KERVAN GIDA HALKA ARZ TARİHİ VE FİYATI BELLİ OLDU MU ?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), geçtiğimiz ekim ayında halka arz başvurusunda bulunan, yumuşak şeker üreticisi Kervan Gıda’nın başvurusuna onay verdi.

Şirket, halka arz işlemiyle 150.000.000 TL değerindeki mevcut sermayesini, 37.500.000 TL artırarak 187.500.000 TL’ye yükseltecek.

Mehmet Şükrü Başar, Fikret Başar, Mitat Başar, Burhan Başar, Fahrettin Çezik, Mahmut Koçum, Aydın Çelik ve Suat Erdem’in her birinin sahip olduğu 1.500.000 TL nominal değerli toplamda 12.000.000 TL nominal değerli 12.000.000 adet B grubu paylar da halka arz edilecek.

YAKINDA HALKA ARZ EDİLECEK ŞİRKETLERİN HALKA ARZLARINI BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ;

Arzum, Çan kömürŞeker GYO, ve Selva Gıda  yazılarını inceleyebilirisiniz

Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş. halka arz oluyor

Fazla talep gelmesi halinde, Mehmet Şükrü Başar, Fikret Başar, Mitat Başar, Burhan Başar, Fahrettin Çezik, Mahmut Koçum, Aydın Çelik ve Suat Erdem’in her birinin sahip olduğu 750.000 TL nominal değerli toplamda 6.000.000 TL nominal değerli 6.000.000 adet A grubu payın B grubuna dönüştürülerek ek satışı gerçekleştirilebilecek.

1 TL nominal değerli paylar 8 TL ve 9 TL fiyat aralığından satışa sunulacak.

ORTA UZUN VADELİ HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

image 66

KERVAN GIDA HALKA ARZ TARİHİ

Kervan Gıda halka arz edilecek mi ? Kervan Gıda ne zaman halka arz edilecek?

Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından fiyat aralığı ile talep toplama ve en iyi gayret aracılığı yöntemiyle Kervan Gıda San. ve Tic. A.Ş. paylarının halka arz edilmesi planlanmaktadır.
  

image 73

Halka arz edilecek paylar 26 ile 27 Kasım 2020 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle satışa sunulacaktır. Bu kapsamda Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu ekte yer almaktadır.

KERVAN GIDA TALEP OLUŞTURMA

Kervan Gıda talep oluşturmak için;

1)Aracı kurumunuzun web sitesine online girişi yapınız,

2)Yatırım işlemlerine halka arz menüsüne tıklayınız,

3)Kesin talep toplama yazısına tıklayınız,

4) Burdan sonra istediğiniz fiyatı ve miktarı yazıp talep oluşturabilirsiniz.

KERVAN GIDA İŞLEME BAŞLAMA TARİHİ NE ZAMAN

Kervan Gıda borsada işleme başlama tarihi henüz belirtilmemiş olup, açıklama yapıldığı zaman sitemizde yayınlanacaktır. Bizi takip etmeye devam edin 🙂

KERVAN GIDA HALKA ARZ ORANSAL DAĞITIM

Kervan Gıda’nın KAP ile yayınladığı bildiri de, “Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara Dağıtım: Oransal Dağıtım Yöntemine göre yapılacaktır. İlk aşamada (yetmesi kaydıyla), talepte bulunan tüm Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara birer adet pay verilecek, daha sonra, Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar için geriye kalan tahsisat miktarının, kalan pay talep miktarına bölünmesi ile  Arzın Talebi Karşılama Oranı bulunacaktır. Bulunan Arzın Talebi Karşılama Oranı her bir yatırımcıya ait kişisel talep ile çarpılacak ve paylar dağıtılacaktır.” İfadeleri kullanılmıştı.

Mevzuata göre, “Söz konusu oran yatırımcıların talep ettikleri tutar ile çarpılarak, her bir yatırımcının talebi arzın talebi karşılama oranında karşılanır”

Kısaca anlatmak gerekirse herkese girdiği alım miktarının belirli bir oranında hisse verilecek. Örneğin oran için %6 dersek, 1000 liralık alım girerseniz 60 liralık hisseniz olacak, 10000 liralık alım girerseniz 600 liralık hisseniz olacak.

KERVAN GIDA ŞİRKETİ HAKKINDA GENEL ANALİZ

2020 yılının yedinci halka arzı olacak Kervan Gıda’da fiyat tespit raporuna ilişkin analist raporunda şirketin piyasa değeri 1,72 milyar TL olarak belirlendi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan rapora göre şirketin 30 Haziran 2020 tarihindeki 287 milyon TL’lik net borç tutarı eklendiğinde çıkan piyasa değeri 1,72 milyar TL olarak kaydedildi. Şirketin 150 milyon TL olan ödenmiş sermayesine göre hesaplanan pay başına değer 11,47 TL oldu.

Rapora göre indirgenmiş nakit akımına yüzde 50, yurt içi ve yurt dışı çarpanları analizlerine yüzde 25’er pay vererek halka arz öncesi hedef değer 1,69 milyar TL ve halka arz öncesi sermayeye bölünerek bulunan hisse başı hedef değerimi de 11,25 TL
oldu.

