Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? Gelir testi işlemini kimler yaptırmalı?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında detaylar vatandaşlar tarafından internette aranan konular arasında yer alıyor. Gelir testinin nasıl yapılması gerektiği ve nasıl uygulandığı da vatandaşlar aradığı cevaplar arasında peki Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? GSS ücreti ne kadar? Kimler GSS’den faydalanabilir? GSS Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? GSS Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir mi?

image 34

Sosyal güvenceye sahip olamayan kişilerin sağlık hizmetinden yararlanabilmelerini sağlayan SGK zorunlu sigorta yani bilinen ismiyle Genel Sağlık Sigortası hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde. İşte cevabı.

GSS Nedir?

Genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı, ifade etmektedir.

Toplum tarafından GSS olarak bilinen Genel Sağlık Sigortasının temel amacı ülke genelinde tüm vatandaşların sağlık hizmetinden faydalanmasını sağlamak. Zorunlu olan GSS’ye 18 yaşını geçen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes katılıyor.

GSS’den Nasıl Faydalanabilirim?

  • Evdeki kişi başına gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (2324 TL / 3 = 775 TL) Genel Sağlık Sigortası primi ödemeyerek sağlık hizmeti alabiliyor.
  • Kişi başı gelir 775 lira ile 2324 lira arasında olanlar ise asgari ücretin 3’te 1’inin yüzde 12’si oranında yani 88,29  lira ödeyerek sağlıktan yararlanabiliyor.
  • Geliri brüt asgari ücretle iki katı arasında olanların ise 243 lira GSS primi ödemesi gerekiyor.

Kimler GSS Prim Borcu Öder?

  • Herhangi bir kapsamda çalışmayan, sigortalı olmayan,
  • -Bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ve ya çocukları üzerinden sağlık güvencesi olmayan,
  • -SGK’dan emekli maaşı ya da gelir almayan,
  • Herkes zorunlu olarak GSS kapsamında yer alır.

GSS Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borç sorgulamayı internet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden GSS prim borcunu ödeyebilirsiniz.

GSS Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

GSS borcunun 60 günden az olması, gelir testinin yaptırılmış olması ve gelir testi neticesinde 775 TL’den az gelir kazandığının kesinleşmesi halinde vatandaşın muayene olabilme hakkı bulunmaktadır.