HUNER İLK İŞLEM GÜNÜ

HUNER HALKA ARZ SONUÇLARI AÇIKLANDI…

Sermaye Piyasası Kurulu’nın her hafta perşembe günü yayınladığı haftalık bültene göre, Hun Enerji halka arz ne zaman? Hun Yenilenebilir Enerji eşit dağıtım mı oransal dağıtım mı? Hun enerji (huner) işlem tarihi ne zaman ? Hun enerji kaç lot verdi ? sorularının yanıtı merak ediliyor.

YENİ EŞİT HALKA ARZ GELDİ…

SPK ONAY TARİHİ

10 Şubat 2022

HUN ENERJİ TALEP TOPLAMA

HUNER.HE kodu ile 15-16 Şubat tarihlerinde talep toplanacak.

HUN ENERJİ HANGİ ARACI KURUM

Halka arza katılım sağlamak için İnfo Yatırım, ya da Borsa İstanbul’da işlem yapma yetkisi bulunan tüm aracı kurum ve bankaların işlem menüsünden HUNER kodu ile talepte bulunulabilecek.

HUN ENERJİ HALKA ARZ FİYATI

Halka arz fiyatı 1,82 TL

HUN ENERJİ EŞİT Mİ ORANSAL MI?

Dağıtım yöntemi, tüm yatırımcı grubuna eşit dağıtım yöntemiyle gerçekleşecek.

HUN ENERJİ İŞLEM KODU

HUNER.HE kodu 

HUN ENERJİ (HUNER) KAÇ LOT VERDİ

Huner halka arz sonucuna göre en fazla 579 lot dağıtım gerçekleşti.

HUN ENERJİ İŞLEM TARİHİ

21 şubat tarihinde işlem görecek.

HALKA ARZ DETAYLARI

130 milyon adet payı 15-16 Şubat tarihlerinde halka arz edilecek. alepte bulunacak olan yatırımcılar, hisse senedi alımı yapar gibi HUNER.HE kodunu aratarak, almak istedikleri tutar kadar talepte bulunacak. Katılım sayısına göre de, paylar eşit olarak dağıtım yapılacak.

Şirketin, KAP üzerinden yapmış olduğu talepte bulunacak yatırımcılar için açıklamada şu ifadeler yer alıyor;

HUNER.HE’ye iletilecek emirlerde yalnızca [İptale Kadar Geçerli (İKG)] emir geçerlilik türü kullanılmalıdır. İlgili sırada maksimum emir değeri 236.600.000 TL olacaktır. Halka arza ilişkin emirlerin Borsamıza iletilmesine aracılık eden üyelerin, emirleri Borsamız birincil piyasasına iletirken kendi risk tanımlamaları çerçevesinde birden fazla emre bölerek iletmeleri halinde fiyat – zaman önceliğini haiz ilk emir dışındaki diğer emirler mükerrer olarak girilmiş olacağından dağıtıma konu edilmemektedir.

Şirket payları, birincil piyasa işlemlerinin tamamlanmasını takiben, Borsamızca yapılacak değerlendirmenin ardından ikincil piyasada işlem görebilecektir.

Halka arzın gerçekleşmesinden sonra, şirket 1 yıl boyunca bedellli sermaye artırımında bulunmayacak ve dolaşımdaki pay artırmayacak.

Paylarını ihraç eden şirket ortaklarından Orhan Kartal ve Yonca Kartal tarafından ise, 6 ay süreyle halka arz fiyatının altında pay satılmayacağı taahhüt edildi.

 

HALKA ARZ TAKVİMİ…

ŞİRKETİ YAKINDAN TANIYALIM…

TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI POTANSİYELİ VE HUN BİYOGAZ

Dünyamızda enerji ihtiyacı her yıl yaklaşık olarak %4-5 oranında artmaktadır.Buna karşılık bu ihtiyacı karşılamakta olan fosil yakıt rezervi ise çok daha hızlı bir şekilde tükenmektedir.Şu anki enerji kullanım koşulları göz önüne alınarak yapılan en iyimser tahminlerde bile en geç 2030 yılında petrol rezervlerinin büyük ölçüde tükeneceği ve ihtiyacı karşılayamayacağı görünmektedir.Kömür için şu anki rezervlerle yaklaşık 80-100 yıl ,doğalgaz içinse yine yaklaşık 100-120 yıllık bir kullanım süresi tahmin edilmektedir.
Ayrıca fosil yakıtların kullanımı dünya ortalama sıcaklığını da son bin yılın en yüksek değerlerine ulaştırmış,yoğun hava kirliliğinin yanı sıra milyonlarca dolar zarara yol açan sel/fırtına gibi doğal afetlerin gözle görülür biçimde artmasına sebep olmuştur.

Fosil yakıtlar içindeki karbon havadaki oksijen ile birleşerek CO2 (tam yanma halinde) veya CO (yarım yanma halinde veya yanma havasının az olması) gazları ortaya çıkmaktadır. Yine yakıt içerisinde eser miktarda bulunan kurşun, kükürt gibi elementler yanma sıcaklığında oksijen ile birleşerek insan sağlığı açısından önemli tehdit oluşturan bileşikler (SOx,PbO, NOx…) oluşturmaktadır. Bu yanma ürünleri atmosfere bırakılmakta ve atmosfer içerisinde birikmektedir. Fotosentez, çürüme gibi tabii dönüşümler bu birikime engel olabilse de, aşırı yakıt tüketimi kısa süreli bir birikime neden olmaktadır. Atmosfer içinde biriken yanma gazları güneş ve yer
arasında tabii olmayan katman meydana getirmekte, insan ve bitki hayatı üzerinde negatif etkiye neden olmaktadır. Sera Etkisi (Isı enerjisinin karbondioksit gibi gazlar tarafından emilip atmosferde alıkonmasıyla ortaya çıkan ısı artışı) olarak ta bilinen bu etki ve insan sağlığı bugün önemle üzerinde durulan olgulardır.

Tüm bu gerçekleri göz önüne aldığımızda Türkiye’nin enerji ihtiyacının oldukça önemli bir bölümünün Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesi dışa bağımlılığımızı azaltacaktır. Rüzgar, hidro ve Biyokütle gibi yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması istihdam açısından çok önemlidir. Önemsenmesi gereken diğer bir konu ise bu güne kadar atıklardan devletin kasasına hiçbir gelir vergisi ve kdv girmemesidir. Ülkemizde büyük bir atıl atık kapasitesi vardır. Büyük baş hayvan atıkları, kanatlı atıkları, ormansal ve tarımsal atıklar, arıtma çamurları, pirinç kabukları, otel ve yemek fabrikaları atıkları, sera atıkları, meyve ve sebze fabrikası atıkları, hal atıkları, mezbaha atıkları, tıbbi atıklar ve şehir çöpleri BİYOGAZ ve GAZLAŞTIRMA tesisleri için hammadde kaynaklarıdır.

Elektrik, ısı, organik gübre, organik toprak düzenleyicisi, asfalta katkı maddesi olan kül gibi bir çok ürünü aynı anda üretebilen bu tesisler ülkemizin vergisel kaynaklarına çok büyük bir destek olacaktır. Kayıtlı ekonominin gelişmesine katkısı olacak,mühendis ve teknisyen kadrolarına iş imkanı sağlayacaktır.

KAYNAK:https://hunbiyogaz.com/hakkimizda/

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.