SUYUN FAYDALARI NELERDİR?

Bu yazımızda suyun faydaları nelerdir? İnsan vücuduna ne gibi katkıları bulunur? Nedir insan yaşamının vazgeçilmesi olan su? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

image 197

Günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için suya ihtiyaç vardır.  Özellikle insan vücudunun %70’i sudan oluştuğunu düşünürsek suyun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.Su canlılar için yapısal bir özellik taşımasının yanı sıra hayatlarının devamını sağlayan besin özümsenmesi,solunum vb. diğer yaşamsal fonksiyonların sağlıklı bir şekilde çalışmasını da sağlar.

SUYUN FAYDALARI

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi suyun insan vücudu için en önemli kaynaklardan biri. Günde en az 2 litre su içerek günlük su ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Suyun faydalarını maddeler halinde şöyle sıraladık;

*Baş ağrısını önler.

*Kabız olmayı önler.

*Eklemlere destek verir.

*Vücut ısısını dengeler.

*Cildi tazeler ve güzelleştirir.

*Açlık hissini azaltır.

*Kötü nefesle mücadele eder.

*Sindirim sistemini çalıştırır.

*Krampları önlüyor

*Stresle savaşıyor.

*Böbrek ve karaciğerlerdeki toksinleri temizler.

*Kan dolaşımını sağlar.

*Hücrelere oksijen ve besin taşır.

Gördüğümüz gibi suyun insan vücuduna oldukça fazla yararı varken, herhangi bir zararı var mı diye birçoğumuzun aklından geçmektedir.

Fazla su tükettiğimizde bize zararı olabilir. Su zehirlenmesi, aşırı terleme, hazımsızlık, hyponatremia gibi birçok rahatsızlığa neden olmaktadır.

FAZLA SU İÇMEK BÖBREKLERE ZARAR VERİR Mİ?

Su içmek böbreklerdeki toksinleri temizler. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Fakat fazla su tüketimi böbrekleri yorabilir. Bu da beraberinde rahatsızlıklara yol açar. 

Ayrıca fazla içmenin diğer bir zararı da hyponatremia. Bu rahatsızlık fazla su içmeyle beraber oluşan şişkinlik, hazımsızlık, aşırı gerilme gibi belirtiler gösterir. Bu belirtiler ayrıca tansiyonun yükselmesine neden olur. Bu yüzden aşırı su tüketiminden kaçınılmalıdır.

*GÜNLÜK HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