Tesla’dan kazandığından fazlasını Bitcoin’den kazandı

Bitcoin kazandırmaya devam ediyor. Rekor üzerine rekor kıran bitcoin Teslaya da kazandırdı.

image 8
tesla bitcoin
Geçtiğimiz yıl 12 ayda 721 milyon dolar net kâr elde eden Tesla, ocak ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldı. Sadece bu yatırımından 3 haftada 970 milyon dolar kazanç sağladı.

2020 yılında en çok ne kazandırdı

750 milyar dolarla piyasa değeri bakımından en büyük otomotiv üreticisi olan Tesla geçtiğimiz ay 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklamıştı. Tesla CEO’su Elon Musk Twitter üzerinden sık sık Bitcoin ve Dogecoin’i destekleyen açıklamalar yaparken bu açıklamalar kripto paraların değerinin yükselmesine önemli katkıda bulundu.

Tesla geçtiğimiz yıl 31.5 milyar dolar gelir elde ederken, net kârı 721 milyon dolar oldu. Firma eğer elindeki Bitcoin’leri tutmaya devam ediyorsa kripto para yatırımından 3 haftada geçen yıl elde ettiği toplam net kârdan fazlasını elde etti.

SON 1 YILDA YÜZDE 538 YÜKSELDİ
Tesla’nın konuyla ilgili açıklamasında ortalama kaç dolardan Bitcoin aldığı belirtilmemişti. Ancak 31 Ocak itibarıyla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’i olduğunu kabul edersek bu Bitcoin’lerin bugünkü karşılığı 2 milyar 470 milyon dolara tekabül ediyor. Yani firma Bitcoin yatırımından sadece 3 haftada 970 milyon dolar kâr elde etmiş oluyor.

Elon Musk dün yaptığı açıklamada Tesla’nın Bitcoin yatırımını savunurken, kripto para tutmanın nakit tutmaya göre daha avantajlı olduğunu belirtti. Elon Musk şu ana kadar haklı çıkmış görünüyor. Tabii fazlasıyla oynak olan kripto para piyasasının önümüzdeki dönemde neler getireceğini kestirmek çok güç.

Bitcoin ocak sonunda 34.000 dolardan el değiştirirken bugün 56.000 dolara yükseldi. Bitcoin şubat ayında dolar bazında yüzde 64.7 yükselirken son 1 yıldaki yükselişi yüzde 538’i buldu.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.