BORSADA HALKA ARZA NASIL BAŞVURURUM? HALKA ARZA NASIL KATILABİLİRİM? HALKA ARZ EDİLEN HİSSE NASIL ALINIR ?

Borsada Halka Arza Nasıl Başvurulur-Nasıl Katılabilirim? Halka Arz nedir ? Halka Arz Süreci Nasıl İşler ? Halka Arza Katılanlar Nelere Dikkat Etmeli?Halka Arzın Yatırımcılara Avantajları Nelerdir?

Borsada Halka Arza Nasıl Başvurulur-Nasıl Katılabilirim?

Halka arza başvurma ya da katılma aracı kurum vasıta ile olur. Halka arza başvurmak için öncelikli olarak yatırım hesabınızın olması gerekir. Şirketin halka arz işlemleri tamamlandığında talep toplama tarihi belli olur. Talep toplama tarihi geldiğinde yatırım hesabınızdan normal hisse alıyor gibi almak istediğiniz hisseyi seçip, miktarını ve fiyatını girdiğinizde halka arza başvurmuş olursunuz. Hisse borsada işlem görmeye başladığında hissenizi hesabınızda görebilirsiniz.

image 27

Halka Arz Nedir?      

Halka Arz; hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. Halka arz işlemi, şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır.

Şirketler farklı nedenlerle halka arz yöntemine başvurabilirler. Başarılı ve büyüme oranları yüksek olan şirketler faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla; finansal kaynak açığı olan şirketler ise banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler. Diğer taraftan yatırımcılar da, hisse senedi alarak borsada işlem gören şirketlerin değerlerine yatırım yapabilme fırsatı bulurlar. Halka arz özellikle uzun vadede olumlu sonuçlar doğuran bir yöntemdir.

Halka arz; birincil ve ikincil halka arz olmak üzere ikiye ayrılır. Daha öncesinde halka açık olmayan şirketlerin yaptığı halka arz işlemi, birincil halka arz; daha önceden halka arz edilmiş ancak ilkinde halka arz oranının düşük olması sebebiyle bu işlemin ikinci kez yapılması, ikincil halka arzdır.

Halka Arz Süreci

Halka arz işlemlerinin öncelikli şartları aracı kurumlarla iletişime geçmek, Sermaye Piyasası Kurulu ile iletişime geçmek, şirket verilerinin, halka arz ile talep toplama ve işlem görmeye başlama ile gong töreni incelenmesi.

 1. Aracı Kurumlarla İletişime Geçmek: Şirketlerin halka arz işlemlerini başlatabilmesi için öncelikli olarak aracı kurumlarla iletişime geçmesi ve aracılık sözleşmelerini imzalaması gerekiyor. Sözü edilen kurumun, halka arz konusunda yetkili olarak sayılan aracılardan biri olmalı. Sözleşmenin imzalanmasının hemen ardından, halka arz işleminin ilk aşaması başlamış olur.
 2. Sermaye Piyasası Kurulu ile İletişime Geçmek: Sermaye Piyasası Kurulu ile sözleşme imzalanması, halka arz işleminin sorunsuz ilerlemesi için zorunlu tutuluyor. Yapılan sözleşme sonucunda SPK’nın sunmuş olduğu şartlar ve prosedürler kabul edilmiş olur. Şirketin SPK mevzuatına uygun bir şekilde düzenlenmesinin ardından, aracı kurum da SPK ile iletişime geçer ve halka arz işlemleri başlamış olur.
 3. Şirket Verilerinin İncelenmesi: Halka arz işlemlerinin uygulanabilmesi için şirketlerin belli değerlerinin uygun olması gerekiyor. Bu yüzden SPK yetkilileri ile birlikte Borsa İstanbul da şirketin merkez binası, genel faaliyetleri, piyasa değeri gibi temel durumlarını inceleyerek uygunluğuna karar verir.
 4. Halka Arz ile Talep Toplama: Yapılan tüm başvurular ve denetlemelerin ardından, şirketin payları son aşamada halka arza hazır hale gelir. Halka arza açılmasının ardından yatırımcılar taleplerini ya aracı kurumlara ya da direkt bankalara bildirirler. Yatırımcıların tekliflerinin kontrol edilmesi sonucunda süre. Tamamlanma aşamasına gelir.
 5. İşlem Görmeye Başlama ile Gong Töreni: Halka arz işleminin tamamlanmasının ardından resmi olarak bildirimlerin gerçekleşmesi gerekiyor. Halk arasında kısaltması olan KAP ile bilinen Kamuoyu Aydınlatma Platformu üzerinden duyurunun ardından şirket payları, borsanın ilgili bölümlerinde işlem görmeye açık hale gelir. Borsadaki ilk günü neticesinde de gong töreni düzenlenerek resmiyet kazanır.

Halka Arza Katılanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Şirketler için çok avantajlı ve dikkat edilmesi gereken bir süreç olan halka arz, yatırımcılar için de aynı riskleri taşıyor. Bu yüzden halka arzlara katılırken dikkat edilmesi gereken noktaların gözden kaçmaması çok önemli.

 • Halka arz edilmiş olan şirketin izahnamesi, şirket üzerine yapılan araştırma raporları, fiyat tespit raporu ve finansal tablolarının dikkatli bir şekilde, hatta bir uzman eşliğinde analiz edilmesi.
 • Şirketin sektördeki itibarının yanı sıra ortak olduğu şirket varsa birlikte incelenmesi, yönetim kadrosunun dikkatli bir şekilde araştırılması.
 • Yatırımcılardan halka arz aracılığı ile alınacak olan paraların hangi alanda ve ne niyetle kullanılacağının tespit edilmesi ve değerlendirilmesi.
 • Fiyattan önce sektördeki öncülüğü, yatırımlarının değeri ve mali performansının istikrarı değerlendirilerek hisse alımı tamamlanmalı.

Halka Arzın Yatırımcılara Avantajları Nelerdir?

Halka arzın avantajları hem yatırımcılar hem de şirket için ortak olabiliyor. İki tarafın da çıkarlarını korumaya yönelik düzenlenen borsa satışı neticesinde, riskli durumlar da ortadan kalkıyor. Halka arzın yatırımcılara avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fiyat avantajı sayesinde büyük şirketlerde bile hisse sahibi olmak,
 • Yatırım çeşitliliği sağlamak,
 • Riskin daha az getirinin daha da çeşitli olması,
 • Devamlı ve sürekli olarak doğru bilgi akışının sağlanması,
 • Denetim ve kontroller devam ederken nakit para imkanının da devam etmesi.

YENİ HALKA ARZ EDİLEN HİSSE İÇİN TALEP OLUŞTURMA NASIL OLUR

1)Aracı kurumunuzun web sitesine online girişi yapınız,

2)Yatırım işlemlerine halka arz menüsüne tıklayınız,

3)Kesin talep toplama yazısına tıklayınız,

4) Burdan sonra istediğiniz fiyatı ve miktarı yazıp talep oluşturabilirsiniz.

2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLEN ŞİRKETLER

ORTA UZUN VADELİ HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLECEK ŞİRKETLER İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.