zamana yaymak, kredili işlemlerdeki riski bir şekilde bertaraf etmek için borsada günlük fiyat değişimlerine limit getirilir. Bu limit o gün için çıkılabilecek en yüksek seviye veya en düşük seviyedir.

En yüksek fiyata tavan fiyat, en düşük fiyata taban fiyat denir.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.