İSMEN TEMETTÜ 2022

İSMEN TEMETTÜ VERİYOR MU?

İSMEN temettü veriyor mu en son ne zaman temettü verdi? İşte bu tür soruların cevabını buradan vereceğiz.

Şirket son yıllarda düzenli olarak temettü dağıtmaya devam ediyor. İsmen 202 yılında da temettü dağıtacağını açıkladı. Gelin hep beraber temettü takvimine bakalım..

İSMEN Temettüleri

 

Temettüsüz İşlem TarihiTemettüÖdeme TarihiT. Getirisi
24.05.20221,126760526.05.20225,49%
31.03.2021102.04.20216,02%
24.03.20200,394366226.03.202010,52%
27.03.20190,253521129.03.201910,35%
28.03.20180,309859230.03.201812,96%
28.03.20170,126830.03.20179,46%

 

Kâr payı olarak da bilinen temettü, yatırımcılara ekstra kazanç sunar. İşletmenin belli bir dönemde elde ettiği kârdan pay almak demektir. Temettünün dağıtıldığı sırada şirketin çok küçük de olsa hissesine sahip olan herkes kârdan pay hakkı kazanır. Dolayısıyla borsa yatırımcısının dikkatini çekmektedir.

TEMETTÜ HAKKINDA DAHA ÇOK BİLGİ EDİNMEK İSTİYORSANIZ TEMETTÜ NEDİR YAZIMIZA BAKABİLİRSİZ…

 

ŞİRKETİ YAKINDAN TANIYALIM…

İSMEN HAKKINDA…

1996 yılında Türkiye İş Bankası A.Ş. kuruculuğuyla başlayan hikayemizde, tam 26 yıldır yerli ve yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcılarımıza sunduğumuz geleneksel alım-satım aracılık hizmetlerinin yanı sıra kurumsal finansman, yatırım danışmanlığı, portföy yönetimi, piyasa yapıcılığı ve likidite sağlayıcılığı hizmetleri vermekteyiz. Ülkemizin sermaye piyasalarına ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ederken, öncü ve lider kimliğimiz ile değişen riskleri, fırsatları ve teknolojinin hızlı gelişimini sürekli takip ederek zamanın akışını değere çevirmek için üstün gayretimizi sürdürüyoruz.

Bugün, Türkiye sermaye piyasalarında hizmet veren en geniş kurumsal ve bireysel m üşteri tabanına sahip aracı kuruluş konumundayız. Dokuzu İstanbul’da (Ataşehir, Güneşli, Kalamış, Levent, Maltepe, Maslak, Nişantaşı, Taksim, Yeşilyurt), üçü Ankara’da (Ankara, Anadolu, Başkent) ve üçü İzmir’de (İzmir, Ege, 9 Eylül) olmak üzere, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep ve Kayseri ile beraber toplam 22 şubeye ulaşmış durumdayız.

2021 sonu itibariyle 14,2 milyar TL aktif büyüklüğü ve 2,8 milyar TL özkaynak büyüklüğüne sahip olurken, önceki yılın aynı dönemine göre %24 artışla 1.171 milyon TL konsolide net kâra ulaşarak %52 ortalama özkaynak kârlılığı elde etme başarısını gösterdik.

ISMEN kodu ile Mayıs 2007’den bu yana payları borsada işlem gören ve bugün itibariyle BIST 100 endeksinde yer alan tek aracı kurum olan Şirketimizin Saha Rating tarafından belirlenen uzun vadeli ulusal kredi notu AAA, kısa vadeli ulusal kredi notu ise A1+’dir. Görünüm her iki vade için de stabildir..

