STRES NEDİR?

Bu yazımızda stres nedir bundan bahsetmeye çalışacağız. Peki gerçekten stres nedir? Stresli olan insanda bazı değişimler yaşayabilir. Örneğin Kalp atımı hızlanır, kaslar gerilir, sıkılaşır, nefes alımı artar ve vücut tehlike karşısında savaşmaya hazır hale gelir.  Tarzında klasik cümlelerden bahsetmeyeceğiz bu yazımızda. Peki bunlardan değilse bu stresin neyini anlatacaksınız diyorsunuz belki de? Biz stresin olumlu etkilerinden bahsedeceğiz. Evet yanlış duymadınız olumlu etkilerinden şu anda birçoğunuz stresin olumlu etkisi mi vardır, varsa bilene zararının yanında hiçbir şey diye içinizden geçiriyorsunuz. Öyleyse gelin de konuşalım bu konuyu.

Herkesin dilinden düşmeyen stresli bir dönemden geçiyorum yada bu aralar oldukça stresliyim cümlelerini sürekli olarak  ailemizden yada çevremizdeki insanlardan sıklıkla duyarız. Peki stres gerçekten nedir? Aslında biz sürekli olarak stresli bir hayattan geçiyoruz. Nasıl mı farkında olmasak bilene en basit örnekten giderim hepimiz ortaokul, lise sıralarından geçmişizdir yada devam eden arkadaşlarımız bulunabilir. Her sene sonunda sınıfı geçmek bilene aslında en basitinden stresli bir süreçtir. Ama birçoğumuz bunun belki de farkında bilene değildik bunu okuyana kadar. İşte bunu dert etmeden takdirini teşekkürünü alan öğrencilerle doludur. Çünkü onlar bu olayı arkalarına rüzgar olarak almıştır. işte bizimde anlatmak istediğimiz olay bu. Stresi arkanızı rüzgar olarak alın. Kendinize itici bir güç motivasyon kaynağı olarak görmeye çalışın.

Bu örnekten yola çıkarsak aslında stresin ortasında yaşıyoruz. Sadece bunlar mı peki stres, kimisinin iş hayatında müdür olmak gibi amacı bulunur, kimisi sınava girecektir bunların stresi olur yada kendi iş yerine sahip insanların birçok sorunu bulunur. Bunların hepsi strestir. Yani zaten biz stresin ortasında yaşıyoruz. İşte bizler bu stresi kendimize göre itici faktöre dönüştürüp arkamıza rüzgar olarak almamız gerekir. Peki arkamıza nasıl itici bir güç olarak alacağız. İşte bu insandan insana göre değişir. Nasıl yani diyor olabilir kimileriniz. Herkesin hayali amacı farklıdır. Kendini motive edici faktörü ayrıdır. Kimisini son model bir araba sahibi olmak için bir mücadelesi, kimisinin ay sonunu getirmeye çalışır. Aslında farkında olmasak da bunların çoğunun eninde sonunda yaşabiliyoruz. Ama zamanı belki de hayal ettiğimiz bir zaman olmuyor. Peki her stresin karşısından galip mi  geleceğiz. İnanın onu bende bilmiyorum 🙂 Ama mücadele etmeye devam ettiğimiz sürece hayallerimizin birçoğuna ulaşacağız. Yazımın sonuna gelirken son olarak şu cümleyi söylemek istiyorum. Zorlukları arkanıza itici bir faktör olarak almaya gayret edin 🙂 Başka bir yazımızda görüşmek üzere inşallah beğenirsiniz hoşçakalın.

GÜNLÜK HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK ALTIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNLÜK DOLAR YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TEMEL BORSA BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