BORSAYA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KİTAP VE FİLM TAVSİYELERİ

Borsada yeni yatırım yapacak, borsaya yeni giren kişilerin, piyasa yapısını anlaması için kitaplar ve filmler en iyi kaynaklardır. Bu yazımızda, sizlere yol gösterecek ve bilgi verecek 8 borsa kitabı ve 5 film seçtik.

KİTAP TAVSİYELERİ

image 19

Borsayı öğrenmeye başlamanın belki de en eğlenceli yollarından biri kuşkusuz ki kitaplardır. Eğer daha önce bu konularda okuma yapmadıysanız, borsa kitaplarının karmaşık sayılara bürünmüş matematik kitapları olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat durum sandığınızdan çok daha farklıdır. Hisse senedi ticaretine yıllarını veren ve piyasada aktif yatırım yapan birçok kişinin hayranlık duyduğu bazı otoriteler, yazdıkları kitaplarda eğrisiyle doğrusuyla borsayı anlatıyorlar. Yaptıkları şey, ‘şu hisse senedi alınır, bu alınmaz; analiz böyle yapılır, şöyle yapılmaz’ anlayışından uzak bir şekilde tecrübeleri ve yaşanmışlıklarıyla anlaşılır bir dille biraz da hikaye tadında adeta balık vermiyorlar, balık tutmayı öğretiyorlar. Bununla da kalmayıp, görünmezi gösteriyorlar.

1-Warren Buffett Tarzı

image 20

Günümüzde halan yaşayan ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffet, tüm zamanların en büyük yatırımcısı olarak gösterilmekte. Özellikle hisse senedi yatırımlarıyla uğraşan ve milyar dolarlık servetin oluşum hikâyesini yazan Robert G. Hagstrom Buffet Tarzı felsefesi yatırımcılara sunmaktadır. Ayrıca Warren Buffett Tarzı, New York Times’da bestseller oldu ve tüm dünyada 1 milyondan fazla okura ulaştı.

2- Kazanmayı Öğren

image 21

Mc Donald’s, Nike, Pepsi veya Coca-Cola şirketlerini bilmeyen yoktur. En az bir tanesinden bir hamburger yemiş, içecek içmiş ya da ayakkabı almışsınızdır. Peki ya hisse senedi? İşte bu noktada Peter Lynch, basit bir dille “Kazanmayı Öğren” diyor ve borsada kazanmayı öğretiyor. Kitapta borsa piyasasının nasıl yorumlanacağı, gazetelerde finans köşelerinde yazan haberlerin bizlere neler söylediği gibi birçok bilgiye yer veriyor.

3-Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

image 22

Yatırım klasikleri arasında yer alan bu kitabın orjinal baskısı, 1923 yılında George H. Doran and Company tarafından yapılmış. Okurlar tarafından büyük beğen toplayan ve başucu kitabı niteliği taşıyan bu kitabın 70 yıllık büyük bir hikayeyi ele aldığı biliniyor.

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları’nı bu denli çağdaş kılan şey neydi? Bence bunun nedeni, bu kitabın bir borsacının düşünce tarzını –yaptığı hataları, aldığı dersleri, öğrendiği bilgileri- olduğu gibi aktarabilmesidir. Borsa deneyimi olan okurlara, bu kitapta anlatılanlar çok tanıdık gelecektir. Aslında Bir Borsa Spekülatörünün Anıları, kitabın kahramanı olan Larry Livingston’ın (gerçek adıyla Jesse Livermore’un) deneyimlerini ve düşüncelerini son derece canlı bir tarzda anlatır.

4-Borsa’da Tek Başına

image 23

Bir başka Peter Lynch kitabı olan Borsa’da Tek Başına’da yazar samimi tavrıyla yeni yatırımcıları piyasaya kazandırıyor. Kitabının ilk bölümüne verdiği “Bir Yatırımcı Doğuyor” başlığı bu açıdan kesinlikle yerinde ve biraz da cüretkar. Fakat kitabın ilerleyen sayfalarında isabetli seçimler, onluk hisseler ve paylaştığı tecrübeleriyle ilk kez borsada yatırım yapacak bir adayın öğrenmek istediği pek çok şeyi veriyor.

5-Sıradan Hisseler, Sıradışı Kârlar

image 24

Ünlü yatırımcı Warren Buffett’in övgüyle bahsettiği Philip Fisher, normalde çok az müşteriyle ilgilenen bir uzmandır. Ama bilgilerinden herkesin faydalanması amacıyla bu kitabı hazırlamıştır. Kitap, Fisher’ın hazırladığı 3 kitabın birleşiminden oluşuyor. Bunlar; Sıradan Hisseler Sıradışı Karlar, Muhafazakar Yatırımcı Rahat Uyur ve Bir Yatırım Felsefesi Geliştirmek. Kitabın 216. sayfasına kadar kapak ismi eşlik ediyor. Sakin bir kafa ile notlar alınarak okunması tavsiye ediliyor.

