EŞİT DAĞITIMLI HALKA ARZ NEDİR?

Borsada yeni halka arz edilen şirketlerin çeşitli halka arz yöntemleri vardır. Bunlar oransal dağıtımlı halka arz ve   eşit dağıtım halka arzdır yöntemidir. Biz bugün sizlere eşit dağıtımlı halka arzı anlatıyoruz.

KOÇ HOLDİNG SON 5 YILDA NE GETİRİ SAĞLADI…

HALKA ARZ NEDİR??

Halka Arz; hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. sistemde halka arz edilecek hisse senedinin tutarı, başvuran kişi ve hesap sayısına bölünerek bulunur.

Yani örnek vermek gerekirse;

250.000 hisse senedi satışı yapılan bir halka arz işleminde hisse senedi fiyatı 5 TL’den satışa çıkmış olsun.250.000 x 5=750.000 TL’lik bir halka arz işlemi yapılacak.

Bu halk arz için 5.000 kişi talepte bulunduysa 750.000 / 5.000 kişi= 150 TL’lik hisse alabilirsiniz.

Başvuru yaparken daha fazla para yatırdınız peki ne olacak fazla para? işte bu sorunun cevabı da söyle halk arzdan kalan para hesabınıza iade edilir..

eşit halka arzlar…

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.