BORSADA TAVAN VE TABAN FİYAT NEDİR ? NASIL HESAPLANIR?

Borsada taban ve tavan fiyat nedir ?bu fiyatlar neye göre belirlenir ve nasıl hesaplanır? Yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz ?

Borsada Tavan ve Taban Nedir?

Fiyat hareketlerine belli bir sınır getirmek ve zamana yaymak, kredili işlemlerdeki riski bir şekilde bertaraf etmek için borsada günlük fiyat değişimlerine limit getirilir. Bu limit o gün için çıkılabilecek en yüksek seviye veya en düşük seviyedir.

En yüksek fiyata tavan fiyat, en düşük fiyata taban fiyat denir.

Borsada Tavan ve Taban Hesaplama

Pandemiden önce borsada hisse senetlerinde tavan ve taban marjı en çok %20 olarak uygulanıyordu. Pandemi ardından bu miktar %10′ a düşürüldü. Yani bir hisse senedi bir prosedür günü gününe en çok %10 yükselebilir ya da düşebilir.

Örnekle açıklamak gerekirse,

XYZ hisse senedinin açılış fiyatı 10 lira olsun. Bu hisse senedi %10 marjda gün içinde en yüksek 11 lira olabilir ya da 9 liraya düşebilir.

Hesabın detayı

10 X 0,1(%10) = 1 lira

10+1 =11 lira en yüksek fiyat

10-1 =9 lira en düşük fiyat

2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLECEK ŞİRKETLER İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

GÜNLÜK HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK ALTIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK DOLAR YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TEMEL BORSA BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.