6-Borsayı Yenmek

image 25

Bir diğer Peter Lynch kitabı olan Borsayı Yenmek, borsada hisse senedi seçmenin herhangi bir kuralı veya formülünün olmadığını, bunun bir sanat olduğunu ve başkalarının kaçırdığı fırsatları sizin nasıl yakalamanız gerektiğini anlatan eski-yeni tüm yatırımcılar için hazırlanmış bir başka borsa klasiğidir. Bu kitaptan bazı yöntemleri ve en önemlisi borsadan para kazanmanızı sağlayacak bazı deneyim ve dersleri öğrenebilirsiniz

7- Borsa Sihirbazları

image 26

Yazarı Jack D. Schwager tarafından yazılan kitap finans ve yatırım dünyasının klasikleri arasında yerini almıştır. Kitap 1998 yılında yazılmış ve o dönemin en başarılı traderlarının hayat öykülerini anlatmıştır. Hisse Senedi piyasaları, Vadeli İşlem Borsaları, Döviz piyasası ve Emtia piyasaları gibi bir çok farklı piyasalarda işlem yapan traderlar ile röportaj yapan kitabın yazarı, traderların inanılmaz başarı öykülerinin yanı sıra çöküşleri ile de gelecek nesillere ışık tutmuştur.

8- Akıllı Yatırımcı

image 27

Akıcı ve kolay bir dille hazırlanan kitap, yatırım stratejileri üzerine odaklanmıştır. 1949 yılında yayılmasına karşın ülkemizde basımı 2018 yılında yapılabilmiştir. Yatırım için yazılmış en iyi kitaplardan birisi olarak görülmektedir.

FİLM TAVSİYELERİ

image 28

Borsayı öğrenmeye başlamanın belki de en eğlenceli yollarından diğeri de film izlemektir. Eğer yeni yatırımcıysanız ya da yatırımcı olmayı düşünüyorsanız aşağıdaki filmleri izlemenizi tavsiye ediyoruz.

1-Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

image 29

2014 yılının en çok ses getiren filmidir. Birçok oyun alan filmin başrolünde, Leonardo DiCaprio, dolandırıcı Jordan Belfort’u canlandırmaktadır. Jordan Belfort, genç ve hırslı bir adamken, nasıl bir dolandırıcıya dönüştüğü, edindiği serveti ve sonrasında nasıl bedel ödediğini gözler önüne sermektedir.

2-İç İşler (Inside Job)

image 30

2008 yılında ABD’de başlayan küresel finansal krizin nedenlerini anlatan bir belgeseldir. Ülkemizde de sevilerek izlenen bir belgesel olmuştur. 2011 yılında Oscar En İyi Belgesel Ödülü’nü almıştır. Cesur bir şekilde, finansal çöküşün getirdiği büyük yıkım gözler önüne serilmiştir. Cebi dolanlar ile boşalanların hikayesini anlatmaktadır.

3- Wall Street: Para Asla Uyumaz (Wall Street: Money Never Sleeps)

image 31

1987 yılında Wall Street adıyla tanıdığımız Gordon Gekko, 2010 yılında yine karşımıza çıkıyor. Wall Street: Money Never Sleeps ismi ile seri haline dönüştüren Oliver Stone’un tekrardan beyaz perdeye taşıdığı borsa filmidir. Bu film efsane broker Gordon Gekko’nun, sinema tarihine en büyük anti – kahraman olarak geçmesine neden olmuştur. Aldığı sert kararlar, kural tanımaz tavırlar ve hafızalardan silmeyen Gekko’nun 20 yıl sonra beyaz perdedeki hali yeni bir maceraya yelken açıyor.

4- Para, Güç ve Wall Street (Money, Power and Wall Street)

image 32

2008 yılı finansal çöküşünü konu alan diğer bir belgeseldir. 2012 yılının Nisan ayında 4 bölüm şeklinde yayınlanmıştır. Alınan önemli kararları, kaçırılan fırsatları ve dünyada milyonlarca insanın kaderini etkileyen hükümet ile Wall Street arasındaki ortaklığı konu almaktadır.

5- Büyük Açık (The Big Short)

image 33

Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling ve Steve Carell gibi dünyaca ünlü başarılı oyuncuların yer aldığı Büyük Açık (The Big Short), son dönemlerin en başarılı borsa konulu filmlerinden bir tanesi. Ayrıca 4 dalda Altın Küre ödülünde aday olarak gösterilmeyi başarmıştı.

Bir romandan uyarlanan filmimiz, dünya ekonomisinin çökmesini önceden anlayan 4 arkadaşı anlatıyor. Bu 4 arkadaş paralarını mantıklı kullanarak ya batacaklardır ya da acayip zengin olacaklardır.