SPK YÜZDE 99’U HALKA AÇIK ŞİRKETİ KOTTAN ÇIKARDI, 3 EGELİ &CO ŞİRKETİNİ KOTTAN ÇIKARMA KARARI ALDI

Borsa İstanbul, Egeli &Co Enerji Yatırımları, Egeli &Co Yatırım Holding ve Egeli &Co Tarım Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın borsa kotundan çıkarılmasına karar verdi.Payların borsadan çıkarılmasıyla olan küçük yatırımcıya mı oldu? Şirket paylarına sahip yatırımcılar ne yapacak? Şirket yatırımcıların parasını ödeyebilecek mi? #egelimagdurları nasıl bir yol izleyecek?

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre Sermaye Piyasası Kurulu, Egeli&CO Holding’e bağlı üç şirketin paylarını borsa kotundan çıkardığını açıkladı. SPK 06/04/2020 tarihinde uyarılan fakat faaliyetlerini yerine getiremeyecek seviyede finansal durumu bozulan şirketlerin kotasyon yönergesi gereğince kottan çıkarılmasına karar verdi. 

Kottan çıkarılan şirke payları, EGCYO, EGCEY, EGCYH borsada halka açıklık oranları oldukça yüksek. 
EGCEY halka arz oranı %73,75

EGCYO halka arz oranı %99,96 
EGCYH halka arz oranı %99,74 
Şirketlerin halka arzları bu kadar yüksek seviyede olmasına rağmen kottan çıkarılması konusunda yatırımcılara nasıl bir yol gösterileceği henüz belli değil. Şirket patronun elindeki tüm payları sattığı iddia edilirken, şirketin mal varlıklarınında ne seviyede olduğu henüz bilinmiyor. SPK uyarılarına dikkate almayan yatırımcılar sosyal medyada #egelimagdurları etiketiyle gündem oluşturmaya çalışyor. 
SPK’yı ve yetkilileri göreve çağıran küçük yatırımcı yatırdıkları paralarını geri almanın çaresine arıyor. 

6 Ayda Yüzde 500 yükseldi,
Egeli&Co Holding’e ait şirket hisseleri SPk’nın kendilerine uyarılarda bulunduğu tarihte 0,30 seviyesinde olmasına rağmen yine SPK’nın kottan çıkarma kararı olduğu tarihte 2,04 lira seviyesine kadar işlem görmeye başlamıştı. Finansal durumu iyi olmayan hissenin 6 ayda bu kadar hızlı yükselmesi dikaktlerden kaçmamış fakat herhangi bir yaptırım yapılmadı.
Şirket patronları tarafından yabancı yatırımcı bulunduğu, sermaye artırımı yapılacağı yönünde haberlerin piyasaya sürüldüğü ve bu şekilde şirket hisselerinin pazarlandığı gelen iddialar arasında.

2020 YILINDA HALKA ARZ EDİLECEK ŞİRKETLER İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

GÜNLÜK HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK ALTIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK DOLAR YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TEMEL BORSA BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır.