PETKİM HİSSE SENEDİ YORUMU

PETKİM HİSSE SENEDİ YORUMU 25.09.2020

Orta ve uzun vade hisse önerileri kısmında bu yazıda PETKM hissesinin analizini yaptık.  Bu yazıda PETKM hisse yorumları, PETKİM hissesi temel, teknik analiz, destek – direnç noktaları ve haberler, gelişmeler, duyurular, bilanço ve KAP bildirimlerini bulacaksınız.

Haftayı 4.22 seviyesinde kapatan Petkim hissesi için 4.25 direnç noktası. Yukarı çıkış trendini koruyan hissede 20 ve 50 günlük ortalamalar takip edilmeli.

Direnç : 4.25-4.50- 5.00

Destek :4.00

[ngg src=”galleries” ids=”18″ display=”basic_slideshow”]

Grafiği büyütmek için üzerine tıklayın.

Grafik investing.com da çizilmiştir.

PETKİM HİSSE SENEDİ YORUMU 10.09.2020

Petkim hisse senedi artacak mı? Beklenti ne kadar ? Petkim hisse senedi bedelsiz bölünecek mi? Petkim hisse senedinde hedef fiyat ne ?

PETKM; Genel Kurul 2 Ekim’de Yapılacak

  • Petkim Genel Kurul tarihi 2 Ekim olarak açıklandı. Şirket YK’u 2019 karından nakit temettü dağıtmama kararı almış olmasına karşın, ödenmiş sermayeyi 20% bedelsiz olarak artırmayı önermişti. Haberin hisse performansı üzerinde nötr etki yapmasını bekliyoruz.
  • Şirketin şu anda 2.112 milyon TL olan ödenmiş sermayesi 422,4 milyon TL seviyesinde artacak.

Kaynak : Deniz Yatırım

PETKİM (PETKM)

Cari Fiyat: 3,91 TL
Hedef Fiyat: 5,10 TL
Yükseliş Potansiyeli: %30

Petrokimya sektöründe ürün ve hammadde fiyatlarında COVID-19 salgın sürecinde belirgin bir volatilite gözlemlenmiştir. Mayıs ayında 81 ABD dolarına kadar gerilemiş olan etilen-nafta fiyat makası, yeniden iyileşerek 3Ç20’de bugüne kadar 325 ABD doları/ton ortalamasına ulaşmıştır. Global ekonomilerin 2Y20’de iyileşmeleri beklenmektedir, ve ikinci bir COVID-19 salgını dalgası sonucunda ekonomilerin yeniden kapanması olasılığı hariç tutulduğunda, bu fiyat makasının, hızlı tüketim ve gıda maddeleri paketleme talebi ile, ve orta-uzun dönemde inşaat aktivitelerinin ve otomotiv üretiminin yeniden başlaması ile tedricen iyileşmesini beklemekteyiz.

Bu koşullarda, Petkim için Şirket’e özel nedenler ile görece olarak daha uzun dönemli bir bakış açısının benimsenebileceğini düşünmekteyiz. Petkim, COVID-19 sürecinde üretim kapasitesini optimize etmiştir; böylelikle, 2020 yılında Şirket’in üretim miktarında ancak sınırlı bir gerileme gözlemleyebileceğimizi düşünmekteyiz. Şirket’in STAR Rafinerisi’nden hammadde tedariği ve diğer konularda elde edilebileceği, başta navlun giderlerinden tasarruflar olmak üzere diğer sinerjik faydaların 2020-2021 yıllarında belirginleşebileceğini, ve tesislerinin kurulu olduğu kampüste yapılması henüz planlanan yeni petrokimya yatırımları ile potansiyel olarak hammadde ve ürün miksini iyileştirebileceğini düşünmekteyiz.

Petkim payları, COVID-19 salgını sürecinde Şirket’in bazı ürünlerine artan talep ve kapasite opmizasyonu ile satış faaliyetlerini sağlıklı bir ölçüde sürdürebilmiş olması, ve etilen nafta spreadindeki daralmaya rağmen diğer (termoplastik vb) ürünlerinin fiyat makaslarının olumlu seyri ile son 3 ayda BIST-100’ün %10 üzerinde performans göstermişlerdir. Şirket payları için 2Ç20 sonuçlarının açıklanmasından sonra güncellediğimiz 12 aylık 5.10 TL hedef fiyatımızla “AL” önerimizi sürdürmekteyiz.

Kaynak : Şeker Yatırım

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.