KARANTİNADA EVDE NELER YAPILIR? SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA EVDE NE YAPILIR 2021 ?

Covid-19 pandemisinin etkilerini azaltmayı hedefleyen sokağa çıkma yasağı, öncelikle Nisan ayında uygulanmaya başlamıştı. Son dönemde hızla artan vakalara karşı bir önlem olarak yeniden hayatımıza girdi.

Yasağın olduğu gün ve saatler dışında da mecburi olmadıkça evden dışarı çıkmamaya özen göstermemiz gerekiyor. Cuma akşamından başlayıp Pazartesi sabahı erken saatlere kadar süren sokağa çıkma yasağında günümüzü nasıl değerlendirebilir, sağlığımızın olumsuz etkilenmemesi için neler yapabiliriz?

2021 YILI HALKA ARZLAR

1. Online Eğitim Alabilirsiniz

Pek çok ülke ise tedbir amaçlı olarak eğitime ara verdi. Ülkemizde de ilk ve orta dereceli okullar ile liselerde eğitim duraklatılmış ve online eğitime geçilmişti. Salgının azalmasıyla yüz yüze eğitim yeniden başladı. Ancak vakaların yeniden artmasıyla yıl sonuna dek online eğitim yapılacağı duyuruldu. Corona virüsün yayılma riskinin bulunduğu şu günlerde ise hükümet tarafından mümkün olduğunca dışarı çıkmayın uyarısı yapılıyor. Virüs nedeniyle adeta evlerimize hapsolduğumuz şu günlerde vaktini daha verimli geçirmek ve kendini geliştirmek isteyenler için online eğitim platformlarını yazdık. İşte kendinizi geliştirmek için faydalanabileceğiniz online eğitim platformları…

1. Udemy

2. Coursera.org

3. Edx.org

4. Udacity.org

5. Bilgeis.net

2.Yabancı Dil Öğrenebilirsiniz

İkinci dilin önemi iş hayatın için oldukça önemlidir. Özellikle de İngilizce dili global anlamda kabul görmüş ve dünyanın her yerinde bu dili bilen herkesin çalışabileceği, yaşayabileceği gerçeği vardır. Yabancı dil öğrenebileceğiniz siteler..

1.Cambly

2.BBC Languages

3.Learn a Language

4.Duolingo

3.Kitap Okuyabilirsiniz

image
KARANTİNADA EVDE NELER YAPILIR

Kitap okumak tek başına yapıldığı ve kendimizi geliştirmenin en iyi yollarından biri olduğu için karantina zamanında internete gerek duymadan yapabileceğimiz bir aktivitedir. Kendi alanımızda uzmanlaşmak için veya yeni alanlarda bilgi sahibi olmak için kesinlikle kitap okumalıyız. Karantina süresince kitap okuma alışkanlığı edinirseniz bu karantina süreci size avantaj katmış ve güçlü olarak çıkmış olacaksınız.

4.Evde Spor Yapabilirsiniz

Spor salonuna düzenli olarak gitmemek, evde spor yapamayacağınız anlamına gelmiyor! Üstelik sadece 20 tekrarla mucize değişimi vücudunuzda hissedeceksiniz.

Birkaç pratik ev egzersizi yaparak sanki spor salonuna gitmişsiniz gibi etkili bir vücuda sahip olmak imkansız değil elbette. Burada unutulmaması gereken tek bir konu var! O da sporun düzenli ve günden güne yoğunluğu artırılarak yapılan bir şey olduğu gerçeği. Yani bir hafta 5 gün spor yaparken ertesi hafta hiç spor yapmamak, kas gelişimi anlamında size hiçbir fayda sağlamaz. evde spor yapıyor olsanız bile mutlaka bir rutininiz olmalı ve o programdan şaşmamalısınız. İlk etapta 20 tekrar olarak başlayabilir, devam eden haftalarda bu sayıyı artırarak kendinizi zorlamalısınız. 20 sayısı başta az gibi gelebilir ancak düzenli spor yapmaya alışık olmayan kaslarınız için emin olun bu sayı başlangıç için oldukça iyi bir seviye. Ancak daha fazlasını yapabileceğinizi düşünüyorsanız sayıyı kendi sınırlarınız doğrultusunda artırabilirsiniz elbette.

Evde spor hareketleri

5.Yeni Hobiler Edinebilirsiniz

Boş zamanlarınızı yeni hobiler edinerek değerlendirebilirsiniz. Örnek hobiler….

1.Sayılarla Boyama

image 1
KARANTİNADA EVDE NELER YAPILIR

2.Koleksiyon yapmak

3.Kod yazmak

4.Yemek yapmak

6.Film ve Dizi İzleyebilirsiniz

Netflix, farklı ülkelerde farklı içerik kütüphanesine sahip bir platform. Yani her dizi ve film, her ülkede yayınlanmıyor. Ancak dünya çapında yayınlanan bazı Netflix yapımları da var ve tüm ülkelerde izlenebiliyorlar. Bugün Netflix’in açıklamalarına göre, platformun dünya çapında en çok izlenen filmlerini listeledik.

Netflix2020’nin başlarından itibaren platformda kullanıcılarına yeni bir deneyim sunmaya başladı. Kullanıcılar artık ülkelerinde en popüler olan yapımları görebiliyor, bu listeler sürekli olarak güncelleniyor. Ancak söz konusu listeler, her ülkede aynı olmuyor.

Geçmişte yapımların izlenme rakamlarına dair bilgileri çok da paylaşmayan Netflix, ilk kez geçtiğimiz günlerde tüm dünyaya dair istatistiklerini paylaştı. Şimdi gelin beraber en çok izlenen Netflix filmleri listesine göz atalım.

En çok izlenen Netflix Filmleri:

 • The Perfect Date (48 milyon izlenme)
 • The Platform (56 milyon izlenme)
 • The Wrong Missy (59 milyon izlenme)
 • Triple Frontier (63 milyon izlenme)
 • The Irishman (64 milyon izlenme)

En çok izlenen Netflix Dizileri:

Netflix’in kaynaklarını kuruttuğumuz şu Korona günlerinde “İzlemediğim ne kaldı?” diyenler için en beğenilen Netflix dizileri toparladık. Çoğu izleyip beğendiğimiz yapımlar. Ama biz hiç etkilenmesek de kitleleri peşinden sürükleyen La Casa de Papel ve Vikings gibi dizilere de kayıtsız kalamadık. Onları da ekledik ama her önerinin altındaki Biz Evde Yokuz notlarından şahsi fikrimizi de görebilirsiniz.

 1. Our Planet (Gezegenimiz) – 9,3
 2. The Last Dance – 9,2
 3. Dark – 8,8
 4. Peaky Blinders – 8,8
 5. Black Mirror – 8,8
 6. Narcos – 8,8
 7. The Queen’s Gambit – 8,7
 8. Better Call Saul – 8,7
 9. Stranger Things – 8,7
 10. House of Cards – 8,7