PENTA TEMETTÜ 2022

PENTA TEMETTÜ 2022

2022 yılında halka arz olan şirket herhangi bir temettü ödemesi yapacak mı?  Halka arz olduktan sonra oldukça fazla prim yapan şirket 2022 için herhangi bir temettü açıklaması yapmadı. Gelecek yıllarda neler getirir götürür bilemeyiz. Ama şirket büyümeye devam ettiği sürece yatırımcılarına umut vermeye devam ediyor.

TEMETTÜ NEDİR?

Kâr payı olarak da bilinen temettü, yatırımcılara ekstra kazanç sunar. İşletmenin belli bir dönemde elde ettiği kârdan pay almak demektir. Temettünün dağıtıldığı sırada şirketin çok küçük de olsa hissesine sahip olan herkes kârdan pay hakkı kazanır. Dolayısıyla borsa yatırımcısının dikkatini çekmektedir.

TEMETTÜ HAKKINDA DAHA ÇOK BİLGİ EDİNMEK İSTİYORSANIZ TEMETTÜ NEDİR YAZIMIZA BAKABİLİRSİZ…

ŞİRKETİ YAKINDAN TANIYALIM…

Hakkımızda

1990 yılında küçük bir ofiste temelleri atılan Penta Teknoloji, bugün en gelişmiş küresel ve yerel teknoloji ürünlerinin dağıtımını hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştiren, Türkiye’nin öncü katma değerli teknoloji dağıtıcı şirketlerindendir.

Penta Teknoloji, kurulduğu günden bu yana teknolojideki uzmanlığı, operasyonel verimliliği, farklı finansal çözümleri, güçlü dağıtım zinciri ve IT altyapısı ile iş ortaklarının daha verimli, daha kârlı ve rekabetçi olmaları hedefi ile çalışmaktadır.

40’ın üzerinde teknoloji markasının Türkiye dağıtıcılığını yapan Penta Teknoloji, 9.000’in üzerinde aktif iş ortağıyla uçtan uca çözümler sunmakta ve teknoloji dağıtıcılığı alanında geliştirdiği katma değerli hizmetler ve dijitalleşmeye yaptığı yatırımlar ile öne çıkmaktadır.

2011 yılında, IT dağıtım sektörünün önde gelen isimlerinden Mersa Sistem ile stratejik ortaklık yaparak Yıldız Holding bünyesine katılan Penta Teknoloji; 2012 yılı sonunda Mersa Sistem ile Penta Teknoloji adı altında birleşmiştir. Takip eden yıllarda da, sektör liderliği hedefi ve katma değerli dağıtıcılığa yatırım yapma stratejisi doğrultusunda, Medyasoft, Ekip Elektronik, Beyaz İletişim ve Sayısal Grafik şirketlerini satın alarak ürün çeşitliliğini artırmıştır.

Sektörde 30 yılı aşan tecrübesiyle, Türkiye’nin en köklü teknoloji dağıtıcılarından biri olarak, halka arz adımıyla başarılarına bir yenisini daha ekleyen Penta Teknoloji, Mayıs 2021 itibarıyla, Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da “PENTA” koduyla işlem görmeye başlamıştır.

Penta Teknoloji bugün, “Tüm paydaşların mutlu edilmesi” vizyonundan hareketle faaliyetlerini yürütürken, teknoloji ürünlerini pazara sunan tüm tedarikçiler ile bu ürünlere talep gösteren tüm müşterilerin buluşma noktasında yer almayı sürdürmektedir.

Vizyonumuz
İş ortaklarımızın daha kârlı ve rekabetçi olması amacı ile geliştirdiğimiz ve dijitalleştirdiğimiz Entegre İş Süreçleri çözümlerimizi mükemmelleştirerek, Türkiye’nin Lider Teknoloji Dağıtıcısı olma hedefi ile çalışmaktayız.

Misyonumuz
Türkiye’nin Katma Değerli Teknoloji Dağıtıcısıyız. Sunduğumuz yenilikçi ve entegre tedarik zinciri çözümleri, tam donanımlı teknoloji merkezleri ve teknik uzmanlıklarımız ile operasyonel verimlilik ve etkin iş süreçleri sağlayarak, iş ortaklarımızı ileri taşırız.

