ONLİNE GRAM GÜMÜŞ NASIL ALINIR ? GÜMÜŞ YATIRIMI NASIL YAPILIR ?

Gram gümüş son zamanlarda en değerli madenlerden birisi oldu. Gram gümüş nasıl alınır, gümüş yatırımı nasıl yapılır? Ayrıca hangi bankadan online gümüş alabilirim?

image 127
ONLİNE GRAM GÜMÜŞ NASIL ALINIR

Altın gibi güvenli bir limanın yanında çok şans verilmese de gümüş, yatırımcıların portföyüne büyük katkılar sağlayabilir.17 Haziran 2020‘de bir gram gümüş 3.83 tl iken, 18 Eylül 2020 ‘de 6,51 tl oldu. Gram gümüş yatırım yapmak isteyenlerin sorularını cevaplayacağız.

Gram Gümüş Nedir?

Gram gümüş, İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) tarafından gram altın gibi külçe halinde piyasaya sürülen değerli madendir. 31,10 gram gümüş 1 ons ağırlığında ve 999,0 (%99,90) saflığındadır. Gram gümüş fiyatı altın ve dolar piyasalarındaki hareketliliğe göre değişir.

Gram Gümüş Nasıl Alınır?

Gram gümüş yatırımı yapmak isterseniz tercih edeceğiniz sınırlı sayıda yatırım kuruluşu / banka bulunmaktadır. Bu bankalardan yatırım hesabı açarak gram gümüş alım satımı yapabilirsiniz. Bu bankalardan kolay bir şekilde yatırım hesabı açtırmanız mümkün.

Hangi Bankalardan Gümüş Hesabı Açılabilir, Gümüş Alınabilir?

  • Türk Ekonomi Bankası: Ülkemizde faaliyet göstermekte olan bankalar arasında yer alan Türkiye Ekonomi Bankası üzerinden gümüş hesabı açmanız mümkündür. 1000/1000 saflıkta gümüş üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. 1 gr gümüş min olarak kabul edilen yatırım miktarıdır. Banka her hangi bir şekilde hesap işletim ücreti müşterilerden talep etmemektedir.
  • Deniz Bank: Ülkemizde faaliyet göstermekte olan bankalar arasında yer alan Denizbank üzerinden gümüş hesabı açmanız mümkündür. İnternet bankacılığının kullanılması ile gün içerisinde yatırımınızın takip edilmesi mümkün olmaktadır. Her hangi bir risk barındırmamaktadır. Alım ve satımlarda ek olarak müşterilere sunulan bir masraf bulunmamaktadır.
  • Türkiye Finans: Türkiye Finans Bankası üzerinden de hesap açmanız durumunda gümüş yatırımlarınızı bu banka aracılığı ile yapabilirsiniz. Banka aracılığı ile her hangi bir risk bulunmadan güven içerisinde yatırımlarınızı yönlendirebilirsiniz. 999/1000 saflıkta işlemler yapılmaktadır. 0.01 gram yatırım banka tarafından kabul edilmektedir.
  • Kuveyt Türk: Kuveyt Türk Bankası üzerinden de hesap açmanız durumunda gümüş yatırımlarınızı bu banka aracılığı ile yapabilirsiniz. Bankanın imkanlarından faydalanarak yatırım yapılması ve kazanç elde edilmesi mümkündür. 1000 saflıkta yatırımlar oluşturulmakta ve ayrıca bu hesaplamalar kur üzerinden de sağlanmaktadır.​​​​

Vadesiz Gümüş Hesabı Nedir?

  • Vadesiz gümüş hesabı, kullanıcıların bankalarından gram bazında gümüş alarak yapabilecekleri tasarruf hesaplarına denir.
  • Bankadan bankaya farklılık gösterse de 1000/1000 saflıkta 24 ayar olarak açılır.
  • TL, USD, EUR karşılığında gümüş alınıp satılabilir.
  • Kişilerin hesaplarında bulunan gümüşlerin 150.000 TL’ye kadar olanları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu altında güvence altına alınır.
  • Mobil bankacılık, internet bankacılığı, çağrı merkezi veya ATM’lerden vadesiz gümüş hesapları için işlemler yapılabilir.
Gümüş Yatırım Seçenekleri

Gümüş gibi varlıkların cazibesinin çoğu, yatırımcılara güvenebilecekleri, korunabilecekleri bir olanak sağlamasından kaynaklanıyor. Yani kıymetli madenlere yatırım yapanlar sadece ekrandaki sayılara odaklanmıyorlar.

Gümüşe yatırım yapmak isteyenler için birkaç seçenek var:

1.Fiziksel olarak emtia satın alabilir ve külçe gümüşü güvenli bir şekilde saklamanın bir yolunu bulabilirsiniz.

2.Piyasada işlem gören ve daha yüksek bir likidite sunan gümüş destekli Borsa Yatırım Fonları‘na (ETF) yatırım yapabilirsiniz.

3.Gümüş vadeli işlem sözleşmeleri (VİOP) satın alabilirsiniz.

4.Forex piyasalarında gümüş alım/satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle en çok tercih edilen yatırım şekli budur.

Gümüş Yatırımı Yapmak Güvenilir mi?

Altın hesaplarında olduğu gibi gümüş hesaplarında da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkisinde devlet güvencesi bulunur. Sigorta teminatı her farklı bankadaki gümüş hesabı için 150 bin TL olarak belirlenmiştir. 

Gümüşe mi Dövize mi Yatırım Daha Mantıklı?

Bu soruya doğru cevabı vermek son 5 yılın analizini yapalım. Aşağıdaki tablo Gümüş ve Döviz Kurları Yıllara Göre Değişimi ’ne aittir.

Tarih    USD Gram Gümüş Fiyatı
20152,72 TL1,37 TL
20163,02 TL1,90 TL
20173,65 TL1,86 TL
20184,78 TL2,63 TL
20195,67 TL2,98 TL
20207,56 TL6,51 TL

 2015 yılında 10.000 Türk Lirası olan bir yatırımcı bu parası ile yaklaşık 3.676 dolar alabiliyordu. 3.676 doların bugünkü değeri yaklaşık 27.794 Türk Lirası. Bu yatırımdan yaklaşık 17.794 Türk Lirası kazanmış olacaktı.

 Aynı yatırımcı 10.000 Türk Lirası ile gümüş alsaydı,7.283 gram gümüş alabilirdi 2015 yılında. 7.283 gram gümüşün bugünkü değeri yaklaşık 47.414 Türk Lirası. Bu yatırımdan yaklaşık 37.414 Türk Lirası kazanmış olacaktı.

Son 5 yıllık sayısal verilere bakıldığında gümüşün dolardan daha çok kazandırdığı ortaya çıkmıştır. Tabi hangisine yatırım yapacağına karar vermek tamamen yatırımcıya aittir.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.