Margün Enerji halka arzı rekorla sonuçlandı

Margün Enerji halka arzı rekorla sonuçlandı

 

Türkiye’nin yenilenebilir enerji devi Margün Enerji’nin halka arzı rekor taleple sonuçlandı! Borsa halka arz tarihinde bir ilk gerçekleşti.

 

Türkiye’nin güneş enerji devi Margün Enerji’nin (#MAREN) halka arz süreci büyük bir başarıyla tamamlandı. 100 milyon adet hisse borsadan satış yöntemiyle yani birincil piyasadan talep toplanarak satışa sunuldu.

Margün Enerji, halka arz ile 310.000.000 TL değerindeki sermayesini 100.000.000 TL yükselterek 410.000.000 TL’ye çıkarmış oldu.

830 milyon liralık halka arz borsa tarihinde birincil piyasadan bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük satış olarak tarihe geçti.

Naturel Enerji (#NATEN) ve Esenboğa Elektrik’ten (#ESEN) KAP’a yapılan açıklamada,

“Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin borsada satış – eşit dağıtım yöntemiyle halka arzı, Metro Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi aracılığıyla, halka arz miktarımızdan daha fazla gelen taleple bugün itibarı ile başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ödenmiş sermayesi 310.000.000 TL’den 410.000.000 TL’ye çıkartılarak artırılan 100.000.000 TL nominal değerli payları, pay başı 8,30 TL’den halka arz edilmiştir. Toplam halka arz geliri 830.000.000 TL olarak gerçekleşmiş, tahmini halka arz giderleri (-4.853.440 TL) düşüldükten sonra net halka arz gelirinin 825.146.560 TL olması beklenmektedir. Halka arzda mevcut ortakların sermaye artışına katılımı kısıtlanarak, halka arz gelirinin tamamının Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. kasasında kalması sağlanmıştır” denildi.

SANTRAL YATIRIMCISI

Margün Enerji hem yurt içinde hem de yurt dışında santral yatırımcısı olarak öne çıkıyor. YEKA ges-3 ihaleleri kapsamında firma 105 MWe / 157,50 MWp ile Türkiye’de en çok güneş enerji santrali lisansı alan firma oldu.

Margün Enerji, yurt içinde sahip olduğu 118.03 MWp kurulu gücündeki güneş enerjisi santralleri ile kW/h birim fiyatı 0,133 USD’den devlet alım garantili elektrik satan Türkiye’nin en büyük güneş santrali portföyü ile sektörünün en önemli oyuncularından birisi konumunda. Şirketin fon kullanım raporuna baktığımızda, grubun geçmiş halka arz gelirleri ile yaptığı yeni yatırımları dikkate alarak,  güneş portföyünü 450-500 MWp’ye çıkaracağı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra Margün, başta İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere ve Amerika olmak üzere özellikle Batı Avrupa ülkelerinde proje geliştirme, anahtar teslimi santral kurulumu (EPC) ve santral yap sat faaliyetleri gerçekleştiriyor.

ANAHTAR TESLİMİ PROJELER

Margün Enerji’nin 3 ayrı faaliyet kolu bulunuyor, bunlar da sırasıyla şöyle:

  1. Yurt içinde YEKDEM kapsamında kapsamında mülkiyeti kendine ait 118 MWp güneş santrali.
  2. Yurt dışında proje geliştirme dahil anahtar teslimi güneş enerji santrali müteahhitliği.
  3. Yurt dışında proje geliştirme dahil anahtar teslimi güneş santrali müteahhitliği.

Yurt dışında kurduğu santralleri mülkiyeti kendinde kalarak yatırım yapan Margün Enerji, santralleri kurduktan sonra müşterilerine satıyor. Bu kapsamda İtalya’da toplamda 63 MWp gücünde 63 milyon euro tutarında devam eden işi bulunuyor.

Şirket halka arz gelirinin,%30-50 si yenilenebilir enerji sektöründe mevcut yatırımları güçlendirmek ve yeni yatırımlar yapmak için ve yenilenebilir enerji santrali satın alınması için kullanılacak.sGeriye kalan kısmı ise yurtiçi ve yurtdışında rekabet gücünü artırmak için işletme sermayesini güçlendirmek için kullanılması planlanıyor.

Ayrıca Esenboğa Elektrik tarafından halka arz sonrası 1 yıl süreyle halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağı garantisi var.

Margün Enerji’nin halka arz büyüklüğü 830 milyon TL oldu

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji, halka arz büyüklüğünün 830 milyon TL olduğunu açıkladı.

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ödenmiş sermayesinin 310 milyon TL’den 410 milyon TL’ye çıkarılarak artırılan 100 milyon TL nominal değerli payların, pay başı 8,30 TL’den halka arz edildiğini duyurdu.

Şirket ayrıca, toplam halka arz gelirinin 830 milyon TL olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Halka arz edilecek paylar için 2 iş günü boyunca sabit fiyatla talep toplanması planlanmaktadır. Yöntem olarak eşit dağıtım kullanılması bekleniyor.

Halka Arz Tarihi : 22-23 Eylül 2021

Halka arz fiyatı: 8,30  LİRA

İşlem Kodu : MAREN

Hangi Aracı Kurum: Bütün kurumlardan katılım sağlanmaktadır. (Denizbank, Oyak  Yatırım, Akbank…)

Maren Alışveriş İşlem Tarihi

Borsada işlem görmeye başlayacağı tarih daha net değil. Belli olunca buradan okuyabilirsiniz.

Maren halka arz saatleri

22-23 Eylül 2021 tarihlerinde Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzı Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da 10:30-13:00 saatleri arasında “Borsa’da Satış – Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış” ve “En İyi Gayret Aracılığı” yöntemi ile gerçekleştirilecektir.

2021 YILI EŞİT HALKA ARZLAR

Maren kaç lot verdi

Yatırımcılara en fazla 9890 lot (82.081 tl ) verdi.

Halka arz geliri nerde kullanılacak?

Halka arz gelirinin :

%30-50 si yenilenebilir enerji sektöründe mevcut yatırımları güçlendirmek ve yeni yatırımlar yapmak için ve yenilenebilir enerji santrali satın alınması için kullanılacak

Geriye kalan kısmı ise yurtiçi ve yurtdışında rekabet gücünü artırmak için işletme sermayesini güçlendirmek için kullanılması planlanmaktadır.

Şirket tarafından verilen taahhütler neler?

Halka arzı gerçekleştirecek Esenboğa Elektrik tarafından halka arz sonrası 1 yıl süreyle halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağı garantisi var.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.