SON DAKİKA EKPSS ERTELENDİ Mİ? EKPSS İPTAL Mİ ? EKPSS NE ZAMAN YAPILACAK ? YENİ TARİHİ…

2020 EKPSS ertelendi mi ?  ÖSYM başkanlığının yaptığı açıklamaya göre  2020 yapılacak EKPSS ertelendiği açıklandı. Sınava girecek adaylar yeni tarihi araştırmaya başladı. Peki EKPSS ne zaman yapılacak. İşte yeni tarihi …

image 45

2020 EKPSS ERTELENDİ Mİ?

ÖSYM Başkanlığı 11 Ekim 2020 tarihinde uygulanacağı belirtilen EKPSS Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulunun öneri doğrultusunda ileri bir tarihe erteledi. ÖSYM yeni tarih için ilerideki günlerde bir açıklama yapacağını belirterek adaylara ve kamuoyuna duyurulacağını belirtti.

image 46

EKPSS’DE UYGULANACAK TESTLER VE SORU SAYILARI

Genel Yetenek Testi Soru Sayısı

1) Türkçe 15

2) Matematik 15

Genel Kültür Testi Soru Sayısı

1) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10

2) Temel Yurttaşlık Bilgisi 6

3) Türk Kültür ve Medeniyetleri 3

4) Türkiye Coğrafyası 5

5) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular 6

image 47

EKPSS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

EKPSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınıyor. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak şekilde adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanacaktır.