Türkiye’nin GSM sistem üreticisi ULAK halka arz hazırlığı yapıyor!

Savunma Sanayii Başkanlığının yatırım şirketi SSTEK tarafından kurulan ve ASELSAN ile HAVELSAN’ın iştiraki bulunan, 4,5G baz istasyonları üretiminin ardından 5G teknolojisi geliştirmede son aşamada bulunan ULAK şirketinin halka arz edileceği açıklandı.

3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarında düzenlenen panelde konuşan ULAK Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi, ULAK’ın Türkiye dışından da ilgi görmeye başladığını açıkladı.

Şirkete değer katacak bazı projelerin tamamlanmasıyla halka arzı yapacaklarını söyleyen Celal Sami Tüfekçi, ULAK’ın haberleşme teknolojilerinde dünya pazarından pay almak isteyen bir şirket olduğunu söyledi. Sadece 5G alanında onlarca milyar dolarlık bir küresel pazar olduğunu belirten Celal Sami Tüfekçi, savunma sanayiinin sivil alana da yaygınlaşmasını istediklerini kaydetti.

2021 HİSSE ÖNERİLERİ

ULAK için halka arz hazırlığı yaptıklarını bildiren Celal Sami Tüfekçi şu bilgiyi verdi: “ULAK teknoloji, bilişim, haberleşme alanında Türkiye’nin yeni devi olmaya aday. ULAK şirketimizin ortaklığı, SSTEK tarafından kuruldu, ASELSAN ve HAVELSAN’a burada ilgili elektronik haberleşme, yazılım teknolojileri olması nedeniyle pay verdik. ULAK’ın daha öte vizyonu, tamamen sivil, serbest piyasada işlem gören bir şirket haline gelmek. Kısa vadede sizler de şahit olacaksınız, ULAK’ı biz özel sektöre, özel piyasaya arzedeceğiz SPK koordinasyonunda halka arz edeceğiz. Bu çok önemli bir girişim. En kısa zamanda, bir takım projelerimiz var onları da netleştirmeden adım atmak istemiyoruz, onları da hallettiğimizde değer-assestment açısından daha önemli bir noktaya geleceğiz. Yurt dışında faaliyet göstermek istiyoruz. Azerbaycan, Arnavutluk, Balkanlar, Kırbıs’ta ve Asya’daki bazı ülkelerden talepler var, faaliyet gösteriyoruz.”

2021 YILINDA HALKA ARZ OLAN ŞİRKETLER

ULAK A.Ş.

Savunma Sanayii Başkanlığı, savunma ve yazılım, savunma sanayii ve ülkenin ihtiyacı olan kritik alanlarda AR-GE, üretim yapacak firmaları ortaya çıkarmak amacıyla yatırım şirketi SSTEK’i kurmuştu.

ASELSAN’ın ULAK projesi olarak başlayan baz istasyonu üretme sürecinde daha sonra kapsam genişletilerek GSM teknolojileri ve 5G teknolojisinin geliştirilmesi projesi başlatıldı ve ULAK SSTEK’in iştiraki olarak kuruldu. ULAK’ın bir kısım hissesi ASELSAN ve HAVELSAN tarafından satın alındı.
ULAK ilk işi olan 4,5G teknolojisine sahip baz istasyonlarını üretti ve şu anda 1800 dolayında baz istasyon Türkiye genelinde çalışıyor.

Bunların büyük kısmı Ulaştırma Bakanlığının EVRENSEL adı verilen, nüfus yoğunluğunun az olması nedeniyle operatör şirketlerin yatırım yapmasının karlı olmadığı alanlarda baz istasyonu kurma programı çerevesinde çalıştırılıyor. Bu baz istasyonları 3 GSM operatörüne hizmet veriyor.

ULAK, Türkiye’de yürütülen iki ayrı 5G AR-GE projesinden birinde de faaliyet gösteriyor. ULAK’ın yakın zamanda 5G baz istasyonu, Avrupa dahil başka sistemlerle entegre olmasına imkan veren 5G çekirdek (merkezi şebeke) şebeke ve merkez-sahayı koordine eden ağ yazılımlarını tamamladığı açıklanmıştı.

YASAL UYARI

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.