BORSADA KY VE BY NE DEMEK ?

Borsa ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz. Borsada ky demek ve borsa da by ne demektir.  Orta ve uzun vadeli yatırımın süresi ne kadardır?

Ky küçük yatırımcının kısaltmasıdır. By büyük yatırımcının kısaltmasıdır.

Borsa da Küçük Yatırımcı İle Büyük Yatırmcı Arasındaki Fark Nedir ?

  Küçük yatırımcı ile büyük yatırımcı arasındaki fark algıya göre değişir. Kimi parayla kıyaslar bunu kime süreyle. İkisinide açıklayalım. Kararı siz verin.

1)Borsada yatırımcıların büyük bölümü küçük yatırımcıdır. Yatırımcılar, yatırım yaptıkları para miktarına göre küçük veya büyük yatırımcı olarak ayrılırlar. Büyük yatırımcılar genellikle hissede tahta sahibi diye bilinen kişilerdir. Küçük yatırımcı ise hisseye az miktarda para yatıran kişidir. borsa da ky yani borsa da Küçük yatırımcı (ky) algıya göre değişiklik göstermektedir.

Kimine göre 1000 Lira yatırım yapan küçük yatırımcıdır kimine göre 100.000 Lira yatırım yapan küçük yatırımcıdır. Bu nasıl olur derseniz, örneğin Aselsan’ın piyasa değeri şu anda ortalama 36 Milyar Lira’dır. Böylesine büyük bir şirkete 100.000 Lira yatırmak sizi küçük yatırımcı yapabilir. Bu şirkete Milyar Lira yatırmakta sizi büyük yatırımcı yapabilir.

2)Aslında büyük veya küçük yatırımcı olmak bireyin kendi seçimidir. Kişi, küçük yatırımcı olmayı tercih ettiğinde parasının vadesi dolana kadar elinden geldiğince çok para kazanmaya çalışacak, kulaktan dolma bilgilerle hareket edecektir. Çünkü kısa vadede çok kazanmak istiyordur, ama ilk tökezlemede paniğe kapılıp, kayıplarını telafi etmek için bu kez daha büyük riskler almaya başlar.

Büyük yatırımcı olmayı seçen kişi ise parasının makul bir kısmı ile borsada yatırım yapar, profesyonel destek alır, bu şekilde anlık veya kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmez. Çünkü bir disiplin içinde hareket eder ve hedefleri vardır.

Bize kalırsa ikincisi daha doğru bir tabir ve bunu genellersek;

Parasının büyüklüğü ne olursa olsun, vadesi yoksa, o kişi büyük yatırımcıdır.

Parasının büyüklüğü ne olursa olsun, vadesi varsa, o kişi küçük yatırımcıdır.

Yatırımcı Davranışları

Borsada bir çok başarı hikayesi dinleyebilirsiniz ama ilk bilinmeniz gereken gerçek kar ve zararın kardeş olduğudur.  En büyük yanlış işte tam da bu noktada yapılıyor. Kişi parasının tamamını, hatta kredi kullanarak daha fazlasını borsaya yatırıyor.

İşte burada profesyonel destek almak ön plana çıkıyor. Kriz de olsa, borsada bütün birikiminizle, tanımadığınız kişilerden sosyal medya üzerinden tavsiye almanız doğru değil.

Yatırım yaparken en az 1 yıl kendinizi idare edecek bir miktar birikiminizi kenara ayırın. Borsa yatırımları orta uzun vadeli olmalı. Orta vade en az 1 yıl, uzun vade 1 yıldan fazla ucu açık.

Bu yatırımı yaparken en az 1 yıl kendinizi idare edecek bir miktar birikiminizi bir kenara ayırın. Altın, döviz veya mevduatta dursun. Geri kalanını yatırım danışmanınızla birlikte yönetin. Hatta her ay üzerine maddi durumunuza göre aynı miktarda düzenli ekleme yaparsanız kendinizin yarattığı birikimli yatırım hesabınızı oluşturursunuz.

Uzun vadeli yatırımlarınızda prensipleriniz olmalı ve bundan taviz vermemelisiniz. İlla kısa vadeli hareketlerden de faydalanacağım derseniz, yatırdığınız paranın en fazla %20 sini buna ayırın, bu paradan kaybederseniz üzerine ekleme yapmayın.

Aracı kurumlar hakkında

  Menkul kıymetlerin ticaretinde yatırımcılar adına hizmet veren anonim şirket hüviyetindeki kuruluşlara Aracı Kurum denmektedir.

Aracı kurumların faaliyet alanlarını şöyle listeleyebiliriz;

  • Sermaye piyasası araçlarının halka arz yoluyla veya halka arz edilmeksizin satışı,
  • Daha önce ihraç edilmiş olan sermaye piyasası araçlarının alım – satım işlemlerine aracılık,
  • Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri dahil her türlü türev araçların alım – satım işlemlerine aracılık,
  • Menkul kıymetlerin geri alım veya satım taahhütleri ile alım – satımına aracılık (repo – ters repo)
  • Yatırım danışmanlığı,
  • Portföy işletmeciliği veya yöneticiliğidir.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı gibi borsada işlem yapma yetkileri aracı kurumlara verilmiştir. Bunları banka aracı kurumları ve bağımsız aracı kurumlar olarak ayırabiliriz. Banka aracı kurumları banka müşteri havuzundan rahatlıkla müşteri bulabilmesine rağmen bağımsız aracı kurumlar kendileri müşteri bulmak zorundadır. Banka aracı kurumları ve bağımsız aracı kurumlar arasında bir fark yoktur. Bütün aracı kurumlar SPK kurallarına tabidir. SPK tarafından çok sıkı denetlenirler.

Sonuç olarak yatırımcı borsanın orta-uzun vade bir yatırım aracı olduğu bilmeli ve buna göre hareket etmelidir.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.