KYK Öğrenim Kredisi Ödenmesi ve Yapılandırılması 2020

Öğrenim kredisi nedir? Kimler öğrenim kredisine başvurabilir? Öğrenim kredisi faizi ne kadardır ve öğrenim kredisi kaç yılda ödenir? Kimler öğrenim kredisinden faydalanabilir? KYK öğrenim kredisi nasıl ertelenir?  Tüm bu bilgiler ve adım adım kredi borcu erteleme süreci.

image 5

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

  • Ön lisans öğrencileri, 
  • Lisans öğrencileri, 
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
  • Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

ÖĞRENİM KREDİSİ NE KADAR?

2019 yılında geçerli olan tutarlar lisans öğrencileri için aylık 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri için ise 1500 lira.Burs/kredi miktarı ocak ayından itibaren lisansta aylık 550 lira, yüksek lisansta 1100 lira, doktorada da 1650 lira olarak ödenecek.

KYK Borcu Nasıl Ödenir?

KYK kredileri ya da bursları resmi olarak mezun olunduğu anda kesilir. Buna rağmen yeni mezunlardan hemen bir geri ödeme beklenmez. İş bulma durumları, akademik hayatlarının devamı gibi süreçler ön planda bulundurularak ödemenin başlayacağı zaman üniversite ile ilişkisinin kesilmesinden 2 yıl sonra olarak belirlenmiş durumda.

Mezuniyetin ya da okulla ilişiğinin kesilmesinden 2 yıl sonra krediler alındığı dönem süresince ve alındığı miktarda geri ödenir.

KYK BORÇ ERTELEME NASIL YAPILIR?

KYK borç erteleme başvurusu, E-Devlet üzerinden şifre ile kolayca gerçekleştirilebiliyor. E-Devlet sistemine TC Kimlik Numarası ve şifreyle giriş yaptıktan sonra “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü/ Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu” sayfasına giriş yapacak olan vatandaşlar, aşağıdaki adımları takip edecek;

Hizmeti açtığınızda daha önce yaptığınız bir kredi geri ödeme erteleme başvurunuz bulunmuyor ise aşağıdaki uyarı görüntülenecektir.  

image 6

Daha önce yapılmış bir erteleme başvurunuz bulunmuyor, ancak erteleme başvurusu yapmak istiyorsanız aşağıdaki ekrandan “Yeni Başvuru” düğmesini tıklayarak kredi geri ödeme erteleme başvurusu yapabilirsiniz.

image 7

“Yeni Başvuru” düğmesini tıkladığınızda aşağıdaki form açılır. Formdaki iletişim bilgileri alanı e-Devlet Kapısı profilinizde doğrulanmış cep telefonu numarası, e-posta adresi, adres bilgileriniz ile doldurulmuş olarak görüntülenecektir.

İkinci adımda ise, “Borç Erteleme Talep Türü”nü seçmeniz gerekmektedir. Bunun için;

· İşsizlik Sebebiyle
· Askerlik Sebebiyle
· Yüksek Lisans/ Doktora Sebebiyle seçeneklerinden birini işaretlemeniz ve “İleri” düğmesini tıklamanız gerekmektedir.

image 8

Aşağıdaki durumlardan birinin varlığı durumunda borç ertelemesi yapılamamaktadır.
· Öğrenim/ katkı kredi borç ödemesi aksatılmış ve borçta gecikme zammı oluşmuşsa,
· Borç ödeme başlangıç tarihi askerlik terhis tarihinden sonra ise,
· Borç ödeme henüz başlamamış ise(borç başlangıç tarihi olan aydan 1 ay önceki aydan itibaren talepte bulunabilir.),
· Borç hesaplaması henüz yapılmamış ise veya kişi kredi almaya devam ediyor ise,
· Kişinin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile kredi ilişiği kesilmiş ise,
Bu durumlara ilişkin ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir.

image 9

Öğrenim/ katkı kredisi borcu geri ödemesi ertelenebilir durumda ise aşağıdaki ekran görüntülenecektir.

image 10

Başvur” düğmesini tıklayarak kredi borcu geri ödeme erteleme başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
Başvuru işleminiz başarı ile tamamlanır ise aşağıdaki ekran görüntülenir. Başvurunuzun durumunu yine bu hizmet ile takip edebilirsiniz.

image 11

Öğrenim Kredisi borçları nasıl hesaplanmaktadır?

Kurumdan kredi alan öğrencilerin borcu, kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen süre veya herhangi bir sebeple kredilerinin kesildiği tarihe kadar; kredi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak bulunan miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

Öğrencilerin ödeyecekleri kredi (Yİ-ÜFE) borcu, öğrencilerin öğretimi süresince Kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçmemektedir.

Alınan kredinin geri ödeme planındaki taksit sayısı/tutarları öğrenciler tarafından belirlenebilmekte midir?

Öğrenciler, 351 sayılı Kanun gereği öğrenim kredisi geri ödemelerini kredi aldıkları sürede aylık taksitler halinde (2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık ) ödemektedir.

Yüksek Lisans Yapan Öğrenciler KYK Borcunu Ne Zaman Öder?

KYK almış olan öğrencilerin yüksek lisansa devam etmesi durumunda borçlarını erteleme hakkı bulunuyor. Yalnız bunun için öğrencinin mezun olduğu yılı takip eden dönemde yüksek lisans için kayıt yaptırması gerekiyor. Kaydın gerçekleşmesinin ardından e-Devlet üzerinden gerekli bilgileri vererek erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Yüksek lisans mezuniyetinin ardından 2 sene sonra ise borçlarınızı ödeme vadeniz başlar.