TEZOL Borsaya Tavan İle Giriş Yaptı

TEZOL Borsaya Tavan İle Giriş Yaptı

Europap Tezol Kağıt, Borsa İstanbul’da ilk iki işlem gününde tavan fiyat ile giriş yaptı. Yıldız Pazar’da #TEZOL kodu ile şirketin hisse fiyatı 16,77  TL oldu.

Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket) 24.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış, şirketin sermayesini temsil eden 100.000.000 TL nominal değerli payları
Kotasyon Yönergesi’nin 8’inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştı.

30 KAT TALEP TOPLANDI

Halka arzında toplamda 121.838 yatırımcı pay sahibi olurken, halka arz büyüklüğü 333 milyon TL büyüklüğünde gerçekleşti.

Önenç “Halka arz edilen 20 milyon adet paya gelen yüksek talep nedeniyle, ek satışa konu 4 milyon pay da dahil ederek 24 milyon adet pay satıldı. Halka arzda temel hedeflerimiz yaygınlık ve güçlü talep idi. Bu amaçla DenizYatırım tarafından tasarlanan dağıtım sistemini kullandık ve gösterilen ilgi sayesinde iki hedefimize de ulaştık. Europap Tezol Kağıt’a ve ortaklarına bize duydukları güven, yatırımcılara da gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum” dedi.

Bugün Borsa İstanbul’da Europap Tezol Kağıt için düzenlenen Gong Töreni’nde şirketin CEO’su Ersin Tezol, “Halka arzımıza 30 kat ve 10 milyar TL talep gelmesinin yanında 121 bini aşkın yatırımcının katılması da bize gurur verdi. Yatırımcılarımız, finansman ihtiyacı olmayan, yatırımlarını kendi finanse edebilen ve uzun vadede global planlar yapan bir şirkete ortak oldu. Onları hayal kırıklığına uğratmayacağımıza inanıyoruz. Her zaman yatırımlarla büyüdük, büyürken istikrarlı karlılığımızı ve finansal yapımızı da koruduk. Artık yeni ortaklarımız ile birlikte büyüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

TEZOL HALKA ARZ BİLGİLERİ

Tezol halka arz oluyor peki oransal mi eşit mi olacak? Fiyatı belli mi? Talep toplama tarihi belli oldu mu? Aradığınız bütün soruların cevabı burda…

Tezol halka arz ile ilgili izahname yayınlandı. Talep toplama tarihi 8-9-10 Eylül olarak belirlendi.  Ayrıca hisse 13.87 lira olarak fiyat belirlendi. Taslak izahname de eşit dağıtım olacağı söylense de oransal olarak halka arz olacağı açıklandı. 20 m lot satış olacak ve ek olarak +4 m lot satış gerçekleşecek.

BİR EŞİT HALKA ARZ DAHA GELİYOR

Kim Market halka arz

Borsa’da hangi pazarda işlem görecek?

Halka arz sonrası payların birincil piyasada işlem görmesi planlanıyor.

2021 YILINDA EŞİT DAĞITIMLI VE ORANSAL DAĞITIMLI HALKA ARZ LİSTESİ

Halka arz yöntemi

Halka arz edilecek paylar için 3 iş günü boyunca sabit fiyatla talep toplanması planlanmaktadır. Yöntem olarak herkese eşit dağıtım kullanılması bekleniyor.

Halka Arz Tarihi : 8-9-10 Eylül 2021

Halka arz fiyatı: 13,87 TL

İşlem Kodu : TEZOL

Hangi Aracı Kurum: Bütün kurumlardan katılım sağlanmaktadır. (Denizbank, Oyak  Yatırım, Akbank…)

Tezol İşlem Tarihi

15 EYLÜL

Tezol kaç lot verdi-Tezol halka arz kaç lot verir

1000 lot altına %30,12

1000 lot üstüne %0,98

Kurumsal %7,07

Europap Tezol Kağıt Hakkında

Europap Tezol Kağıt açıklamasına göre, Türkiye’de en çok ihracat yapan ilk bin firma arasında yer alan ve sadece saf selülozdan değil, aynı zamanda geri dönüşümlü kağıttan da üretim yapabilen az sayıdaki şirketten biri olan Europap Tezol Kağıt Borsa İstanbul’a geliyor. SPK, Europap Tezol Kağıt’ın halka arzına onay verdi.

Deniz Yatırım aracılığı ile ve ortak satış yöntemiyle halka açılacak olan Eurpoap Tezol Kağıt’ın 100 milyon TL çıkarılmış sermayesinin yüzde 20’si satışa sunulacak. Ek satışın da kullanılması durumunda halka açıklık oranı yüzde 24 olacak. Deniz Yatırım liderliğinde 33 kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek halka arzda uygulanacak yöntem ile hem düşük tutarlı hem de yüksek tutarlı başvuru yapan yatırımcıları gözetecek şekilde dağıtım yapılacak.

Haziran 2021 itibarıyla son 12 aylık toplam cirosu 682 milyon TL olan Europap Tezol Kağıt, halka arz ile kurumsal yönetim adımlarını daha da sağlamlaştırmayı hedefliyor. Güçlü finansal yapısı itibarıyla kaynak ihtiyacı bulunmayan Europap Tezol Kağıt halka arzla, mevcut kurumsallığını daha da ileriye taşımayı ve özellikle yurt dışı piyasalarda bilinirliliğini artırmayı hedefliyor.

– Üç entegre üretim tesisi ile yaklaşık 30 ülkeye ihracat

Türkiye’nin güçlü temizlik kağıdı üreticilerinden Europap Tezol Kağıt, 2020 yılı İSO 500 listesinde 439. sırada, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından yayımlanan 100 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde ise 37. sırada yer alıyor.

İzmir-Torbalı ve Mersin-Tarsus OSB’de bulunan 3 entegre kağıt üretim tesisi ile yıllık 86 bin tonluk kapasiteye sahip olan Europap Tezol Kağıt’ın, ayrıca 15’i İzmir’de, 7’si Mersin’de olmak üzere toplam 22 bitmiş ürün üretim hattı bulunuyor. Europap Tezol Kağıt, satışlarının yarısına yakınını yüzde 100 iştiraki TZE Global Dış Ticaret ile yaklaşık 30 ülkeye ihraç ediyor. TZE Global Dış Ticaret ise Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan ‘İhracatta İlk 1.000 Firma’ listesinde 2019 yılı itibarıyla genel sıralamada 481., sektörel sıralamada ise 11. sırada yer alıyor.

Europap Tezol Kağıt, hem kendi markaları hem de büyük zincir mağazalar için özel markalarla fason üretim yaptığı esnek iş modeli ile yurt içi ve yurt dışı pazarlara dengeli dağılan istikrarlı bir satış hacmine sahip. Pandemi döneminde İzmir-Torbalı ve Mersin-Tarsus’ta toplam 60 bin 752 metrekare kapalı, 111 bin 567 metrekare açık alanda bulunan üç entegre kağıt üretim tesisine ek olarak yeni bir yatırıma da başlayan kurum, Mersin’de dördüncü entegre kağıt üretim tesisi yatırımının 2022’de tamamlanması ile yıllık 130 bin tonluk bir kağıt üretim kapasitesine sahip olacak.

 

Halka arz haberleri

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.