BORSADA TEMETTÜ NEDİR ? TEMETTÜ NASIL HESAPLANIR ? NASIL ALINIR ?

Borsada Temettü Nedir? Temettü Ödemesi Nedir? Temettü nasıl hesaplanır? En çok temettü veren şirketler hangileri? Hepsini ayrıntılı olarak anlatacağız?

Temettü Nedir?

image 70
BORSADA TEMETTÜ NEDİR ? TEMETTÜ NASIL HESAPLANIR ?

Kâr payı olarak da bilinen temettü, yatırımcılara ekstra kazanç sunar. İşletmenin belli bir dönemde elde ettiği kârdan pay almak demektir. Temettünün dağıtıldığı sırada şirketin çok küçük de olsa hissesine sahip olan herkes kârdan pay hakkı kazanır. Dolayısıyla borsa yatırımcısının dikkatini çekmektedir.

Temettü Çeşitleri

  Temettü iki şekilde dağıtılmaktadır;

  • Nakit olarak ortaklara ödeme
  • Bedelsiz Sermaye artırımına dahil edilerek karşılığında yeni pay senedi verme

Her Şirket Temettü Dağıtmak Zorunda Mı?

  Her şirket temettü vermek zorunda değildir. Ama temettü veren şirketler yatırımcılar için daha caziptir. Yatırım stratejinizi temettü ödemesi alma üzerine kurmak istiyorsanız, temettü veren hisseleri elinizde tutmalısınız.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almaya hak kazanmak için en başta bir şirketin hissedarı olmak, yani bir hisse senedi sahibi olmak gerekmektedir. Böylece elde edilen bu hissedarlık hakkı sayesinde, ilgili şirketin temettü dağıtma gününde ödeme alınabilir.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

  Şimdi temettü nasıl hesaplanır detaylı anlatalım.

Elimizde XYZ hisse senedinden 1000 lot olsun ve hisse senedi 1 TL brüt temettü dağıtacağını varsayalım. Bu durumda 1000 X 1=1000 TL brüt temettü almayı hak kazanırsınız.

Temettülerden %15 stopaj vergisi kesilir. Yani 1000 X 0,15 = 150 TL vergi alınır. Geriye kalan 850 TL temettü ödemesi yapıldıktan 2 gün sonra hesabınıza geçer.

Temettü Sonrası Hisse Fiyatı Ne Olur?

Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak 1 TL temettü ödemesi olacağı için hisse fiyatı da teorik olarak 1 TL düşer. Yani XYZ hissesinin temettü öncesi fiyatı 10 TL ise temettü sonrası 9 Tl olur.   

Temettü Hakkında Düşüş Olur Mu?

Temettü haklarının çok büyük çoğunluğu direkt olarak yatırım hesaplarına aktarılır. Bu yüzden temettü hakkının bir şekilde düşmesi ya da iptal edilmesi söz konusu değil. Fakat bedelli sermaye artırımı hakkını kullanan şirketler için rüçhan hakkında belli bir sınırlama konur. Rüçhan hakkı ise en az 15, en çok 60 gün ile sınırlandırılır.

Temettü Vergisi Var Mıdır ?

Temettü vergisi hakkında da sıkça merak edilen bir konu var. Temettü ödemeleri vergilendiriliyor, ancak bireysel yatırımcılar tarafından ödenen yüzde 15 oranındaki gelir vergisi stopajı kaynaktan kesinti yapılmak suretiyle hesaplara aktarılıyor. Söz özü, hesabınıza aktarılan temettü ödemesinde vergisi kesintisi yapılmış olup net nakit temettü toplamı hesabınıza aktarılmış oluyor.

Temettü performansı hangi tip yatırımcılar için önemli?

Temettü verimi yüksek ve her yıl düzenli temettü veren şirketlere kısa vadede yatırım yapılmasının çok sağlıklı ya da uygun bir tercih değil gibi. Diğer taraftan, uzun vadeli yatırım açısından temettü büyük bir önem arz etmektedir. Zira, uzun vadeli yatırımcı açısından %10 temettü verimliliği olan bir şirkete yatırılan tutar yaklaşık 10 yıl içinde temettü olarak geri alınmaktadır. İstikrarlı ve yüksek verimlilikle temettü ödeyen bir şirketin hisselerinin de normal koşullar altında ağırlıklı olarak yukarı yönlü bir seyir izlemesi bekleneceğinden; temettü gelirinin yanı sıra, hisse fiyatında görülecek fiyat artışından da kazanım elde edileceğini unutmamak gerekir.

En Çok Temettü Veren Hisseler

Son 5 yılda en yüksek ortalama temettü verimi olan hisseler hangileridir? Bunların içinde BIST 100 endeksinde en yüksek temettü verimine sahip olanlar hangileridir? Bazı hisseler için 2020 temettü beklentileri nedir?

Aşağıdaki tabloda son 5 yılda düzenli temettü veren hisselerin listesi var.

Aşağıdaki tabloda temettü vermesi muhtemel hisselerin listesi mevcut.

2020 yılı temettü listesi