Kalite Politikamız

  • Türkiye’nin Katma Değerli Teknoloji Dağıtıcısı olarak, sunduğumuz ürün yelpazesini ve hizmetleri genişletirken, bir yandan da dağıtıcısı olduğumuz ürünlerin pazar payını artırmak.
  • Lojistikteki gücümüz, gelişmiş hizmet anlayışımız, sunduğumuz uzman teknik destek ve sağladığımız müşteri odaklı yenilikçi çözümlerimiz ile paydaşlarımızca her zaman tercih edilen güvenilir iş ortağı olmak.
  • Süreçlerimizi dijital platformlara taşıyarak, iş süreçlerimizi mükemmelleştirmek.
  • Sektörümüzün lider dijital şirketi olmayı sürdürmek. Dijital uygulamalarımız ile iş ortaklarımızla tam entegrasyon sağlayarak satış verimliliğini ve rekabet gücünü artırmak.
  • Satış kanalını kesintisiz destekleyerek, dolaylı yoldan tüketicilerin de daha iyi hizmet almasını sağlamak.
  • Kalite Yönetim Sisteminin sürekliliğini ve etkinliğini sağlamak.
  • Mevzuat ve Standart şartlarına uymak.
  • Tüm çalışanların yeteneklerini geliştirildiği, sürekli bir eğitim ve gelişim ortamı sağlayarak, hem verdiğimiz hizmetlerin kalitesini artırmak, hem de çalışan bağlılığını en üst seviyelere çıkartmak.
  • Şirket stratejilerine ve kurum kimliğine bağlı olarak, tutarlı ve güvenilir şirket yapısını sürdürmek.
  • İçinde bulunduğumuz topluma ve çevreye saygılı, örnek bir kuruluş olmak.
1990
PENTA BİLGİSAYAR KURULUR.
milestone 001
1997
TÜRKİYE’NİN ALANINDA İLK B2B WEB SİTESİ OLAN BAYİNET.COM.TR’Yİ KURAR.
milestone 002
2004
BAYİNET İNTERNETTE TAKSİT UYGULAMASINI GELİŞTİRİR.
milestone 003
2006
2001-2006 YILLARI ARASINDA, 5 SENEDE 15 KAT BÜYÜYEREK, TEKNOLOJİ DAĞITICISI ŞİRKETLER ARASINDA İLK ÜÇE GİRER.
milestone 004
 
2008
10 YIL İÇERİSİNDE TÜRKİYE’NİN EN HIZLI BÜYÜYEN 4. ŞİRKETİ OLUR.
milestone 006
2011
YILDIZ HOLDİNG ÇATISI ALTINA KATILIR.
milestone 007
2012
 MERSA SİSTEM İLE BİRLEŞEREK PENTA TEKNOLOJİ ADINI ALIR.
milestone 010
2013
MEDYASOFT’U BÜNYESİNE KATARAK, YAZILIM ÜRÜN PORTFOYÜNDE KATMA DEĞERLİ TEKNOLOJİ DAĞITICISI OLUR.
milestone 014
2014
SARF KATEGORİ LİDERİ EKİP ELEKTRONİK VE BEYAZ İLETİŞİM’İ BÜNYESİNE KATTI.
milestone 008
GÖZDE GİRİŞİM SERMAYESİ, YILDIZ HOLDİNG’İN PENTA HİSSELERİNİ SATIN ALARAK PENTA TEKNOLOJİ’Yİ BÜNYESİNE DAHİL EDER.
2015
 SAYISAL GRAFİK’İ DE SATIN ALARAK, BÜNYESİNE KATTIĞI ENDÜSTRİYEL YAZILIM ÇÖZÜMLERİNE YENİLERİNİ EKLER.
milestone 010
 
2017
EXPER BİLGİSAYAR’I DA BÜNYESİNE KATARAK, TEDARİK VE DAĞITIMIN YANI SIRA ÜRETİM VE MONTAJ DA YAPABİLEN BİR ALTYAPIYA KAVUŞUR.
milestone 015
2020
 30. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLAR.
30YIL 2 3707
 
2021
MAYIS AYI İTİBARIYLA BORSA İSTANBUL YILDIZ PAZAR’DA “PENTA” KODUYLA İŞLEM GÖRMEYE BAŞLAR.
PENTA KM 3772

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.