PASİF GELİR NEDİR? EN İYİ 7 PASİF GELİR KAYNAKLARI NELERDİR?

En iyi pasif gelir kaynakları hakkında size farklı önerilerde bulunuyoruz. YouTuber olmak, internetten satış yapmak veya herhangi bir başka işle uğraşmak çok yorucu olabiliyor.

İnsanlar ek gelir ararken yorucu olmayan ama hafifte olsa para kazandıran işlere yönelmeyi seviyor.

En kısa ve net tabiri ile pasif gelir, sıfır veya çok az uğraş ile düzenli olarak para kazanmaktır. Çok farklı pasif gelir kaynakları olsa da genel olarak pasif gelirin ana avantajı mesai saatlerinden sıyrılmaktır.

Bazı pasif gelir kaynakları çok az para kazandırsa da düzenli para akışı sağladıkları ve hiç çaba istemedikleri için yoğun olarak kullanılır.

PASİF GELİR NE KADAR KAZANDIRIR?

Pasif gelir kaynakları ile ne kadar kazanacağınızın net bir rakamı elbette yoktur. Bazı pasif gelir olarak yapılabilecek işler ile ayda 20-30  lira kazanabilirken, bazı pasif gelir kaynaklarında aylık 10 bin lira da kazanabilirsiniz.

Bazen kısa vade de bazen de daha uzun vadede kazandıran pasif gelir yöntemleri vardır.

1) Doğru ve sistemli bir blog açın

Diyelim ki görevi genel müşteri sorularını yanıtlamak olan sertifikalı bir finansal planlama uzmanısınız. Bu becerileri çevrim içi ortamda harika içerikler oluşturmak için kullanabileceğinizi ve zaman içinde açtığınız bu blog sayfası üzerinden para kazanabileceğinizi biliyor musunuz?

 2) Otomat

Pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından biri otomat işi yapmaktır. Otomatlar ortalama olarak 7-8 bin lira bedel ile satın alındıktan sonra düzenli gelir elde etme fırsatı sağlıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık otomatlar çok daha fazla ürün için hazırlanabiliyor. Standart olarak şekerlemeler, çaylar, kahveler, çikolatalar ve dahası için otomatlar bulunuyor. Bu otomatları satın almak ve bu işi yapmak kolaydır.

En çok önem göstermeniz gereken konu ise otomatları bırakabileceğiniz doğru alanı bulmaktır. İnsanların yürüyüş yollarındaki dükkanlara ücret/kira karşılığı otomatları bırakabilirsiniz.

3) Ekipman Kiralama

İşletmeler veya doğrudan şahıslar için herhangi bir ekipman kiralayabilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her ürün olabilir. Fotoğraf makinesi, kamera, bilgisayar, televizyon, ofis malzemeleri ve dahası.

HALKA ARZ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

4)Yatırım Amaçlı Ev Almak

Pasif gelir deyince akla ilk olarak kiralar geliyor. Örneğin zamanında çalıştınız ve birkaç ev aldınız. Bu evleri kiraya verdiğinizde kazandığınız gelire pasif gelir deniyor.

5)Araba Kiralayarak Pasif gelir

Araba çoğu zaman bir ihtiyaç ama aldığınız arabadan para kazanmak da mümkün. Hem de bu yöntem oldukça kolay. Mesela eğer arazi aracı aldıysanız, haftalık olarak aracınızı kiralayabilirsiniz. Bu sayede pasif gelir elde etmiş olursunuz.

6) Bir uygulama veya App Geliştirin

Bugünlerde uygulama geliştirmek bir zamanlar web sitesi yaratma işi neyse o noktaya geldi. Artık herkes bir uygulama geliştiriyor. Herkes.

Bu yüzden size doğru uygulamayı geliştirmeniz konusunda yardımcı olacak bir sürü geliştirici mevcut. Fakat bu projeye sadece konsept oluşturma ve geliştirme kısmında değil pazarlama kısmında da zaman ve enerji harcamaya hazır olun.

Günümüzde bir uygulama geliştirip daha sonra milyonlar kazanmayı ummak yetmiyor. Bu artık herkesin yaptığı bir şey olduğu için sadece iyi bir yazılım geliştirmek yetmez; uygulamanızın tanıtımını da yapmanız gerek.

Bugünlerde uygulama yaparak para kazanabilirsiniz fakat bu artık eskisinden daha zor bir uğraş, o yüzden beklentilerinizi bu durumu göz önüne alarak ayarlayın.

7) ONLİNE KURS

Belirli bir konuda insanlara aktarabileceğiniz harika bilgileriniz varsa bunu bir online kurs programına çevirebilirsiniz. Udemy, Coursera ve Udacity aracılığıyla hazırladığınız kursları insanlara sunabilirsiniz. Kurslar insanlar tarafından izlendikçe düzenli gelir elde edebilirsiniz.

GÜNLÜK HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır. Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.