HALKA AÇIKLIK ORANI DÜŞÜK HİSSELER

HALKA AÇIKLIK ORANI DÜŞÜK HİSSELER

HALKA AÇIKLIK ORANI DÜŞÜK HİSSELER

Borsa İstanbul’da yatırım yapanlar sermayesi düşük olan hisselere özel ilgi gösteriyor fakat bu durum çok tehlikeli! İşte sermayesi düşük olan şirketler, halka açıklık oranı düşük olan şirketler.

Halka arz takvimi

Altın fiyat tahminleri

Sermayesinin düşük bir kısmının halka açık olduğu şirketler arasında çok büyük ve köklü şirketler de var.. Aslında şirketin halka açıklık oranının düşük olmasının bir nedeni de şirketin yönetimde ve imtiyazda daha çok pay sahibi olması. Halka açıklık oranı düşük olan her şirket kötü sayılamayacağı gibi, halka açıklık oranı düşük olan her şirket hissesi de alınabilir diye bir kaide yoktur. Şirketlere yatırım yapmadan önce finansal durumları ve özsermaye-sermaye yapısı incelenmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Halka açıklık oranı %10’un altında olan şirketler aşağıda yer almaktadır. Bilindiği gibi Borsa İstanbul halka açıklık oranı %5’in altında olan şirket hisselerine 31 Mart 2021’e kadar süre verip bu oranı yükseltmelerini istedi. Halen daha halka açıklık oranını %5’in üstüne yükseltmeyen şirket hisseleri 1 Nisan’dan itibaren Piyasa Öncesi İzleme Platformu’nda işlem görecek. Böylelikle Borsa İstanbul, yatırımcıları yüzde 5’in üzerinde halka açıklık oranı olan şirketlere yönlendirecek.

Borsada piyasa değeri en yüksek 20 firma içerisinde halka açıklık oranı yüzde 1’in altında olan dört şirket bulunuyor. QNB Finansbank, Kent Gıda, T. Kalkınma ve Yatırım Bankası, QNB Finans Fin. Kiralama. Söz konusu firmalara ait hisselerde aşırı fiyatlama dikkat çekiyor.

Piyasa Öncesi İşlem Platformu Nedir?

Piyasa öncesi işletim platformundaki hisselerde açığa satış, brüt takas uygulaması, devre kesici gibi uygulamalar yok. Fiyat marjı maksimum yüzde 10 (önceden bu marj serbestti. Örneğin 2012 senesinde bu uygulamaya ilk geçildiği zamanlarda Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme AŞ (OSTİM) 3 lira seviyesinden işleme açıldı ve 15 lira görerek 20 günde yüzde 400 prim yaptı. Yine benzer 2 lira seviyesinden satışa sunulan Halk Sigorta (HALKS) ise 4.90 lira oldu. İki hisse de günlük bazda yüzde 60 a yakın prim yaptı.).

Piyasa öncesi işletim platformundaki hisseler günde 5 kez tek fiyat uygulamasına tabi. Yani sürekli işleme de tabi değildir. İstediğiniz saatte alıp satamıyorsunuz. Günde içinde belirli saatlerde alım satım işlemi yapabildiğiniz zaman dilimleri var.

HALKA AÇIKLIK ORANI DÜŞÜK OLAN HİSSELER

HİSSE KODU / HİSSE ADI / HALKA AÇIKLIK ORANI

CLEBICELEBI10,00
ARMDAARMADA BILGISAYAR9,97
OLMIPOLMUKSAN-IP9,61
ENKAIENKA INSAAT8,99
MRSHLMARSHALL8,86
GARFAGARANTI FAKTORING8,37
BANVTBANVIT8,29
AYCESALTINYUNUS CESME7,47
ICBCTICBC TURKEY BANK7,15
UFUKUFUK YATIRIM6,97
KSTURKUSTUR KUSADASI TURIZM6,64
BASCMBAŞKENT ÇİMENTO TEKNELERİ6,57
ULUSEULUSOY ELEKTRIK6,30
UYKUSÖNMEZ AİLESİ5,73
AKMGYAKMERKEZ GMYO5,65
DGGYODOĞUŞ GMYO5,46
CRFSACARREFOURSA5,32
RAYSGRAY SIGORTA5,30
ISDMRISKENDERUN DEMIR CELIK5,06
YBTAŞYIBITAS INSAAT MALZEME5,00
TBORGT, TUBORG4,30
DOKTORDOKTAS DOKUMCULUK3,98
SNPAMSONMEZ PAMUKLU3,94
CMENTÇİMENTO2,47
KLNMAT, KALKINMA BANKASI,0,91
QNBFLQNB FINANS FINANSAL KIRALAMA0,59
KENTKENT GIDA0,54
QNBFBQNB FINANSBANK0,12

Dolaşımdaki lot sayısı az olan hisseler 2021

BORSADA LOT SAYISI AZ OLAN HİSSELER

BIST, Fiili dolaşımdaki borsaya açık olan lot sayısı az olan hisseleri, SPK tarafından belirlenen esaslar doğrultusunda, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) tarafından veriler doğrultusunda paylaşılmaktadır. 

Endeks Mayıs ayına nötr bir giriş yaptı. “borsa sabırsızların sabırlılara para aktardığı mekanizmadır.” Warren Buffett ‘ın sözünü uygulayabilmek için gerçekten bu dönem nakitte bulundurmayan için zor dönem oluyor.  borsadaki geçici durumun pozitif yönde döneceğini düşüncesindeyim.

Aşağıdaki tabloda 20 adet şirketin lot sayıları verilmiştir.

1

 

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.