Deva temettü 2022

Deva Holding A.Ş. (DEVA) 2021 temettü tarihi ne zaman?

Deva Holding temettü veriyor mu? 2022 yılında temettü verecek mı? Birçok yatırımcının merak ettiği soruya bu yazımızda yer vereceğiz.

2021 HALKA ARZ TAKVİMİ…

Deva Holding 2022 yılında da 2021 yılı gibi temettü vermiş. Bu temettü devamlı hale gelecek mi hep beraber göreceğiz.

TEMETTÜ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Deva Holding A.Ş. (DEVA) Temettüleri

 

Temettüsüz İşlem TarihiTemettüÖdeme TarihiT. Getirisi
11.04.20220,1513.04.20220,48%
12.04.20210,114.04.20210,34%
27.04.20200,129.04.20200,69%
07.06.2011 07.06.2011
11.02.2010 11.02.2010
21.04.2009 21.04.2009

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO
 

Değerli Paydaşlarımız,

2020 yılı dünya genelinde başta sağlık ve ekonomi alanlarında olmak üzere zorlu bir yıl oldu. Küresel ekonomi gündeminin merkezinde COVID-19 ile mücadele ve bu kapsamda alınan önlemler yer aldı. Toplumsal hareketliliğin azalması ve ülkelerin salgının yayılmasını engellemek amacıyla zaman zaman sınırlarını kapatmaları, tüm dünyada ciddi ekonomik etkilere neden oldu. Yıl genelinde başta hizmet sektörleri olmak üzere birçok sektör yavaşlamaya başladı. Son çeyrekte ise, üretim sektöründeki ekonomik aktivitenin canlanmaya başladığını görüyoruz. Bu noktada, ilaç sektörünün genel anlamda pozitif ayrıştığını söyleyebiliriz. Sektörün kendine özgü dinamikleri arasında yer alan kur ve fiyatlandırma gibi konularındaki belirsizliklere rağmen DEVA olarak başarılı bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. IQVIA verilerine göre DEVA, 2020 yılında kutu bazında 2. sıradaki yerini %5,7 pazar payı ile korumuş; TL bazında ise %2,7 pazar payı ile 7.sırada yer almıştır.

Sağlık alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak bu süreçte daha fazla sorumluluk hissettik ve hastaların ihtiyaç duydukları tedavileri kesintisiz sağlamak amacıyla üretim-tedarik faaliyetlerimizi önceliklendirdik. Pandemiye rağmen ürün portföyümüzü büyütmeyi başardık. Özellikle, solunum ve oftalmoloji alanında çok sayıda yeni ürünü portföyümüze katarken, hematoloji gibi niş bir alanda değer katan ürünlerimizin yeni formlarıyla doktorların tedavi seçeneklerini genişlettik.

DEVA olarak 60 yılı aşkın süredir gerek sürdürülebilir ve uzun vadeli istihdam, gerekse üretim alanında değer yaratıyor, ekonomiye katkıda bulunuyoruz. Yaklaşık 2500 kişiye sağladığımız istihdam ve kapsamlı üretim tesislerimizle faaliyet gösteriyoruz. Üretim miktarımız her yıl artarken, farklı ürün ve ürün formları için yatırımlarımız devam ediyor. Diğer yandan pandemi döneminde, yerli üretimin ve ülke olarak kendi kendine yetebilmenin önemini bir kez daha anladık. İhtiyaç duyulan tedavileri ve bunun için gerekli ham maddeyi kendi topraklarında üretebilmek son derece değerli. DEVA olarak benimsediğimiz dikey entegrasyon anlayışıyla pek çok tedaviyi ve belli ürünlerimizin ham maddesini üretebilmekten gurur duyuyoruz.

Küresel bir marka olmak ve DEVA ürünlerini dünyanın dört bir yanında hastaların hizmetine sunmak vizyonuyla uluslararası pazarlardaki faaliyetlerimizi hızlandırdık. 2020 yıl sonu itibariyle uluslararası pazarlarda 60’tan fazla ülkede 800’ün üzerinde ürün ruhsatına ulaştık. Almanya ve İsviçre gibi ilaç sektöründe referans alınan ülkelerde ihracat operasyonlarımızı artırdık. İş geliştirme faaliyetleri kapsamında uluslararası pazarlarda yeni iş ortakları ile farklı modellerle iş birliği fırsatlarını değerlendirdik. Sürdürülebilir büyüme gücümüzün temelinde Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımlar önemli rol oynuyor. Geçen yıl ciromuzun yaklaşık %7’sini Ar-Ge’ye ayırdık. Bir önceki yıl olduğu gibi Turkish Time tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi”* araştırması sonuçlarına göre DEVA, Türkiye’de en fazla Ar-Ge harcaması yapan 23’üncü şirket oldu. İlaç sektöründe ise DEVA, Ar-Ge’ye en çok kaynak ayıran şirketler arasında 1. sırada yer aldı. (*Ar-GE 250, 2019) Bu doğrultuda, bugün olduğu gibi yarın da yenilikçiliğimizi besleyecek projelere kaynak aktarmaya, yenilerini üretmeye devam edeceğiz.

Bir yandan sağlıklı yarınlar için çalışırken, diğer yandan sürdürülebilirlik konusunun, yaşadığımız dünyaya karşı hepimizin sahiplenmesi gereken toplumsal ve hatta küresel bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda çevreyi korumak, ekolojik dengeye zarar vermemek, küresel ısınmanın başlıca sorumlusu olan karbon ayak izinin ve emisyon miktarının azaltılmasına katkı sağlamak ve doğal kaynakların etkin kullanımını teşvik ederek toplumda bir farkındalık yaratmayı önemsiyoruz.

Değerli Paydaşlarımız,

Küresel bir ilaç şirketi olarak üretilebilecek her ürünü ülkemizde üretmek ve bu ürünleri tüm dünyada hastaların kullanımına sunarak tercih edilen küresel bir Türk markası olmayı arzu ediyoruz. DEVA olarak iş yapış şekillerimizde bize yol gösteren takım çalışması, insan odaklılık, güvenilirlik, değişime ve gelişime açıklık, sorumluluk üstlenmek ve zorluklara karşı dayanıklılık gibi kurumsal değerlerimizle, şirket olarak hedeflerimizi yüksek tutuyor; bu hedeflere ulaşmak için çalışıyoruz. Bu yolda bize duyduğunuz güven için teşekkürlerimizi sunarız.

 

En derin sevgi ve saygılarımla,

 

Philipp Haas

Yönetim Kurulu Başkanı & CEO

Şirket hakkında detaylı bilgi öğrenmek için https://www.deva.com.tr/tr/ adresinden bakabilirsiniz.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.