DÖVİZ FAZLASI-AÇIĞI OLAN BORSA ŞİRKETLERİ 2021

Dolar ve Eurodaki daha yüksek artıştan dolayı döviz açık pozisyonları yüksek olan BİST şirketlerini zor günler günler bekliyor… 

Döviz fazlası olan şirketler ise bir adım öne çıkacak…  Peki döviz fazlası-açığı olan borsa şirketleri  2021 hangileri ?

Dolar kurunun yüksek seyri nedeni ile şirketlerde döviz pozisyonları önem kazandı.

TOKEN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Hisse senetlerinin geneline yayılan satış dalgası durulacaktır. Bu durulma sonrasında hızlı tepki verebilecek şirketler kur artışından olumsuz etkilenmeyecekler olacak.

Döviz pozisyonu yüksek şirketler bu durumdan olumlu etkilenirken döviz açığı olan şirketler olumsuz etkilenebilir.

2021 yılının 1. çeyrek bilanço dönemini kapatırken, bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre yılın son çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %13,4, %8,5 ve %6,2 oranlarında değer kazanmışlardır. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları olan şirketlerin bu durumdan olumsuz etkilenmesi beklenmektedir. Dolar’daki görece yüksek yüksek artıştan dolayı Dolar açık pozisyonu yüksek olan şirketlerin, Euro ve Japon Yeni açık pozisyonu olan şirketlere göre daha olumsuz etkilenmesi beklenmektedir.

HALKA ARZ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

DÖVİZ FAZLASI OLAN BORSA ŞİRKETLERİ

Borsada döviz pozisyonu artıda olan ve döviz açığı olan 50 şirketi listeledik. Döviz fazlası olan şirketler döviz yükseldiğinde kur farkı geliri yazarken, döviz açığı olan şirketler kur yükseldiğinde kur farkı gideri yazmakta.

Kur farkı en çok şirketlerin finansman giderlerini olumsuz yönde etkiliyor. Yurtdışı operasyonu güçlü şirketler bu dönemi daha rahat atlatacak.

Sabancı holding, Şisecam, Aselsan, İsdemir gibi şirketler döviz artışından olumlu etkilenen hisseler.

Thyao, Akbank,Isctr, Zoren, Pegasus gibi şirketler ise döviz artışından olumsuz etkilenecek şirketler.

inty1jpg vYg6v

int4jpg lwSZt
Kasasında döviz olan şirketler 2021

https://www.borsagundem.com/yazarlar/kurun-yuksek-seyrinde-yabanci-para-pozisyonu-ile-dikkat-ceken-borsa-sirketleri-yazisi/1558055

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.