İhracatı yüksek olan şirketler

Döviz kurundan ötürü birçok yatırımcı hangi şirketin ne kadar ihracat yaptığını hangi sektörlerin ihracatta öncü olduğunu merak ediyor. İşte bu soruların cevabını sizler için derledik.

Otomotiv endüstrisi, 2020’de, bir önceki yıla göre ihracatındaki yüzde 16,5’lik düşüşe karşın 25 milyar 548 milyon 566 bin dolarla yine en fazla dış satım gerçekleştiren sektör oldu. Otomotiv endüstrisinin ardından en fazla ihracat 18,3 milyar dolarla kimyevi maddeler ve mamullerinde, 17,1 milyar dolarla da hazır giyim ve konfeksiyonda yapıldı.

2022 Halka arz olacak hisseler…

2020 yılında hangi sektörde ihracat artışı en fazla oldu?

İhracat artışı açısından geçen yıl, 2019’a göre ilk sırada yüzde 31,9 ile gemi ve yat sektörü yer aldı. Bu sektörü yüzde 20,8’le yaş meyve ve sebze, yüzde 8,8’le de meyve ve sebze mamulleri izledi.

EN ÇOK İHRACAT YAPAN İLK 10 FİRMA

1. Ford Otomotiv
2. Toyota
3. Oyak-Renault
4. Vestel
5. Kibar Dış Ticaret
6. Arçelik
7. TGS Dış Ticaret
8. TOFAŞ
9. Türkiye Petrolleri Rafinerileri
10. Mercedes-Benz

Şirketlerin açıklamalarını https://www.kap.org.tr/tr/  adresinden öğrebilirsiniz.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.