Bulunan hisse başına hedef piyasa değerine yüzde 28,9 halka arz iskontosu uygulandığında hisse başına piyasa
değeri 8,00 TL’ye, yüzde 20 iskonto uyguladığında ise 9,00 TL’ye karşılık geldi. Böylelikle halka arz için fiyat aralığı olarak
8,00 — 9,00 TL değerlerine ulaşıldığı açıklandı.

2020’de hasılatı arttı

Raporda şirketin finansallarına ilişkin detaylar da paylaşıldı. Buna göre 31 Aralık 2017 tarihinde sona eren mali dönemde şirketin hasılatı 355,2 milyon TL iken, 31 Aralık 2018 tarihinde sona eren mali dönemde yüzde 50,4 artarak 534,2 milyon TL’ye yükselmiş ve 31 Aralık 2019 tarihinde sona eren mali dönemde yüzde 28,7 artarak 687,4 milyon TL olarak kaydedilmişti.

Hasılat 30 Haziran 2020 döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine nazaran yüzde 40,8 artarak 469,1 milyon TL oldu. Aynı dönemde şirketin dönem kârı 50,87 milyon TL oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde bu rakam 26,15 milyon TL olarak kaydedilmişti.

Hedef dünyadaki en büyük 5 üretici arasına girmek

Halka arz sonrası yatırımlarını daha da artırmayı hedeflediklerini anlatan Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, “Yaklaşık 2.100 kişilik ekibimizle güçlü bir dünya markası olma yolunda ilerliyoruz. Büyüme oranı yüksek bir kurum olarak faaliyetlerimizi daha da geliştirmek için farklı yatırımlar yapmak hedefindeyiz. 2019 yılında yüzde 29 artışla, 687 milyon TL ciro elde ettik. 2020 yılının ilk yarısında ise geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 41 büyüyerek, altı aylık dönemi 469 milyon TL ciroyla kapattık. Şu anki üretimimizin yaklaşık yüzde 57’si ihracata yüzde 43’ü ise iç pazara yönelik. Halka arz sonrası sağlayacağımız kaynağın büyük bir bölümüyle yurt içi ve yurt dışında yeni yatırımlara imza atacağız. Hedefimiz Türkiye’de ilk sıraya yükselirken, dünyadaki en büyük beş üretici arasına girmek” dedi.

image 67

Avrupa’da yeni bir yatırım yapmayı hedefliyoruz

Sürece ilişkin planlamalarını da aktaran Başar, “Halka arz sonrası şirketin sağlayacağı kaynağın üç ana başlıkta değerlendirilmesini planlıyoruz. İlk olarak Avrupa’da yeni bir yatırım yapmayı hedefliyoruz. Gümrük avantajlarından yararlanmak, coğrafi riski dağıtmak ve Avrupa modern kanalında Bebeto markasının konumunu güçlendirmek istiyoruz.

Bu doğrultuda potansiyel satın alma işlemlerine ilişkin bir yönetim danışmanlığı sözleşmesi imzaladık ve hedef firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. İkinci adımımız ise devam etmekte olan hat yatırımlarımızın ve yeni fabrika binası alımının finanse edilmesi olacak. Son olarak ise kurumun finansal yapısını daha da güçlendirmeyi planlıyoruz” dedi.

Kervan Gıda

Hali hazırda 85 ülkeye ürün ihraç eden ve ABD, İngiltere, Almanya ve Rusya’da satış şirketleri bulunan Kervan Gıda, Bebeto markası ve geniş ürün gamı ile faaliyetlerine devam ediyor.

Biri İstanbul, ikisi Manisa Akhisar’da olmak üzere toplam 3 fabrika ve 70 bin metrekare kapalı üretim alanına sahip Kervan Gıda, Bebeto markası ile hali hazırda yüzde 19’luk pazar payı ile Türkiye’de pazar ikincisi. Bebeto markasına, Kervan Gıda’nın zincir marketler için ürettiği PL (Private Label) ürünler ve büyük markalardan bazıları için ürettiği fason ürünler de eklendiğinde şirketin üretici pazar payı yüzde 47,8 seviyesine ulaşıyor. Bu oranla Kervan Gıda, Türkiye’nin lider yumuşak şeker üreticisi konumunda. Yenilikçi ürünlere sürekli yatırım yapan Kervan Gıda; Helal gıda sertifikası, vegan ürün portföyü organik ürünlere verdiği önem ve OTC (reçetesiz satılan gıda takviyesi) ürün gamı ile değişen dünya trendlerine de uyum sağlıyor.

2020 Yılında Halka Arzlar Yatırımcının Yüzünü Güldürdü

3,14 liradan halka arz edilen Dinamik Isı (Dnısı) 14 lirayı gördü. Yakın zamanda 8,5 liradan halka arz olan Esenboğa Elektrik (Esen) 20 lirayı gördü.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.