GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Her insanın muzdarip olduğu konulardan birisidir neden sürekli hastalanıyorum? Bu sorunun cevabını bulmak  için internette sürekli olarak şu adımlara yaparız;

1) Neden sürekli hastalanıyorum diye araştırma yaparız. Karşımıza birçok sebep çıkar ama her yerde yazan ortak sonuç şudur ZAYIF BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ.  Hemen yeniden devam ederiz nedir bu bağışıklık sistemi ve nasıl güçlenir bunun için neler yapmamız gerekiyor. Durun durun sizi teknik terimlerle boğup bilimsel açıklamalar yapmayacağım. 🙂

2) Ardından hemen bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapmamız gerekiyor gibi klişe bir araştırma yaparız. Neredeyse her yerde yazan sayfalar dolusu maddeler çıkar. O kuralları okurken belli bir süreden sonra aman klasik şeylermiş bunları bizde biliyoruz diyip sayfanın sonuna gelmeden hemen kapatırız.

İşte bu yazımda o klasik şeyleri daha kısa ve öz bunları anlatacağım.

image 126

*Günlük beslenmede yeterli miktarda  protein almamız gereklidir.

Bu proteinleri hangi yiyeceklerden alıyoruz peki? Süt,süt ürünleri,yumurta, bu tür besinler biyolojik değeri yüksektir. Bu yüzden tüketimi oldukça önem arz eder. Aman dikkat bu besinleri tüketeceğiz diye aman tüketmemek gereklidir. Bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.

*Su içmeyi unutmayın.

Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması yaşamsal önem taşır. Su, hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınmasını, atık ürünlerin böbreklerden atılmasını sağlamakla birlikte sindirim sistemi, cilt sağlığı, bağışıklık sistemi üzerinde de önemli rolleri vardır. 

*Bağışıklığı düzenli fiziksel aktivite ile de arttırabilirsiniz.

Haftada en az 3 kere en az 45 dakika orta tempo yürüyüşler güçlü bir immün sistem için oldukça yardımcıdır.

*Balık tüketiminin önemi oldukça fazladır.

Omega 3 yağ asitleri en önemli kaynağı balıktır. Haftada 2 kez balık tüketilmelidir.

*Meyve veya sebze tabağınızı rengarenk yapın.

Meyve sebze tüketiminde tek çeşitten ziyade rengarenk bir tabak daha yararlıdır.

*Yağlı tohumları beslenmenize ekleyin.

 Badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, fındık gibi yağlı tohumlar bağışıklık sistemini destekleyen vitamin E içerir.

*Pişirme yönteminizi dikkatli seçin.

Doğru besin seçimi kadar pişirme yöntemi de sağlığınızı etkiliyor. Yemeklerinizi hazırlarken kızartma/kavurma yerine ızgara/haşlama/fırın/yağsız tava/buharda pişirme yöntemlerinden uygun olanı tercih edin.