BORSADA TEK FİYAT UYGULAMASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere tek fiyat uygulaması nedir? Ne anlama gelir bunlardan bahsedeceğiz. Peki neden tek fiyat uygulanır? Amaç nedir?

Borsa İstanbul’da zaman zaman bazı hisselere Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) uyarınca tedbirler uygulanıyor. Bunlardan bir tanesi olan tek fiyat uygulaması nedir ve tek fiyat uygulamasında hisse alım satımı nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Tek fiyat uygulamasının ilk olarak neden uygulandığına söylememiz gereklidir. Bu uygulamanın amacı hisse senetleri üzerindeki aşırı oynaklığı azaltmak ve yatırımcıyı korumaktır.

2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLEN ŞİRKETLER

Tek Fiyat Uygulamasında İşlem Saatleri Nedir?

Borsada tek fiyat ile işlem gören bir hisse senedi için alış ve satış emirlerinin toplandığı saatler vardır. Bu saatler 09.55, 12.55, 13.55, 17.55 saatleridir.

Tek Fiyat Emir Toplama Uygulamasında Hisse Alış Satış İşlemi Nasıl Olur?

Tek Fiyat emie toplama uygulamasında hisse almak için, seans içinde veya seans başlamadan önce alış emirlerinizi girin. Alış emriniz seans içinde sıraya konulur. Sırası geldiğinde alış emri girdiğiniz fiyattan yeteri kadar satıcı var ise emriniz gerçekleşir.

Tek fiyattan satış işlemi de aynı şekilde uygulanır. Satış emri girdiğinizde satış emriniz sıraya konulur. Tek fiyat işlem saatlerinde satış emri girdiğiniz miktarda alıcı var ise satış işleminiz gerçekleşir.

Yeterli miktarda alıcı veya satıcı bulunmaması durumunda emriniz seans içindeki diğer işlem saatinde tekrar sıraya konulur. Gün içinde alıcı yada satıcı bulamamanız durumunda emriniz gün sonunda iptal edilir.

2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLECEK ŞİRKETLER İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Tek Fiyattan Emir Toplama Kaç Gün Sürer?

Tedbirler kapsamında uygulanan Tek Fiyattan emir toplama yöntemi için alış ve satış saatleri belirlenmiştir fakat kaç gün süreceği belirlenmemiştir. Alınan tedbir kapsamında ilgili her yatırım aracı için gün sayısı SPK tarafından tedbir tarihinde belirlenir.

ORTA UZUN VADELİ HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.