Ortaklık Yapısı

Kurumsal finansman alanında pay halka arzlarına aracılık, özel sektör borçlanma aracı ihraçlarına aracılık, birleşme ve devralma danışmanlığı, yeniden yapılanma ve stratejik planlama konularını da içeren özel sektör danışmanlığı, proje finansmanı danışmanlığı ve girişim sermayesi danışmanlığından oluşan geniş bir hizmet yelpazesine sahibiz. Kuruluşumuzdan bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 15,3 milyar TL (7,9 milyar ABD doları) büyüklüğündeki 35 adet pay halka arzı ile sektörde lider konumdayız. Özel Sektör Borçlanma Araçları (ÖSBA) piyasasında ise 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz 18,5 milyar TL büyüklüğündeki 65 ihraçla başarılarımızı sürdürerek 2010 yılından bugüne toplam 172 milyar TL’nin üzerinde işleme aracılık ettik. 2000 yılından beri gerçekleştirdiğimiz toplam 13 milyar ABD dolarının üzerinde büyüklüğe sahip 159 adet birleşme ve devralma işlemi ile de sektördeki öncü konumumuzu sürdürmekteyiz.

2007 yılında geliştirmeye başladığımız sermaye piyasalarında elektronik alım satım i şlem platformlarımız ile yatırımcılarımıza internet erişimi olan her yerden işlem yapma olanağı sağlamaktayız. Platformların mobil, desktop ve web seçenekleri bulunmaktadır.

TradeMaster platformu ile yatırımcılarımız hesaplarına ilişkin her türlü bilgiye ulaşabildikleri gibi anlık piyasa verilerini inceleyerek BIST Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’ndaki (VİOP) vadeli ve opsiyon sözleşmelerinde, BIST Pay Piyasası’nda işlem gören pay ve varantlarda hızlı işlemler yapabilmektedir.

TradeMaster International sayesinde yatırımcılarımız dünyadaki birçok farklı borsada hisse senedi, vadeli kontrat ve fark sözleşmeleri üzerine işlemlerini aracısız, kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirme imkanına sahiptir.

TradeMaster FX ise İş Yatırım güvencesiyle foreks piyasalarına 24 saat erişim sağlayan MetaTrader 4 tabanlı bir elektronik işlem platformu olarak yatırımcılarımızın kullanımına sunulmuştur.

Türkiye’nin ilk hedge fonunu çıkarmamız, öncü ve yenilikçi kimliğimize uygun bir biçimde geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerimizin en önemli örneklerinden biridir.

İş Yatırım Aracı Kuruluş Varantlarının (İş Varant) 2010 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasıyla, aracı kuruluş varantlarını yatırımcılara sunan ilk yerli aracı kuruluş olma unvanına sahip olup varant piyasasına yön vermekteyiz. 2015, 2017 ve 2020 yıllarında Borsa İstanbul’da sırasıyla ilk Petrol, GBP/USD ve Pamuk varantlarının ihracını gerçekleştirdik. 2021 yılının ilk çeyreğinde varant yatırımcılarının yurt dışı piyasalara daha kolay yatırım yapmaları için Dow Jones ve S&P500 dayanaklı varantlarımız Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Yine aynı dönemde İş Varant Mobil uygulamamız yatırımcıların ilgisine sunuldu. Uygulama ile yatırımcılar İş Yatırım’ın ihraç ettiği varantları ücretsiz olarak anlık fiyatlarla takip edebilmekte, akıllı varant filtresi ile kendilerine uygun varantı seçebilmekte, hedef fiyat hesaplayabilmekte ve eğitim içerikleri ile demo hesap imkanından yararlanarak varantlar konusunda tecrübe kazanabilmektedirler.

Borsa İstanbul’daki ilk yabancı şirket arzına liderlik etmemiz, halka arz ettiği finansman bonoları ile kendi borçlanma araçlarını ihraç eden ilk aracı kurum olmamız, ilk TL cinsinden yurt içi özel sektör kira sertifikası (sukuk) halka arzına aracılık etmemiz ve Borsa İstanbul’un ilk likidite sağlayıcısı olmamız, çeyrek asrı aşkın tecrübemiz ile sektördeki öncü kimliğimizi pekiştiren faaliyetlerimizden sadece bazılarıdır.

KAYNAK:https://www.isyatirim.com.tr/tr

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.