2020 KYK YURT VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK yurt ve burs başvuruları, üniversite öğrencilerinin gündeminde yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde YKS tercih sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasından sonra üniversiteyi kazanan öğrenciler KYK yurt ve burs başvuruları ile ilgili detayları araştırmaya başladılar. Öğrenciler KYK yurt başvurularının açılmasını bekliyorlar. Peki, 2020 KYK burs ve yurt başvuruları ne zaman yapılacak? KYK burs ve yurt başvuru tarihleri belli oldu mu, nasıl ve ne zaman olacak? Burs ve öğrenim kredisi ne kadar? Burs ve öğrenim kredisine herkes başvurabilir mi? İkinci öğretim öğrencileri burs ya da öğrenim kredisine başvurabilir mi?

KYK yurt ve burs başvurusu ile ilgili araştırmalar devam ediyor. 26 Ağustos tarihinde ise YKS tercih sonuçları belli oldu. Üniversiteyi kazanan öğrenciler KYK yurt ve burs başvurusu ile ilgili ayrıntıları araştırmaya başladılar. Peki KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman, hangi tarihte başlayacak?

 İşte KYK yurt,burs ve öğrenim kredisi hakkında bilinmesi gerekenler.

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK yurt başvuruları geçen sene 19 Ağustos’ta başlayıp 26 Ağustos’ta son bulmuştu. Fakat bu yıl KYK yurt ve burs başvuruları ile ilgili henüz net bir tarih bulunmuyor.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI TWİTTER’DAN AÇIKLAMA YAPTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Twitter’dan şu açıklamayı yaptı;

“GSB Yurtları, öğrenim kredileri ve burs başvuruları ile ilgili gelişmeler sosyal medya hesaplarımız ve Web sitemizde duyurulacaktır.

Farklı kaynaklara itibar etmeyiniz.Yurt başvuru tarihleri Yükseköğretim Kurulu ve Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda belli olacaktır.”

KYK YURT BAŞVURULARI NASIL YAPILIR? 

Başvurular E-Devlet üzerinden alınmaktadır. Bu sebeple E-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi almaları veya diğer E-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

KYK BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK? 

KYK Kredi ve burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasını takiben alınacak.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) yükseköğrenim öğrencileri için burs, yurt ve öğrenim kredisi başvurularının alınacağı tarih ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Burs başvuruları geçtiğimiz yıl 16 Ekim’de başlamıştı.

BURS/ÖĞRENİM KREDİSİNE BAŞVURULARI AYRI AYRI MI YAPILMAKTADIR?

Burs/kredi başvuruları internet ortamında aynı başvuru sayfası üzerinden ayrı ayrı değil birlikte alınmaktadır.

 BURS/ ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR?

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” yapmaları gerekmektedir.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ BURS/ ÖĞRENİM KREDİSİ ALABİLİR Mİ?

Kurumumuza burs/kredi almak üzere müracaatta bulunan ikinci öğretim öğrencileri de yapılan değerlendirme neticesinde durumlarının burs/kredi almasına uygun bulunması halinde burs/kredi alabilmektedir.

YURT DIŞINDA YÜKSEKÖĞRENİM GÖRMEKTE OLAN ÖĞRENCİLER BURS/KREDİ BAŞVURUSU YAPABİLİR Mİ?

Yurt dışında öğrenim görmekte olan öğrenciler burs/kredi başvurusunda bulunabilmektedir.

BURS/ÖĞRENİM KREDİSİ NE KADAR?

2019 yılında geçerli olan tutarlar lisans öğrencileri için aylık 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri için ise 1500 lira.

Burs/kredi miktarı ocak ayından itibaren lisansta aylık 550 lira, yüksek lisansta 1100 lira, doktorada da 1650 lira olarak ödenecek.

TC Kimlik Numarası 0 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 6’sı itibariyle

TC Kimlik Numarası 2 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 7’si itibariyle

TC Kimlik Numarası 4 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 8’i itibariyle

TC Kimlik Numarası 6 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 9’u itibariyle

TC Kimlik Numarası 8 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 10’u itibariyle

2019 – 2020 KYK burs ücretleri, ilk defa burs kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (Ocak) ayında ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında maaşlar yatırılacaktır.

BURS/ÖĞRENİM KREDİSİNİ BAŞVURUSUNU İPTAL ETMEK İÇİN NE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR?

Yapılan başvuru sonucunda öğrenciye burs/kredi tahsisi yapılsa dahi e-Devlet üzerinde bulunan burs/kredi taahhütnamesi onaylanmadığı sürece öğrenciye ödeme yapılmamaktadır.

Hem burs hem de kredi aynı anda alınabilir mi?

Burs alan öğrenciye kredi; kredi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir.

Burs ve öğrenim kredisiyle ilgili daha detaylı bilgilere diğer yazılardan ulaşabilirsiniz.